head

Prečo sú dobré kvasené jedlá?

Kvasené jedlá: aký majú účinok na organizmus?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Probiotika

Podľa výskumov kvasené jedlá ( fermentované), hlavne mliečne výrobky a nakladaná kvasená zelenina, majú vynikajúci vplyv na náš organizmus. Ba čo viac, pomáha nám nielen pri vyrovnávaní rovnováhy črevnej flóry, ale aj pri je správnom nastavení.

Pokiaľ sa stravujeme nezdravo, konzumujeme jedlá bohaté na živočíšne tuky, cukor, prídavné látky, ľahko sa môže stať, že vyhubíme prospešné črevné baktérie. Spolu s vyhubením sa spája aj premnoženie škodlivých mikroorganizmov, čo má za následok rozpad rovnováhy črevnej flóry. Pri predídení tohto stavu nám môžu pomôcť kvasené jedlá (iným menom fermentované).

Nie je dno, čo jeme

Zdravá črevná flóra je rôznorodého zloženia, bohatá na mikroorganizmy, a k tomu, aby ostala vyrovnaná, môžeme pomôcť aj správnym stravovaním. Konzumované jedlá môžu totiž drasticky zmeniť počet probiotických baktérií v čreve. Môžu podporovať rozmnožovanie týchto mikroorganizmov, ale do organizmu nimi môžeme prijať aj živé baktérie.

Kvasené mliečne výrobky

Kvasené mliečne výrobky sú obohatené o baktérie mliečneho kvasenia, čiže probiotiká. Kyselina mliečna okrem toho, že zabraňuje skazeniu potravín, čiže udržuje ich trvanlivosť, má aj mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Kavasenie kyselinou mliečnou zvyšuje výživovú hodnotu potravín, čím sa živiny lepšie uplatnia. Napomáha vstrebávaniu bielkovín a minerálnych látok, ale baktérie mliečneho kvasenia sú schopné syntetizovať kyselinu listovú, tiamín, riboflavín a vitamín B12.

Nakladaná kvasená zelenina

Nakladaná kvasená zelenina tiež poskytuje organizmu potrebné probiotiká. Ocot je nadôvažok vynikajúci zdroj antioxidantov, zmierňuje hladinu cukru v krvi, chráni srdce a znižuje riziko rakoviny. Nakladaná kvasená zelenina, ktorú dostaneme v obchodoch, je však tepelne upravená,  dôsledkom čoho stráca svoj účinok. Preto je výhodnejšie si tieto pochúťky pripraviť doma. Vhodné na takéto spracovanie sú melón, uhorky, paprika, cvikla, ale môžme použiť aj inú zeleninu. Obsah kyseliny mliečnej v kyslej kapuste je porovnateľná napríklad s jogurtom, má vysoký obsah vitamínu C, okrem iného je bohatá na vitamíny B a karotén.

Vezmime si príklad z japoncov

Japonci, všeobecne dožívajúci sa vysokého veku, pravidelne konzumujú kvasené jedlá, medzi nimi aj produkty z kvasenej sóje, ako miso a natto. Natto je surová sója, v ktorom prežíva jeden druh baktérií - Bacillus natto. Je neuveriteľne bohatá na vitamíny K2-, B-, C-, a E, bielkoviny a rastlinné vlákniny. Na raňajky servírované natto obsahuje enzým nattokynáza, ktorý má znižujúci účinok na krvný tlak, ale znižuje aj hladinu cholesterolu v krvi a triglyceridu. Jeho ďalšou prednosťou je obsah oligosacharidov, vďaka ktorým udržiava rovnováhu črevnej flóry.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu