head

Potravinové farbivá: prečo sú nebezpečné dúhové farby?

Potravinové farbivá môžu byť nebezpečné
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá výživa

Potravinové farbivá sami osebe nemajú žiaden úžitok, výrobcovia ich používajú z toho dôvodu, aby boli ich produkty atraktívnejšie a lepšie sa predávali. Žiaľ, potravinársky priemysel rád namiesto prirodzených farbív používa chemicky vyrobené farbivá, ktorých konzumácia môže spôsobiť aj vážne poškodenie zdravia.

Farebné je atraktívnejšie

Potravinové farbivá nemajú výživnú hodnotu ani chuť, predsa ich možno nájsť takmer v každej potravine, veď práve s ich pomocou možno privábiť zákazníkov. Priznajme si: zovňajšok vo ovplyvňuje to, po čom najprv siahneme na poličkách obchodov, podľa štúdií priemerný konzument považuje potraviny lepšieho výzoru aj za kvalitnejšie.
Nestaňme sa obeťou oltára estetiky, a buďme nedôverčiví.  Vo väčšine prípadov sa k potravinárskym farbivám siaha práve preto, aby sa tým zamaskovala prílišná jednoduchosť tovaru.

Nachádza sa takmer vo všetkom

Keďže výrobcovia dobre poznajú naše slabé stránky, pridávajú potravinové farbivá najmä do produktov uspokojujúcich potreby más.  Buďme striedmi pri konzumácii osviežujúcich sýtených nealko nápojov, pri zmrzlinách, zákuskoch a cukríkoch.  Veľa druhov potravinárskych farbív obsahujú rôzne vopred pripravené polevy, omáčky, polotovary, konzervy, cestoviny, nárezy, a kto by si pomyslel, ale aj najviac  doplnkov výživy. Keď chceme dobre sami sebe, vyvarujme sa týchto produktov, keďže vedľajším následkom ich častej a dlhodobej konzumácie je, že sa v nás časom nahromadia toxické potravinové farbivá, a to najmä v pečeni.

Z čoho ich vyrábajú?

Za prírodného pôvodu sa označujú tie  potravinové farbivá, ako napr. E 150 karamel a E 153 rastlinné uhlie, ktoré sa vyrábajú zo živočíšnej alebo rastlinnej suroviny, ale v prirodzenom prostredí sa vo forme farbiva nevyskytujú.  Z prírodných surovín získané prirodzené potravinové farbivá E 160 b (annatto) a E 160 c  (kapsaicín), ako aj E 120 (kyselina kárminová) majú alergizujúci účinok. Kyselinu kárminovú vyrábajú zo sušeného tela červeca opálového, resp. nopálovca karmínového patriacich medzi červce, kým anatto sa pripravuje z kôry jadra tropického stromu Bixia orellana. E 160 c je extrahovaný z papriky, ten sa používa aj v kozmetickom priemysle. Pokojne môžeme konzumovať farbivá E 160-E 163, ktorými sa označujú farbivá z cvikly, papriky a mrkvy, prírodným farbivom je aj E 100, ktoré je extraktom z kurkumy, alebo E 101, ktoré sa pripravujú z mliečneho cmaru alebo droždia, resp. väčšinu farbív označených kódmi vyššími ako E 139.
Umelé potravinárske farbivá sú pripravované chemicky, ich chemické vlastnosti sa líšia od farbív, ktoré nájdeme aj v prírode, čo prispieva k tomu, že si s nimi vie organizmus ťažšie poradiť.

Vyhnime sa dúhovým farbám!

Keď máme sklony k alergii, intolerancii jedla, prípadne trpíme astmou alebo zápalom sliznice, v každom prípade sa vyhýbajme farbivám s obsahom azofarbív: E 110, E 122, E 123, E 124, E 129, E 151, E 154, E 155 a E 180, keďže tieto zintenzívňujú už existujúce príznaky a môžu zdravotný stav ešte viac zhoršiť. Azofarbivá môžu spôsobiť u malých detí poruchy trávenia, neprimeranú stolicu, problémy s pozornosťou a hyperaktivitu. Môžu spôsobiť aj zápal kože, škodlivo vplývajú na pľúca, lymfatický systém, na pankreas, nervovú sústavu, môžu vyvolať chromozómovú poruchu, ale zodpovednosť im možno pripísať aj pri problémoch s očami, resp. poškodení pečene.

EÚ zakázala používanie farbív E 103, E 105, E 106, E 107, E 111, E 121, E 125, E 126, E 130, E 152, E 181, E 197, preto si dobre pozrime štítky na potravinách z ďalekých krajín!

Zdroj:

https://greatist.com/food-coloring-bad-us

http://www.curezone.org/foods/enumbers.asp

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu