head

Húževnatec jedlý V Japonsku sa používa ako liek

Húževnatec jedlý je v Japonsku liekom
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Liečivé huby

Recept, v ktorom sa nachádza húževnatec jedlý, nájdeme vo väčšine ázijských kuchárskych kníh, ale tamojší obyvatelia ho nemajú radi iba kvôli jeho chuti. Táto huba je totiž nielen mimoriadne chutná, ale disponuje aj mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami. Nejde teda o náhodu, že v Japonsku bola táto huba oficiálne uznaná ako liečivo.

Prirodzený koncentrát zdravia

Húževnatec jedlý obsahuje vo veľkom množstve esenciálne aminokyseliny, ale je bohatý aj na draslík, vápnik, respektíve horčík. Významné sú okrem toho aj jeho zdroje mangánu, medi, zinku a železa, ako aj bohatý výskyt vitamínu B a ergosterolu -  provitamínu D.

Účinný posilňovač imunity

 Lentinan, nachádzajúci sa v húževnatci jedlom účinne stimuluje imunobunky a tie biele krvinky, ktoré rozpoznajú a ničia látky, ktoré sú pre organizmus škodlivé, respektíve choré bunky.  Vďaka tomuto je húževnatec jedlý jedným z najúspešnejším prirodzeným posilňovačom imunity, jeho pravidelné užívanie podnecuje preimerané fungovanie imunitného systému. Táto liečivá huba je baktericídna, zabraňuje množeniu kmeňov baktérií zodpovedných za vznik plaku na zuboch, čím znižuje riziko vzniku zubného kazu. Extrakt z húb AHCC je podľa výskumov schopný zničiť ľudský papilomavírus (HPV).

Jeden protiliek proti rakovine

Vo zverejnenom vyhlásení Cancer Research UK a University of Strathclyde možno je uvedené, že extraktum z huby zmierňuje vedľajšie účinky chemoterapie a rádioterapie, vrátane vypadávania vlasov. Podľa iných výskumov aplikáciou extraktu z húževnatca jedlého možno zničiť vírusy a veľkú časť baktérií, ďalej možno ním úspešne bojovať proti infekcii premnoženou Candidou albicans.   Doterajšie výskumy potvrdzujú, že húževnatec jedlý spomaľuje, alebo zabraňuje tvorbe niektorých nádorov, a možno ho použiť pri liečbe rakoviny hrubého čreva, žalúdka a pankreasu. Lentinan, posilňovač imunity, získaný z húževnatca jedľého sa v Japonsku používa ako oficiálny liek.

Podporuje črevnú flóru

Húževnatec jedlý má prebiotické vlastnosti, teda napomáha rozmnožovaniu dobročinných baktérií tvoriacich črevnú flóru. Popri prebiotických účinkoch beta-glykénov, nachádzajúcich sa v liečivej hube, lentinanu a laminarinu, húževnatec pôsobí aj na liečbu ekzému a iné zápalové ochorenia kože.

Zdroj:

http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancers-in-general/cancer-questions/mushrooms-in-cancer-treatment#shiitake

http://naturalsociety.com/medicinal-mushrooms-proven-to-fight-the-human-papilloma-virus/

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu