head

Kôpor: chutná pomoc pre ženy

Kôpor nielen pre ženy – Kedy môže pomôcť?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Tráviace ťažkosti

Kôpor zaujíma popredné miesto v ľudovom liečiteľstve. Nebolo to inak ani medzi starovekými Grékmi, kde bol kôpor symbolom šťastia a blahobytu. Pozrime sa v čom nám môže kôpor, rastlina s charakteristickou chuťou, pomôcť!

Starovekí bojovníci sa vydávali do bojov potretý kôprom, aby boli úspešní. V stredoveku sa kôprom chránili pred prekliatím. Avšak túto rastlinu je dobré spoznať nielen kvôli legendám: keď si zoberieme kôpor z poličky našej kuchyne, môžeme objaviť mnoho jeho liečivých účinkov.

Na menštruačné kŕče

Nám, ženám, sa vyslovene odporúča spriateliť sa s kôprom. Ak nás počas „našich dní“ netrápi iba stres  a bolesť hlavy, ale aj kŕčovitá bolesť v bruchu a v drieku, potom pomaly vypime 1 – 2 šálky kôprového čaju, ľahnime si a bolesť s veľkou pravdepodobnosťou povolí.

Na posilnenie imunity

Nakoľko je kôpor bohatý na vitamíny A, B, C a E a minerálne látky, dokáže výborne posilniť imunitu a všeobecne posilniť organizmus. Kôpor obsahuje aj draslík, zinok a horčík, preto dokáže doplniť aj naše zásoby minerálnych látok.

Na tráviace problémy, vylúčenie vody z tela

Popri mnohých blahodarných účinkoch má kôpor aj močopudný účinok, podporuje trávenie, preto ak nás bolí žalúdok a zdá sa nám, že sa naše trávenie spomalilo, alebo si len jednoducho chceme roztočiť našu látkovú výmenu, okoreňme si svoje šaláty a chudé mäso kôprom. Môžeme ho zaradiť aj do svojej detoxikačnej kúry, ale ak si z neho urobíme čaj, dokáže zmierniť aj nadúvanie: 1 čajovú lyžičku sušeného kôpru nechajme 10 minút odstáť v šálke vody, potom pomaly vypime!

Pre dojčiace mamičky

Kôpor môže dobre poslúžiť aj v prípade, keď mamička nemá dostatok materského mlieka. Táto korenina prírodným spôsobom podporuje tvorbu materského mlieka, ale treba si dať pozor na to, že mení chuť mlieka. Kôpor, ktorý sa dostane do materského mlieka, môže uľaviť aj bábätkám pri bolesti bruška, ale pred jeho konzumáciou konzultujme s lekárom!


Zdroje:http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-463-DILL.aspx?activeIngredientId=463&activeIngredientName=DILL&source=2

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu