head

Posilnenie imunity na jeseň: ako zostať zdraví?

Posilnenie imunity na jeseň bude skutočne úspešné iba vtedy, pokiaľ ide ruka v ruke so zmenou životného štýlu a stravovacích návykov
Posilnenie imunity na jeseň bude skutočne úspešné iba vtedy, pokiaľ ide ruka v ruke so zmenou životného štýlu a stravovacích návykov
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Prechladnutie, nádcha, neustála únava, skleslosť - mnohí trpia týmito príznakmi v jesennom a zimnom období, pritom je tu možnosť predísť týmto prízanok. Práve preto je dobré posilnenie imunity na jeseň. Je to rýchle a účinné riešenie proti sezónnym ochoreniam, resp. ťažkostiam.

Každá zmena ročného obdobia zaťažuje organizmus, v prvom rade preto, lebo sa mení počasie a tým aj naša fyzická aktivita, k čomu sa organizmus snaží prispôsobiť. Na jeseň sa to prejaví predovšetkým hromadením uhľohydrátov - jeme viac, zatiaľ čo sa fyziologické procesy spomaľujú, a toto všetko má tiež vplyv na náš organizmus. A tento vplyv nie je vôbec pozitívny, čiastočne je príčinou toho, že na jeseň a následne aj v zimnom období mnohých postihnú sezónne ochorenia, častejšie sa prejavujú tráviace ťažkosti, rovnako strácame na vitalite.
Našťastie existuje riešenie, a tým je prevencia, ktorej overenou metódou je posilnenie imunity na jeseň. Ukážeme vám 3 najúčinnejšie spôsoby posilnenia imunity na jeseň.

Posilnenie imunity na jeseň pomocou jedál a nápojov

Posilnenie imunity na jeseň bude skutočne úspešné iba vtedy, pokiaľ ide ruka v ruke so zmenou životného štýlu a stravovacích návykov. Podstatou zmeny životného štýlu je každodenný pohyb - to znamená denne 30 minút aktívneho pohybu, na druhej strane čo sa stravovania týka, doporučuje sa zamerať na konzumáciu zdravých potravín s vysokým obsahom antioxidantov a vláknin, ktoré podporujú činnosť imunitného systému.

Cesnak: už aj v staroveku vedeli, že na sezńne ochorenia dýchacích ciest je najlepším liekom cesnak.

      

 

Niekoľko výskumov sledujúca mexická analýza potvrdila ľudovú múdrosť, vedci zistili, že antioxidačné účinné zložky cesnaku, okrem iného stimuláciou makrofágov, zabíjačských buniek (NK bunky) a lymfocytov, zvyšujú účinnosť imunitného systému. Konzumácia 2-3 strúčikov surového cesnaku denne už citeľne zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Zelený čaj: po tisícročia je pozorované, že tí, ktorí si denne doprajú niekoľko šálok zeleného čaju, bohatého na polyfenoly (antioxidanty), sú omnoho zriedkavejšie vystavení prechladnutiu, alebo chrípke. Toto potvrdzuje aj výskum floridskej Univerzity, v rámci ktorého podávali pacientom po dobu 3 mesiacov denne dve kapsule zo zeleného čaju. Ukázalo sa, že extrakt zvýšil účinnosť gamma/delta T-buniek, zodpovedných za imunoreakciu, a rovnako bol účinný aj v prípade prevencie prechladnutia a chrípkových ochorení.

Jablko: denne jedno jablko a lekár je nepotrebný, tak vraví príslovie, ktoré síce nie je celkom pravdivé, ale kúsok pravdy v ňom je. Jablko totiž obsahuje mnoho prospešných zložiek, okrem iného antioxidanty, posilňujúce imunitu, a pektín. Pektín je vysoko účinná vláknina, ktorá nielenže čistí hrubé črevo, ale slúži aj ako výživa pre probiotické baktérie, zodpovedné za udržiavanie rovnováhy črevnej flóry. Vzhľadom na to, že činnosť imunitného systému závisí od stavu črevnej flóry, konzumáciou väčšieho množstva jabĺk (denne 2 - 3 jabĺčka) sme urobili veľa v záujme predchádzania ochoreniam. Pridaním cvikly sú ešte viac účinné, rozmixujme dve jablká s polovicou cvikly a vypime tento nápoj na raňajky - účinok nenechá na seba dlho čakať.

Kyslá kapusta: vynikajúco posilňuje imunitný systém, navyše prečisťuje aj hrubé črevo. A to ešte nie je všetko, veď kyslá kapusta je jedným z mála potravín, ktoré disponujú probiotickými vlastnosťami. (takým je napríklad aj jogurt so živou kultúrou, kvasené - fermentované mliečne výrobky a kvasené uhorky). Toto má veľký význam, pretože konzumáciou kyslej kapusty vo forme kúry môžeme udržiavať črevnú flóru a s ňou aj imunitný systém. V tomto zohráva veľkú úlohu baktéria Lactobacillus plantarum, ktorú kyslá kapusta obsahuje vo veľkom množstve. Najlepšie je, pokiaľ budeme piť jej šťavu, úplne postačí dvakrát denne 1 deciliter. Tí, ktorí trpia ochorením žlčníka, alebo sú náchylní na nadúvanie a tvorbu plynov, nech radšej hľadajú niečo iné na posilnenie imunity.

Kyslá kapusta vynikajúco podporuje imunitu, navyše prečisťuje pečeň a hrubé črevo

Ako sa ešte dostať k probiotikám?

Poznáme tak probiotické jedlá a potraviny, avšak čo sa stane vtedy, pokiaľ neobľubujeme ani jedno z vyššie uvedených, prípadne ich konzumácia vyvoláva nejaké nepríjemné vedľajšie účinky? V takomto prípade si zvoľme radšej probiotické výživové doplnky, dohliadnime však na to, aby obsahovali aspoň 10 živých probiotických kmeňov. Zároveň užívajme aj prebiotiká, takto bude posilnenie imunity na jeseň dokonalé.

Detoxikácia a očista čreva.

Darmo však dodržiavame stravu bohatú na vlákniny, antioxidanty, alebo užívame hoci aj probiotiká, pokiaľ sa tieto posilňovače imunity nedostanú na potrebné miesta v organizme. Toto sa väčšinou stáva v takých prípadoch, kedy sa v pečeni a v obličkách nahromadí príliš veľké množstvo toxických látok, zatiaľ čo v črevách nahromadené usadeniny bránia vstrebávaniu a priľnutiu prospešných probiotických baktérií. Riešením je detoxikácia a očista čriev - už 10-dňová kúra môže značne zlepšiť výsledky posilnenia imunity na jeseň.

Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/colon-cleansing/faq-20058435
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25961060is
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17914132
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/19623964/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu