head

Dula: vážne dôvody, prečo ju jesť

Dula: posilňuje imunitu, proti poruchám trávenia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Dula má silný protikŕčový účinok, má vysoký obsah pektínu, čím pomáha pri prekonávaní tráviacich problémov a mimochodom je skvelým antioxidantom. Vďaka poslednej vlastnosti výborne posilňuje imunitu, chráni pred infekciami, čo je mimoriadne dôležité počas jesenných dní.

Ochranný účinok duly (Cydonia oblonga) je výnimočný, aj keď mnohí ľudia poznajú len kompót alebo z neho vyrobený dulový syr. Avšak toto kyslé a trochu trpké ovocie sa osvedčilo aj medzi liečivými rastlinami natoľko, že ju často používali už v staroveku. (v tom čase to bolo považované za afrodiziakum).

Ochranné vitamíny

Obsah vitamínov duly je významný, vrátane vysokého obsahu vitamínov A, B, C a  E, má vynikajúci obsah vitamínu P, čím je dula považovaná za mimoriadnu, pretože vitamín P hrá dôležitú úlohu pri liečení hemofílii, popritom vitamín P pomáha absorbovať vitamín C a chráni ho pred oxidáciou. Okrem vitamínov nie je zanedbateľný ani jej obsah minerálnych látok, pretože vápnik, draslík, meď, železo a fosfor, ktorý dula obsahuje, prispieva pre správne fungovanie nášho organizmu. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov dula účinne bojuje proti rakovine, zápalom, vzniku srdcovo-cievnych ochorení, taktiež proti vráskam, proti voľným radikálom, ktoré obvykle hrajú kľúčovú úlohu pri predčasnom starnutí pokožky a buniek.

Uvoľňuje kŕče

Má silný protikŕčový účinok, už dávno je populárnym liekom na úľavu od bolesti počas menštruácie. Nielen, že znižuje symptómy spojené s menštruáciou, ale účinne zmierňuje tiež črevné kŕče rôzneho pôvodu, pretože má vysoký obsah pektínu, takže ploché brucho už ďalej nebude vzdialeným snom.

Dula upokojuje žalúdok a črevný trakt, ale v dôsledku jeho sťahujúceho účinku je potrebné sa jej vyhnúť v prípade zápalu čriev a žalúdočného vredu.

Proti sezónnym chorobám

Antioxidačné účinné látky spôsobujú, že dula stimuluje imunitný systém, chráni pred sezónnymi ochoreniami na jeseň: pomocou nej nás chrípka, a ani prechladnutie nezloží z nôh, pretože vysoký obsah vitamínov zabraňuje vzniku ochorení.

Prispieva k liečbe ochorení dýchacích ciest, bronchitídy a zápalu pľúc, je zaujímavé, že dula bola v minulosti efektívnym liekom v počiatočných štádiách TBC.

Nikdy nevyhadzujme semená dule, pretože tie pomáhajú odstrániť mučivé trápenie  spôsobené kašľom, katar, respektíve pomôžu prekonať astmatické záchvaty.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu