head

Toto sú najčastejšie mýty o chudnutí!

Mýty o chudnutí zabraňujú úbytku hmotnosti
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Aj Vám už niekto povedal, že ak budete veľa športovať, môžete zjesť čokoľvek si len prajete? Že si môžete pokojne dať čokoládu, aj tak od nej nepriberiete? Tieto a podobné mýty o chudnutí nám určite nepomáhajú dosiahnuť svoj cieľ. Pozrime sa teda, čoho by sme sa pri úspešnej diéte mali vyvarovať.

Mýty o chudnutí, ktoré počuť zo všetkých strán, sa šíria medzi nami už dlhý čas. Mnohí sa dopúšťajú rovnakých chýb a sú rozčarovaní, keď napriek svojej snahe neschudnú vôbec. Sklamaniu z neúspešného chudnutia môžno však predísť. K tomu je však potrebné vedieť niekoľko základných faktov.  

Light potravinami sa môžeme pokojne prejedať

Potraviny s označením “light” sú veľkým lákadlom pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Či už ide o potraviny bez pridania cukru, alebo tie so zníženým obsahom tuku, oplatí sa byť v strehu. V mliečnych light výrobkoch je skutočne menej tuku, naproti tomu môžu obsahovať viac cukru, kým do sladkostí bez pridania cukru zas pridávajú výrobcovia niekedy väčšie množstvo tuku.

Ovocie môžeme jesť neobmedzene, nepriberieme

Je pravdou, že ovocie obsahuje významné množstvo antioxidantov, vitamínov, vlákniny a iných cenných živín. Avšak mnohé druhy obsahujú ovocný cukor - fruktózu, ktorá jednak podporuje priberanie a jednak spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi. Banán, čerešne, hrozno, mango, papaja, slivky, hrušky a ananás preto v žiadnom prípade nepatria do jedálníčku pri chudnutí.

Cukor môžeme nahradiť medom

Aj tento omyl patrí medzi známe mýty o chudnutí, ktorého sa vieme len ťažko zbaviť. Samozrejme z hľadiska ich zloženia  nemôžeme med porovnávať s cukrom, avšak obsahujú takmer rovnaké množstvo kalórií. Ak si svoj prírodný light jogurt osladíme medom, prilejeme tým nechtiac len olej do ohňa.

Raňajkové cereálie a müsli pomáhajú schudnúť

Koľkokrát sme už počuli, aby sme deň začali obilninovými cereáliami, pretože nás vďaka vysokému obsahu vlákniny zasýtia na dlhší čas. To je čiastočne pravda. Na raňajky môžeme zjesť pol šálky ovsených vločiek, alebo pšeničných vločiek, no obilninové guličky s čokoládovou príchuťou, pufovaná ryža, či škoricové kukuričné vločky sa neodporúčajú. Obsahujú totiž cukry, hydrogenované oleje, farbivá, prísady a konzervačné látky. Je smutné, že mnohí rodičia ich v domnení zdravých raňajok ponúkajú aj svojim deťom.

Pokiaľ máme viac pohybu, môžeme aj viac jesť

Prijaté kalórie je pohybom zhodiť omnoho ťažšie, než ako by sme si mysleli. A hoci zjeme len o krajec hnedého chleba naviac, znamená to 80 kalórií navyše. Spáliť toto množstvo môžeme hodinovým vysávaním, alebo polhodinovou prechádzkou. Nie je to tak jednoduché, však?

Hladovaním sa stratia kilá

Patríte aj Vy medzi tých, ktorí nezvládajú dlhodobé diéty a preto si radšej zvolíte hladovanie? Nerobte to! Počas hladovania sa totiž metabolizmus výrazne spomalí, organizmus prepne do "ekonomického režimu" a chudnutie bude veľmi pomalé. Táto metóda nikam nevedie a po ukončení hladovky často všetky ťažko zhodené kilá priberieme späť.

Diéta taká, či onaká, pre chudnutie a udržanie optimálnej hmotnosti nie je nič efektívnejšie ako zdravý životný štýl.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu