head

Jarná únava | Zbavme sa jej mesačnou reďkovkou!

reďkovka
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Jarná únava nás väčšinou dobehne, ale je úplne zbytočné ňou trpieť niekoľko týždňov. V zimných mesiacoch sa nám spomaľuje aj metabolizmus, a preto nám jarnú únavu okrem nedostatku vitamínov spôsobujú aj toxíny, ktoré sa v organizme cez zimu nakopili. Preto by sme okrem doplnenia zásob vitamínov mali myslieť aj na dôkladnú detoxikáciu.

„Sotva sa vládzem vyvliecť z postele...“

Jedným zo znakov jarnej únavy je už ráno sa objavujúca slabosť, ktorá sa objavuje napriek tomu, že sme predchádzajúci večer išli spať načas.  Aj keď sa po silnej káve vzchopíme, už aj predobedom na nás dolieha pocit vyčerpanosti,  ku ktorému sa pridružuje bolesť hlavy, nervozita, nepokoj, netrpezlivosť, a aj poruchy koncentrácie.  Príznaky jarnej únavy ešte zhoršuje aj premenlivé počasie, výkyvy tlaku vzduchu, na ktoré náš organizmus ešte citlivejšie reaguje.

Reďkovka proti jarnej únave

Na zdolanie jarnej únavy je veľmi dôležité vytvoriť si vhodný jedálniček, otrepanou radou je, aby sme jedli sezonálne ovocie a zeleninu, ktoré okrem toho, že sú bohaté na živiny a vitamíny, posilnia aj náš imunitný systém.  Už v marci môžeme siahnúť po mesačnej reďkovke, a proti jarnej únave azda ani niet lepšieho riešenia. Reďkovka je bohatá na vitamín C-, podporujúci imunitu, na vitamíny skupiny B-, na minerálne soli, železo, síru, draslík, vápnik a fosfor. Táto zelenina má protiparazitné účinky, podporuje trávenie, dezinfikuje, tlmí zápaly, a pôsobí antibakteriálne. Mesačná reďkovka je teda nielen nepriateľom jarnej únavy, ale je aj chutná sama osebe, možno ju konzumovať ako prílohu, prípadne primiešať do šalátu.

Je vhodná aj na detoxikáciu

Reďkovka nie je len vitamínová bomba, ale pomáha sa nám zbaviť aj toxínov nahromadených v pečeni. Jej detoxikačné účinky zvyšuje aj vláknina, nachádzajca sa v nej, ktorá zvyšuje častosť vyprázdňovania stolice, podporuje čistenie črevného systému a odstránenie zápchy. Má  málo kalórií, v značnej miere však obsahuje vodu a vlákninu, a preto spôsobuje pocit nasýtenia.  Keďže stimuluje pohyby čriev, má mierne preháňavý účinok, napomáha odstráneniu toxínov, urýchľuje metabolizmus, môže byť vynikajúcim doplnkom odtučňovania, alebo detoxikácie, ktorá odstraňuje jarnú únavu.  

Je dôležité mať na zreteli, že dlhodobo trvajúca únava, ktorú možno nazvať takmer chronickou, však nie je daná ročným obdobím, ale jej dôvodom môže byť aj imunita.  U polovice ľudí trpiacimi chronickým únavovým syndrómom sa preukazuje alergia, hormonálne výkyvy, nízky krvný tlak, poruchy prekrvenia mozgu.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

SuperDetox

SuperDetox

Rovnako ako prášok z jačmennej trávy, aj prášok z pšeničnej trávy má výnimočne alkalizujúce a detoxikačné účinky, čistí krv a hrubé črevo od toxínov, spevňuje pokožku a ošetruje vlasy.


Green Symbol

Green Symbol

Produkt je prírodný a plnohodnotnotný doplnok bez prídavku umelých prísad. Vďaka jeho zloženiu dokáže organizmus vzácne živiny plne využiť. Denné užívanie naplní organizmus energiou a životnou silou, a zároveň poskytuje príjemnú duševnú a telesnú pohodu.


Chia – šalvia španielska

Chia – šalvia španielska

V chia semienkach sú vo veľkých množstvách obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, kyselina kávová, bezvlákninové sacharidy, antioxidačné zložky(fenoly) a vláknina. Okrem toho obsahujú vápnik a omega-6 mastné kyseliny, ich veľkou prednosťou je, že sú bezlepkové.