head

Kliešte útočia: nik nie je v bezpečí

kliešť
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Vplyvom dobrého počasia začala invázia kliešťov, títo drobní savci krvi ohrozujú nielen výletníkov, ale aj mestského človeka v parkoch a v záhradách. Nezaškodí sa dozvedieť viac o základných vlastnostiach týchto parazitov.

Neskáču nám na krk zo stromov

Veľa ľudí si o kliešťoch myslí, že žijú iba v lesoch s bohatým porastom, pod stromami, a na čistinkách, pritom pôsobením úbytku prirodzeného životného priestoru sa stále častejšie objavujú aj mestských parkoch, a v priestoroch pri rodinných domoch. Keďže kliešte nemajú radi svetlo, sucho a teplo, ukrývajú sa, a držia sa na lístí kríkov, stromov a tak číhajú na možnosť potravy. Je dobré vedieť, že nám neskáču na krk zo stromov, ale na srsť tam pobehujúcich zvierat, alebo na vlasy či oblečenie človeka sa dostanú z trávy, prípadne z nízkych kríkov. 

Základné ochranné opatrenia

Pri výlete používajte ochranné spreje proti kliešťom, vyhýbajme sa hustým kríkom, spodnému lesnému porastu, a nosme dlhé nohavice, ktorého spodok zahrňme pod ponožky. Aj horné oblečenie si zapášme do nohavíc, dlhé vlasy si zapleťme, alebo si ich vypnime hore, a nosme plátenú čiapku. Po návrate domov si skontrolujme celé telo, obzvlášť miesta v záhyboch a na vlasovej pokožke hlavy. Kliešťa zavŕtaného do pokožky chytíme pinzetou za hlavu a odstránime ráznym pohybom. Nestláčame brucho kliešťa, a nenatierame cudzopasníka krémom, alebo olejom, pretože ich účinkom môže spolu s obsahom svojho črevného traktu vylúčiť pod pokožku aj choroboplodné zárodky.  Po odstránení kliešťa môže byť pokožka ešte zmenená: drobná červená, prípadne svrbiaca ranka bude označovať miesto uštipnutia. Pokiaľ sa však na pokožke objaví kol-dokola zväčšujúci sa fľak, vyhľadajme dermatológa.

Radšej sa dajme zaočkovať

Keď chodíme často na výlety, očkovaním sa môžeme vyvarovať kliešťami rozšírovanej encefalitídy (zápalu mozgových blán).  Očkovanie je možné podávať od dvoch rokov veku. Ide o sériu troch očkovaní, a potom je potrebné iba každé tri roky raz preočkovať. Zatiaľ neexistuje ochranné očkovanie proti lymskej borelióze, sprevádzanej únavou, bolesťami hlavy a zápalom kĺbov, ale včas rozpoznanú chorobu možno dobre liečiť antibiotikami. Je dôležité vedieť, že neliečená lymská borelióza môže viesť aj k trvalému poškodeniu nervov a kĺbov.

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu