head

Prirodzená očista tela | Kedy nastal jej čas a čo k tomu potrebujeme?

Kedy je potrebná prírodná očista tela?
Kedy je potrebná prírodná očista tela?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Je smutné, ale pravdivé, že naše okolie je presýtené toxickými látkami. Týmito látkami sa orgány zodpovedné za detoxikáciu v tele pasujú deň čo deň, avšak k tomu, aby fungovali ideálne, potrebujú trochu pomoci. Tou pomocou nie je nič iné, ako prírodná očista tela, ktorá prispieva k neutralizácii toxických látok a k ich odstráneniu.

Spoločnosť Environmental Working Group (EWG) v posledných rokoch dala urobiť mnoho testov na rozbor krvi získanej z pupočníkovej šnúry novorodencov. Výsledky boli zarážajúce: vo vzorkách objavili totiž 287 takých chemických látok, ktoré môžu poškodiť nervový a imunitný systém, rozmnožovacie orgány a narušiť hormonálnu rovnováhu.

Je načase sa zamyslieť nad tým, že týchto 287 škodlivých chemických látok sa do tela novorodencov nedostalo prostredníctvom jedla, nápojov, či vzduchu, nakoľko vzorky boli odobraté bezprostredne po narodení. Takže na toto je len jedna zrejmá odpoveď, a to tá, že toxické látky sa do tela plodov dostali z organizmu gravidných matiek.

Matka nie je na vine

Skôr než budeme obviňovať matky, je dôležite ujasniť si, že škodlivé látky sa vo väčšine prípadov dostanú do organizmu bez ich vedomia. Dôvodom môže byť znečistenie ovzdušia, alebo to, že výrobcovia potravín neprezradia všetko o svojich produktoch. Stačí sa zamyslieť len nad tým, že síce uvádzajú prídavné látky, vymenujú “E-čka”, avšak väčšina spotrebiteľov o týchto nevie nič, alebo len málo. Takže rovnako nevedia ani to, aké účinky majú na náš organizmus.

Preto je veľmi dôležitá prírodná očista tela, veď jej vykonanie je potrebné aj vtedy, pokiaľ si myslíme, že sme úplne zdraví.

Náš organizmus sa snaží o samočistenie

Orgány zodpovedné za čistenie tela sa neustále pokúšajú zbaviť toxínov nahromadených v organizme a odpadových látoko nahromadených v hrubom čreve. Tento proces nazývame detoxikácia.

I napriek tomu, že najväčším takýmto orgánom je koža, najťažšiu prácu vykonávajú pečeň, obličky a hrubé črevo. Čo sa deľby práce týka, filtrovanie a čistenie krvi je úlohou pečene. Zdravie krvi je zároveň zdravím celého organizmu, napokon len takto je zabezpečená preprava životne dôležitého kyslíku bez prekážok, resp. zhromaždenie a vylučovanie toxických látok (cez pečeň) z tela. Schopnosť regenerácie pečene je ojedinelá, zároveň je však tento orgán aj veľmi citlivý. Napríklad nesprávne stravovanie (mastné, ťažké potraviny  s vysokým obsahom prídavných látok, alkohol) ju môže časom nenávratne poškodiť. Práve preto je jednou z hlavných úloh prirodzenej očisty tela upravenie, odľahčenie a podpora činnosti pečene.

To isté platí aj pre hrubé črevo, to znamená, že pravidelná vnútorná očista tela môže veľa pomôcť v tom, aby bolo zachované zdravie a správna funkcia hrubého čreva. Počas procesu trávenia sa z prijatej stravy vylučujú aj toxíny, tento zostatkový biologický “odpad” sa z organizmu vylučuje cez hrubé črevo. Pokiaľ však trpíme tráviacimi ťažkosťami, alebo je príliš veľké množstvo toxínov, situácia už nie je taká jednoduchá.

V takýchto prípadoch sa s veľkou pravdepodobnosťou nahromadia odpadové látky, čo spôsobuje nepríjemné príznaky. Nadúvanie, bolesti brucha, črevné kŕče, chronická hnačka, či zápcha - to všetko sú následky nahromadených odpadových látok. Nemožno zabúdať ani na to, že následkom nesprávne fungujúceho hrubého čreva, preplneného toxickými látkami, sa naruší rovnováha črevnej flóry, čo ďalej zhoršuje trávenie a značne oslabuje imunitný systém. Dôležité minerálne látky, vitamíny a stopové prvky sa tak nedokážu správne vstrebávať a vytvára sa stav nedostatku.

Kedy je potrebná prírodná očista tela?

Pokiaľ je cieľom prevencia, postačí ročne dvakrát  - na jar a na jeseň - vykonať prírodnú očistu tela, ktorou môže byť kúra na očistu čriev, alebo detoxikačná kúra. Pokiaľ sa príznaky objavia, podľa možnosti začnime s kúrou už v prvých dňoch - samozrejme pokiaľ to nie je v rozpore s rozhodnutím lekára. Prírodná očista tela sa nedoporučuje gravidným ženám a malým deťom.

Podľa Dr. Elson Haasa, odborného pracovníka lekárskeho centra  v San Rafaeli v Kalifornii, moderné stravovanie, ktoré obsahuje veľké množstvo živočíšnych bielkovín, kofeín, alkohol a chemické látky (napr. liečivé prípravky), zabraňuje optimálnej funkcii buniek a tkanív. Prírodná očista tela, kúra na očistu, resp. odstránenie toxických a odpadových látok, pomáhajú pri zdravom fungovaní nášho organizmu.

Najlepšie spôsoby

Najlepšími spojencami prírodnej očisty tela sú potraviny pripravené z organických základných zložiek, ako aj pravidelný pohyb, ktorý by mal trvať minimálne 30 minút denne.

Veľmi dôležitý je každodenný príjem vláknin, ktorý sa dá dosiahnuť konzumáciou čerstvého ovocia a zeleniny v surovom stave. Upravujú peristaltiku (pohyb čriev), odstránia odpadové látky, ktoré sa zachytili v črevných klkoch, a upravia pravidelné vyprázdňovanie sa. Doprajme si čaje na očistu pečene a obličiek, podľa možnosti nalačno, alebo pred spaním. Pokiaľ hľadáme jednoduchšie riešenie, vyberme si spomedzi množstva kúr na očistu čriev a detoxikačných kúr tie, ktoré majú vysokú kvalitu a obsahujú výlučne prírodné zložky. O týchto kúrach sa môžete dočítať na odborných stránkach a na stránkach, kde užívatelia zverejnili svoje referencie.    

Nezabúdajme na črevnú flóru

Rovnako dôležité je každodenné užívanie probiotík, ako aj vo vode rozpustných prebiotických vláknin. Najlepším riešením je voľba symbiotík, pretože obsahuje prebiotiká a probiotiká v ideálnom zložení a množstve. Pomocou nich môžeme ako súčasť prírodnej očisty tela napraviť aj rovnováhu črevnej flóry.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu