head

Duly: trpkastý zázrak

Duly: trpkastý zázrak
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravý životný štýl

Bezdôvodne zanedbávané ovocie má množstvo prospešných vlastností, preto je teraz na jeseň vhodné zaradiť ho do nášho jedálneho lístka.

Obsahuje veľké množstvo vitamínu A, B, E, no dulou môžeme dopĺňať aj potrebu vitamínu C a posilňovať svoj imunitný systém. Výrazný je obsah vitamínu P, a preto môžeme považovať duly za výnimočné, vitamín P má totiž dôležitú úlohu pri liečení chudokrvnosti. Okrem vitamínov nie je zanedbateľný ani obsah minerálnych látok: v ovocí nájdeme vápnik, draslík, meď, železo a fosfor, ktoré sú potrebné na správne fungovanie nášho organizmu.

Liek prinášajúci úľavu

Účinne uvoľňujú kŕče a pri zmierňovaní menštruačných bolestí boli preto známe už aj v minulosti. Nezmierňujú len bolesti spojené s menzesom, ale účinne uvoľňujú aj rozličné kŕče v črevách. Pre vysoký obsah pektínu ani ploché brucho neostane nedosiahnuteľným snom. Duly upokojujú žalúdok a črevnú sústavu, pre ich sťahujúci účinok ich v prípade zápalu čriev  a žalúdočného vredu nekonzumujte.

Pomáhajú nastaviť hladinu cukru v krvi a tiež hladinu cholesterolu: pre nízky obsah cukru ich môžu smelo konzumovať aj cukrovkári. Pri redukčných diétach nám môžu pomôcť prekonať hlad. Vďaka svojim detoxikačným a očistným účinkom  sú výborným prostriedkom proti zápche .

Nielen dužina, ale aj ich jadierka sú hodnotné. Čaj uvarený z jadierok nám urobí výbornú službu aj pri prechladnutiach sprevádzaných kašľom. Ak sme ochotní obetovať trocha energie a pripraviť si dulový krém, dostaneme nielen účinný prostriedok proti zlatej žile, ale aj proti reumatickým bolestiam a môžeme ním ošetriť aj popáleniny.

Strážca našej krásy

Duly nie sú účinné len zvnútra, ale aj zvonka: príchodom chladnejšieho počasia sa naša pokožka skôr vysuší, ak však máme doma duly, smelo ich požime! Ovocie rozmixujme, natrime na pleť a dekoltáž  a nechajme pôsobiť 10 minút. Našu pokožku osvieži a vďaka jej protizápalovým účinkom sa budeme môcť rozlúčiť aj s vyrážkami. Dokonca: duly účinne zmierňujú kruhy pod očami.

Na chladnom, suchom mieste vydržia mimoriadne dlho, hoci aj do jari, ale dajme pozor, aby sme vybrali zdravé, nepoškodené plody, v opačnom prípade sa pokazia veľmi rýchlo.  Najlepšie je konzumovať ich surové, v ich prirodzenej forme, takto si najlepšie uchovajú svoje blahodarné účinky, ale v zimných mesiacoch môžu byť ozajstnou lahôdkou aj ako kompót.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu