head

Trpíte nadváhou? Hazardujete so svojím životom

nadváha
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Nadváha nadobúda v rozvinutých krajinách čoraz vážnejšie rozmery a výraznejšia nadváha prináša so sebou aj zvýšený výskyt chorôb. Na účet obezity možno pripísať mnoho závažných chorôb, medzi nimi srdcovo-cievne zmeny, ale priame súvislosti má aj s výskytom určitých nádorových a tráviacich ochorení.  Prečítajte si viac o nebezpečenstve obezity!

Napadlo vás už?

Nadváha môže mať  viacero dôvodov, genetickú predispozíciu, užívanie niektorých liekov, narušenú črevnú flóru, hormonálne poruchy, ale najčastejšie ide o následok nezdravého životného štýlu. Tuk sa ukladá u každého inak, buď pod epitel, alebo sa zhromažďuje aj do okolia vnútorných orgánov - vnútorností, čriev. Väčší rizikový faktor spôsobuje tuk nachádzajúci sa v spodnejších vrstvách, treba vedieť, že tukové vankúšiky na bruchu sa bezprostredne spájajú s takými závažnými ochoreniami ako je cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, mozgová a cievna príhoda, vysoký krvný tlak, nádorové ochorenie hrubého čreva, rakovina pečene, prsníka, prostaty alebo depresia. Najčastejším ochorením, vedúcim k infarktu a prípadnému skorému úmrtiu, je aj vznik ochorenia koronárnej cievy. Na margo obezity možno pripísať vysoký krvný tlak, spôsobujúci krvácanie do mozgu, zlyhávanie činnosti srdca a obličiek, zhoršenie zraku a náchylnosť na iné poruchy funkcie srdca, ciev a krvného obehu.  Ťažká nadváha znamená teda viac, ako estetický problém, môže mať smrteľné následky.

Obezita  a črevná flóra? Existuje súvislosť!

Mnohé štúdie dokazujú, že niektoré črevné baktérie môžu mať vplyv na telesnú váhu, a tým aj na reguláciu priberania na váhe. Telesnú hmotnosť ovplyvňuje aj pomer bakteriálnych kmeňov bacteroidetes a firmicutes, črevná flóra obéznych ľudí obsahuje viac baktérií firmicutes a menej  bacteroidetes. Naproti tomu majú zdraví ľudia s normálnou hmotnosťou zhruba rovnaké zastúpenie týchto dvoch bakteriálnych kmeňov. Zdá sa, že baktérie firmicutes stimulujú produkciu takých enzýmov, ktoré spaľujú aj inak nestráviteľné sacharidy, a stupňujú množstvo absorbovaných kalórií. Užívanie probiotík črevnú flóru uzdraví, a spolu s diétou dopomôžu k úspešnému úbytku hmotnosti.

V zdolaní nadváhy ostáva však naďalej najvýznamnejším faktorom  zdravá výživa, nepostrádateľný telesný pohyb a ročne viackrát vykonaná očista čreva, resp. detoxikácia.

Zdroj:

http://www.gutmicrobiotaforhealth.com/en/mouse-research-lends-insights-link-altered-gut-microbiota-obesity/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu