head

Detoxikácia v lete | Pomocou zeleniny a ovocia

Detoxikácia v lete | Pomôže zelenina a ovocie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

Leto je vynikajúcim obdobím nielen na oddych, ale aj na detoxikáciu. Vyberme si z ponuky sezónneho ovocia a zeleniny, pomocou ktorých je detoxikácia v lete realizovateľná jednoducho a rýchlo.

Keď nie sme práve chorí a napriek tomu sa stále cítime byť unavení, máme problémy so spaním a trápia nás tráviace problémy, naše ťažkosti s veľkou pravdepodobnosťou spôsobujú nahromadené toxické látky. Toto sa môže ľahko stať aj v lete, veď darmo jeme v tomto období menej, a darmo máme k dispozícii čerstvú zeleninu a ovocie, mnohí z nás si aj tak vyberú hotové jedlá a polotovary. Navyše v lete sa zvýši aj naša spotreba sýtených nealkoholických nápojov, ktoré sú plné cukru a umelých prídavných látok, tiež spotreba sladkostí, ale aj reštaurácie s rýchlym občerstvením prežívajú v tomto období svoj vrchol. A to ešte nie je všetko: vo veľkých horúčavách sa menej pohybujeme ako obvykle, čo tiež prispieva k tomu, že prirodzené detoxikačné procesy organizmu nefungujú práve najdokonalejšie.

Pomôže príroda

Našťastie máme k dispozícii obrovské množstvo čerstvých rastlín, ktoré detoxikujú a čistia črevá. Vďaka nim je možné účinne vykonať detoxikáciu v lete. V skutočnosti nám príroda ponúka riešenie na striebornom podnose, našou úlohou je iba to, aby sme si vybrali pre seba najvhodnejšie. Okrem detoxikácie  majú tieto rastliny ešte jednu veľmi dôležitú vlastnosť: dopĺňajú životne dôležité živiny, vitamíny, soli, stopové prvky, antioxidanty a iné minerálne látky.

Účinky letnej detoxikácie

Kúru začnime čím skôr a už čoskoro pocítime, prečo je detoxikácia v lete účinná. V prvom rade sa napraví naše trávenie, normalizuje sa stolica, budeme sa cítiť omnoho uvoľnenejšie a ľahšie. Napraví sa náš spánkový cyklus, zlepší sa fyzický a psychický výkon. Menej sa budeme musieť obávať aj sezónnych ochorení, dokonca už nebude naším častým návštevníkom ani bolesť hlavy. Dôvodom je to, že očistenie hrubého čreva , jeho detoxikácia, posilní náš imunitný systém: vyplavením toxínov sa totiž znova začnú rozmnožovať dobré baktérie, ktoré sú základnou stavebnou zložkou črevnej flóry. Črevná flóra zase priamo ovplyvňuje obranyschopnosť nášho organizmu, preto bude náš imunitný systém fungovať omnoho efektívnejšie. A to ešte stále nie je všetko: detoxikácia v lete obzvlášť prospieva našej pokožke a vlasom!

Zelenina a ovocie na detoxikáciu

Paprika: Čím štipľavejšia, o to lepšie spaľuje tuk. Za túto svoju vlastnosť vďačí účinnej látke menom kapsaicín, ktorá okrem toho, že výborne spaľuje tuky, zmierňuje pocit hladu, zrýchli látkovú výmenu a zvyšuje príjem energie. Štipľavá paprika je dokonca účinná aj proti migréne, okrem toho v menšom množstve zvyšuje aj obranyschopnosť sliznice žalúdka.

Maliny: Právom sa nazývajú majstrom v spaľovaní tukov, pretože maliny ešte aj od kapsaicínu (účinná látka štipľavej papriky), ktorý sa v spaľovaní tukov považuje za mimoriadne účinný, rýchlejšie odbúrajú tukové vankúšiky. Ich ďalšou výhodou je, že spôsobujú pocit plnosti, urýchľujú trávenie, čím bránia v ukladaní tukov a pomáhajú zamedziť obezite. Spomedzi fyziologických účinkov malín je určite potrebné spomenúť ich antioxidačné schopnosti.

Artičoky: Sú vynikajúcim detoxikantom, čistia krv a obličky, podporujú činnosť žlčníka a pečene, čím prispievajú k prirodzenej detoxikácii organizmu. Vlákniny artičoky odstránia z hrubého čreva nahromadené nánosy a usadeniny, napravujú trávenie, prospievajú srdcu, pomáhajú napraviť rovnováhu črevnej flóry. Jedzme ich v surovom stave vo forme šalátu, kedy sa ich schopnosť spaľovať tuky dokáže prejaviť ešte viac.

Čučoriedky: Nie iba na antioxidanty sú bohaté, ale tiež prispievajú k odbúravaniu tukov a zníženiu hmotnosti. Výskum Texas Woman's University zistil, že polyfenoly, ktoré sa nachádzajú v ovocí, môžu až o 73 percent znížiť množstvo tuku, a tiež bránia vzniku nežiaducej tukovej vrstvy. Sú bohaté na vlákninu, ktorá očistí hrubé črevo, zlepšujú odbúravanie tukov, chránia cievy, odstraňujú pocit hladu, bojujú proti brušnému tuku.

Paradajky: Ich schopnosť zabraňovať procesu starnutia a antioxidačné vlastnosti pozná každý. To však už vie menej ľudí, že paradajky sa podieľajú aj na spaľovaní tukov. Zvyšujú tvorbu L-karnitínu, čo prispieva k premene tuku na energiu. Toto sa však môže udiať iba v tom prípade, keď to skombinujeme s dostatkom pohybu. V tomto prípade môžeme pomocou paradajok spáliť až o 25 percent viac tuku.

Pime viac vody

V jednom indickom výskume pili ženy s nadváhou počas ôsmich týždňov o 1,5 litra vody viac, ako bol ich priemerný príjem tekutín. Pred každým hlavným jedlom vypili pol litra vody. Vplyvom kúry sa značne znížila ich telesná hmotnosť, BMI index, chuť do jedla, a zvýšilo, zefektívnilo, sa v ich tele odbúravanie tuku.

Zdroje:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2011-04/foas-bmi040711.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4121911/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu