head

Čo sú príčiny nadúvania, ako sa dá vyhnúť ťažkostiam?

Príčiny nadúvania: ako sa vyhnúť ťažkostiam?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca

Google+
Téma: Nadúvanie

Nadúvanie väčšinou vznikne po konzumácii jedál spôsobujúcich nadúvanie, alebo jednoducho po prejedení sa. V úzadí však existujú aj iné faktory. Aby sme ich mohli odstrániť, mali by sme vedieť, čo sú príčiny nadúvania
Časom sa svalstvo brušnej steny stane menej pružným, preto sa po jedle môže stať, že musíme uvoľniť opasok na sukni či nohaviciach. Medzi príčinami nadúvania väčšinou zohráva hlavnú úlohu nevhodná strava, preto ak sa chceme nepríjemnostiam vyhnúť, v prvom rade zmeňme svoje stravovacie návyky.
 
Zelenina, ktorá spôsobuje nadúvanie
 
Potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie, nie sú zakázané, lebo takmer všetky sú bohaté na minerálne látky, vitamíny a stopové prvky nevyhnutné pre organizmus. Treba si dať pozor na to, aby sme ich konzumovali s mierou, a ak sme na niektoré z nich obzvlášť citliví, radšej ich vymeňme na nejakú inú, rovnako zdravú potravinu.
Ako príčinu nadúvania si väčšina z nás v prvom rade spomenie na zeleninu a ovocie. Pokiaľ ale skutočne chceme ostať zdraví, tieto v žiadnom prípade nemôžu chýbať z nášho stola. Rastlinná vláknina, ktorá sa v nich nachádza, prispieva k zdravému tráveniu a k detoxikácii. Ich nadmerná konzumácia však kvôli prirodzeným procesom kvasenia, ktoré prebiehajú v črevnom trakte, môže zapríčiniť nadúvanie. Namiesto veľkolistej kapusty si preto vyberme radšej baby kapustu alebo baby špenát, lebo tieto kvasia menej, čiže menej spôsobujú nadúvanie. Riešením môže byť, ak budeme „riadnu”, čiže veľkolistú zeleninu, konzumovať rozmixovanú, hoci aj vo forme smoothie. Takto rozbitá rastlinná vláknina kvasí pomalšie. Sledujme signály svojho tela, rozmixujme si aj ovocie, ktoré spôsobuje nadúvanie, alebo ho tesne pred konzumáciou nakrájajme nadrobno. Ak sme náchylní na nadúvanie, vyhýbajme sa, alebo aspoň zmiernime aj konzumáciu rôznych húb. Na popredných miestach medzi príčinami nadúvania je aj konzumácia kapustovitej zeleniny. Nahraďme ju doplnkami stravy v podobe prášku, vďaka tomu sa nebudeme musieť obávať vedľajších účinkov. Podobný je aj problém so strukovinami. Ak ich máme radi, po varení ich rozmixujme, alebo ešte lepšie je, ak si ich prepasírujeme. Takto sa môžeme zbaviť ich šupky, ktorá je jednou z hlavných príčin nadúvania.
 
Mlieko: menej je lepšie
 
Organizmus mnohých z nás dokáže mliečny cukor – laktózu – po čase rozložiť iba čiastočne, alebo vôbec. Výsledkom je to, že nestrávený mliečny cukor začne kvasiť, naše brucho sa nafúkne. Aby sme sa tomu vyhli, obmedzme konzumáciu mlieka, hlavne čerstvých mliečnych výrobkov, tvarohu, nezrelých syrov. Fermentované mliečne výrobky, akým je napríklad jogurt, však majú zelenú. Syry môžeme nahradiť syrom tofu rastlinného pôvodu, ale smelo zaraďme do svojho jedálneho lístka aj sójové, ovsené alebo ryžové mlieko.
 
Stop droždiu
 
Príčinou nadúvania môžu byť aj sladkosti, pekárenské výrobky s obsahom droždia, prídavných látok a rafinovanej múky. Preto uprednostnime radšej ich verziu z celozrnnej alebo špaldovej múky.
 
Nápoje na čiernej listine
 
Je samozrejmé, že sa musíme vyhnúť sýteným nápojom, vrátane minerálnej vody. Ich obsah oxidu uhličitého (CO2) okamžite premení naše brucho na „bubon“. Pime čistú vodu alebo rôzne prírodné bylinkové odvary, čaje. Môžeme medzi nimi dokonca nájsť aj také, ktoré majú schopnosť odstraňovať vetry, ako napríklad kamilka, myrta, zázvor a rasca. Keď chceme mať ploché brucho, vyhýbajme sa nadmernej konzumácii alkoholických nápojov a nápojov s obsahom kofeínu.
 
Odvyknime si od žuvačky
 
Je pravda, že to nie je potravina, ale neustálym žuvaním dostávame do svojho organizmu nadmerné množstvo zbytočného vzduchu. Ani nehovoriac o tom, že žuvačy väčšinou obsahujú umelé náhrady cukru (ako napríklad sorbit alebo stévia), ktoré tiež patria medzi príčiny nadúvania.
 
Jedzme pomaly
 
Darmo budeme konzumovať teoreticky „nenadúvajúce” potraviny, ak budeme jesť narýchlo. Základom dobrého trávenia je správne rozžutá strava, veď rozklad potravín začína už v ústnej dutine, pomocou slín. Jedným z následkov len čiastočne rozžutej, rýchlo zjedenej stravy je nadúvanie.
 
Čo by sme mali konzumovať proti nadúvaniu?
 
Ako sme už spomínali, k dispozícii máme veľa byliniek, odvar z ktorých zmierni, alebo odstráni nadúvanie. Ak je nám milšie surové riešenie, namiesto šalátu nastrúhajme čerstvý fenikel. Môžeme ho ochutiť extra panenským olivovým olejom, soľou, čiernym korením, citrónom. Výborne odstraňuje vetry, takmer okamžite nás oslobodí od zbytočných plynov nahromadených v črevách. Výborným pomocníkom nám môže byť aj zázvor, môžeme si z neho trocha nastrúhať do svojich obľúbených jedál, nech je už reč o polievkach alebo mäse: účinok je takmer okamžitý. Na odstránenie nadúvania je výborná aj rasca, dôkladne z nej rozžujme polovicu kávovej lyžičky (alebo roztlačme v mažiariku). Nielenže nás zbaví plynov, ale uľahčí aj naše trávenie.
   
Nie vždy je na vine strava

V mnohých prípadoch môže byť na pozadí nadúvania aj niečo iné, nielen nevhodná strava. Môže sa stať, že sa kvôli narušeniu rovnováhy črevnej flóry rozmnožia škodlivé mikroorganizmy, ktoré narušia správne tráviace procesy. Okrem vyššie spomenutého môžu byť príčinou nadúvania aj dlho trvajúci stres, zápal hrubého čreva, zápal pobrušnice, zápal slepého čreva, Crohnova choroba, bulímia, anorexia, rakovina čreva, alebo premnoženie parazitov.
 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu