head

Šláger jesene – detoxikačné duly | Na ktoré choroby sú dobré?

Liečivé účinky dul: môžu pomôcť zvonka aj zvnútra
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Zdravý životný štýl

Sú menej známe, ale o to zdravšie. Sú to duly, ktoré môžeme až do konca novembra kúpiť čerstvé. Nie je preháňaním nazvať ich bombou pre zdravie, pretože nám môžu byť nápomocné pri prevencii a liečbe počnúc prechladnutia, proti ktorému sú jedným z najlepších liekov, až po tráviace poruchy a kožné problémy.

Obzvlášť v miernom podnebnom pásme je problémom, že na jeseň sa urodí málo domáceho, čerstvého ovocia, ktoré by sme mohli mať k dispozícii. Už aj z tohto dôvodu by si zaslúžili duly, ktoré sa rodia až do konca novembra, viac pozornosti. Ich mimoriadne silné účinky na ochranu zdravia môžeme využiť predovšetkým pri ich konzumácii v surovom stave. Znamená to aj to, že od populárneho dulového syru a dulového kompótu nečakajme rovnaký účinok.  

Na prechladnutie, chrípku

Existuje len málo účinnejších liekov proti sezónnym ochoreniam, čiže prechladnutiu, nádche, chrípke  a zápalu priedušiek, ako sú duly. Sčasti za to vďačíme ich schopnosti posilniť imunitný systém, a tiež vysokému obsahu vitamínov. Priaznivo pôsobia aj pri zápale pľúc, ale pomôcť môžu aj pri tuberkulóze. Keď máme silný kašeľ, alebo nás trápi astma, semienka dul môžu naše ťažkosti zmierniť.

Neutralizuje voľné radikály

Duly sú bohaté na antioxidačné zložky, ktoré pomáhajú eliminovať v organizme chronicky nahromadené voľné radikály, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny, zápalov a ochorení obehovej sústavy.

Zlepšuje trávenie

Nakoľko duly vo veľkej miere obsahujú pektín , môžu účinne poslúžiť aj v prípade tráviacich porúch. Pektín je výborná a mnohostranná rastlinná vláknina, ktorá je schopná zahustením stolice odstrániť hnačku, keď ju však konzumujeme s väčším množstvom vody, ľahšie sa zbavíme chronickej zápchy. Okrem toho duly napravia aj pohyby čriev, čo tiež prispieva k normalizácii trávenia a vyprázdňovania. Chránia sliznicu čriev, čo je zase preto dôležité, lebo tým znížia riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, vredov a zápalov. Ak už tieto ťažkosti existujú, zmierňujú ich príznaky, rovnako ako môže priniesť úľavu aj pre pacientov trpiacich syndrómom dráždivého čreva (IBS).

Odporúča sa aj na detoxikáciu

Síce náš organizmus sa pravidelne detoxikuje, nezaškodí, ak mu v tom pomôžeme. Tým odbremeníme svoje vnútorné orgány, ktoré sa podieľajú na detoxikácii, ktoré sa takto ľahšie regenerujú. Nezabudnime však ani na to, že nevhodnou životosprávou denno - denne skonzumujeme toľko škodlivých látok, ktorými si náš organizmus už nedokáže poradiť. Tieto toxíny sa sčasti ukladajú na stenách hrubého čreva, prípadne v tukových tkanivách. Vlákniny dul vyčistia hrubé črevo a tieto toxíny odstránia.

Chráni srdce

Riziko vzniku srdcovo – cievnych ochorení (kôrnatenie ciev, mŕtvica, infarkt) je zvýšené vysokou hladinou LDL cholesterolu. Môžeme to kompenzovať konzumáciou dul, čím navyše zvýšime hladinu HDL cholesterolu v krvi. Pri ochrane srdca zohráva dôležitú úlohu draslík, ktorý sa vo významnom množstve nachádza v dulách, ktoré dokážu znížiť vysoký krvný tlak. Spomaľujú vstrebávanie cukru, preto ich môžu pokojne konzumovať aj diabetici – po konzultácii so svojím lekárom.

Udržiava rovnováhu črevnej flóry

Vlákniny dul  slúžia ako potrava pre probiotické baktérie, ktoré sú hlavnou stavebnou zložkou črevnej flóry, čím podporujú udržiavanie rovnováhy črevnej flóry, alebo v prípade potreby jej navrátenie. Stav črevnej flóry priamo vplýva na činnosť imunitného systému (70-80 percent buniek imunitného systému sa nachádza v hrubom čreve) a na trávenie, preto sa ich činnosť môže konzumáciou tohto kyslého ovocia zlepšiť.

Navyše ošetruje aj pleť

Antioxidanty dul spomaľujú starnutie epitelových buniek, zmierňujú vrásky, spevňujú pokožku. Môžeme to dosiahnuť jednak konzumáciou dul, ale aj používaním krémov z tohto ovocia. Okrem toho nimi môžeme zmierniť príznaky zápalov kože  (napr., ekzém), a tiež znížiť citlivosť ďasien. Nakoľko má dula schopnosť tlmiť krvácanie, jej priaznivý účinok sa uplatní aj v prípade zlatej žily a silnej menštruácie.

Odvolávky:  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16448180

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19306906

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3501898/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu