head

Vakcína proti mozgovému nádoru predlžuje život

Objavili vakcínu proti mozgovému nádoru
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Povzbudzujúce výsledky dosiahli u najčastejšieho a najagresívnejšieho nádoru na mozgu u dospelých, počas testovania na medzinárodnej klinike, pomocou vakcíny proti mozgovému nádoru - oznámil BBC News.

Podľa výsledkov výskumov, ktoré boli publikované v odbornom časopise Journal of Translational Medicine, pacientom s glioblastómom značne predĺžila život jedna imunoterapeutická vakcína.

Čo je glioblastóm?

Glioblastóm je jedným z najčastejších druhov nádoru na mozgu, spomedzi nádorov na mozgu u dospelých sa zaraďuje medzi najagresívnejšie a jeho liečba je v mnohých prípadoch neúspešná. Ako aj u ostatných nádorov na mozgu, aj pôvod glioblastómu je neznámy. Nádor sa odstraňuje operáciou, po ktorej nasleduje liečba ožarovaním a chemoterapiou. Liečba žiaľ nie je v každom prípade úspešná, väčšinou pacienti žijú v priemere 15-17 mesiacov po zákroku. Vakcína proti mozgovému nádoru však dokáže pacientom značne predĺžiť život.

Testovanie na ľuďoch

Vedci testovali 331 pacientov v Nemecku, v Spojenom kráľovstve, v Amerike a v Kanade. Popri klasickej liečbe podali 232 pacientom imunoterapeutickú vakcínu, kým ostatní dostali placebo - čiže injekciu bez účinnej látky. Pre očkovaciu látku použili imunobunky z pacientovho organizmu, spomedzi nich tzv. dentrické bunky, následne ich zmiešali so vzorkou nádoru pacienta. Vakcínu aplikovali do organizmu pacienta, kde jeho imunitný systém rozpoznal znovu útočiacu rakovinu.

Predĺžený čas života

Počas výskumu, trvajúceho 11 rokov, prežili pacienti v priemere viac ako 23 mesiacov po operácii, sto pacientov žilo po operácii až 40,5 mesiacov. Jeden pacient po operácii žil dokonca viac ako sedem rokov, čo je najdlhší čas života po takejto operácii. Nakoľko výskum ešte nie je ukončený, zatiaľ sa nevie kto dostal vakcínu a kto placebo. Pokiaľ však budú testy ukončené, výsledky budú analyzované na základe týchto poznatkov.

Prečo je liečba glioblastómu ťažká?

Vedci sa domnievajú, že jedným dôvodom neúspešnej liečby je skutočnosť, že glioblastóm obsahuje viacero druhov buniek, a doteraz dostupné lieky neboli schopné bojovať proti všetkým.

 

Zdroj:
BBC News

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu