head

Quinoa: náhrada obilniny, bez lepku a laktózy

Quinoa: náhrada obilniny, bez lepku a laktózy
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Hoci sa quinoa - mrlík čílsky, zaradený medzi superpotraviny, podobá na obilninu, okrem tvaru nemá nič spoločné ani so pšenicou, jačmeňou či ražou. Jeho veľkou výhodou je, že neobsahuje lepok ani laktózu, preto ho môžu konzumovať aj alergici. Keďže má výrazné vlastnosti, priaznivé pre zdravie, oplatí sa ho zaradiť do nášho jedálnička.
Semená a listy mrlíka čílskeho (Chenopodium quinoa) boli už pred tisícimi rokmi obľúbenou potravou Inkov, pretože už vtedy zistili, že zvyšuje výkonnosť, naplní energiou, a možno ho využiť aj na liečenie rán. Rastlinu používali aj v rámci svojích náboženských rituálov, čo sa nepáčilo španielskym dobyvateľom, preto ju takmer celkom vykynožili. Našťastie sa domorodcom quinou podarilo zachrániť a v uzavretých priestoroch ju potajme ďalej pestovali. V širších kruhoch sa stala známa až v 80. rokoch minulého storočia, vďaka dvom Američanom, ktorých ich bolívijský učiteľ povzbudzoval k tomu, aby rastlinu vyskúšali. Keď tak urobili, na colorádskych sadeniciach začali mrlík pestovať, a rastlina tým započala svoju svetovú kariéru.

Dar prírody

Mrlík čílsky, rastúci najmä v Peru a v Bolívii, iným slovom indiánske proso, vďačí svojej obľúbenosti tým, že je bezlepkový a bez laktózy, pritom bohatý na horčík, vápnik, železo, draslík, zinok, a tak dôležité vitamíny ako sú B, C a E.  Semienka tejto zázračnej rastliny sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, a obsahujú deväť aminokyselín, ktoré si organizmus nevie sám vytvoriť. Spomedzi svojich dobročinných vlastností nezabúdajme na jeho obsah flavonoidov, ako napríklad kvercetínu, ktorý je schopný neutralizovať voľné radikály, preto konzumácia jadierok quinoi chráni pred zápalmi, ochoreniami srca a ciev, znižuje rizikov rakovinu a stimuluje obnovu buniek. Vzhľadom na svoj obsah vlákniny možno ľahko stráviteľný mrlík čílsky ľahko zaradiť do diétneho jedálnička, chudnutia, pretože zasýti a udržuje hladinu krvného cukru.  V 100 gramoch sa nachádza asi 370 kalórií,ale quinoa, podobne ako ryža, uvarená, svoj objem niekoľkonásobne zvyšuje, preto toto množstvo postačuje aj na tri porcie.

Vyčistí tráviacu sústavu

Vďaka svojej vláknine quinoa čistí črevá, pomáha odstrániť odpadové látky uložené v čreve, čím zmäkčuje stolicu a je účinná proti zápche. Priaznivo vplýva na látkovú výmenu sacharidov a tukov, a v neposlednom rade prebiotická vláknina rozpustná vo vode slúži ako potrava pre dobročinné baktérie, a tým napomáha zachovaniu rovnováhy črevnej flóry.  Najlepšie je, ak mrlík štvrť hodiny v dvojnásobnom množstve vody, a keď je už uvarený, podávame ako prílohu, kašu, ale podávaný so sparenou zeleninou a chudým mäsom, prípadne kuracími prsiami obstojí aj ako hlavné jedlo. Mrlík zmení chuť zeleninových a ovocných šalátov, pridáva sa varený podľa chuti. Keď sme flexibilný voči novotám, alebo trpíme neznášanlivosťou lepku, môžeme vyskúšať dezerty z quinoi. Ľudia s neznášanlivosťou laktózy, vegetariáni a vegáni z neho zas môžu pripraviť pridaním rastlinného mlieka mliečnu ryžu.

Zdroj:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/274745.php
https://www.organicfacts.net/health-benefits/seed-and-nut/health-benefits-of-quinoa.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu