head

Čistenie čriev: aj v tom pomáha quinoa

Quinoa: čistí črevá, podporuje chudnutie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Čistenie čriev

Odkladáte čistenie čriev, pretože sa obávate, že to prinesie veľa nepríjemností a je to časovo náročné? Nerobte to, existuje totiž taká superpotravina, ktorá pomáha vyčistiť črevný systém, a ešte k tomu je aj chutná. Quinou môžeme používať tisícmi spôsoby, môžeme ju konzumovať ako prílohu, ochutiť ňou šaláty, alebo je vhodná aj na prípravu nízkokalorických sladkostí.

Quinoa, podobne ako proso, sa stala rýchlo populárna, pretože je bezlaktózová a bezlepková, obsahuje málo kalorií, pritom však je plnohodnotným zdrojom bielkovín a obsahuje množstvo vitamínov. Je to skvelá alternatíva pre tých, ktorí trpia niektorými potravinovými alergiami, ale aj pre tých, ktorí by sa radi zbavili nejakých nadbytočných kilogramov. 100 gramov obsahuje približne 370 kalórií, ale quinoa sa dusením viacnásobne zväčší, t.j. 10 deka možno rozdeliť aj na tri jedlá.

Vláknina čistiaca črevá

Quinoa má pozoruhodný obsah vláknin, a preto prispieva k chudnutia, na dlhú dobu dáva pocit sýtosti a nezvyšuje hladinu cukru v krvi do nebies. Avšak, táto superpotravina je vhodná ešte na niečo: podporuje čistenie čriev. Vlákniny rozpustné vo vode nachádzajúce sa v tejto superpotravine, majú veľa zdraviu prospešných vlastností. Sú vhodné na stimuláciu funkcie črevných svalov, vďaka čomu pomáhajú odstrániť usadeniny čriev, uvoľňujú stolicu a sú účinné proti zápche. Majú priaznivý účinok na metabolizmus tukov a uhľohydrátov u ľudí, ktorí konzumujú dostatok vlákniny, u takýchto ľudí sa zriedka vyvinie rakovinu hrubého čreva.

Tipy na recept:

Najskôr umyjeme quinou podobne ako ryžu, potom ju vložíme do hrnca, pokiaľ možno nie teflónového ani hliníkového, pretože z týchto sa v priebehu varenia môžu vylučovať toxické látky. Nalejeme dvakrát toľko vody a varíme zhruba 15 minút na nízkej teplote, respektíve dusme. Keď je hotová, môžeme ju pripraviť podľa nášho záujmu, takmer ku každému jedlu z nej môžeme pripraviť niečo chutné. Ak túžime po výdatných raňajkách, použitím rastlinného mlieka a medu môžete vyčariť aj ryžovú kašu. Dá sa konzumovať na obed ako obloha, alebo zmiešaná so zeleninou a mäsom sa hodí aj ako hlavný pokrm. Na večeru ju môžete pridať do ľahkého šalátu, či už je to zelenina alebo ovocie, pretože quinoa je v podstate oboje. Ak túžime po zdravej sladkosti, pridajme ju do muffinového cesta, pripraveného z celozrnnej múky, alebo ju môžeme pridať aj do domácky vyrobených musli tyčiniek.

Mysleli ste si?

Vo vode rozpustná prebiotická vlákina quinoa slúži ako potravina pre probiotické baktérie črevnej flóry, čím podporuje udržanie rovnováhy črevnej flóry.

Zdroje:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/274745.php
https://www.organicfacts.net/health-benefits/seed-and-nut/health-benefits-of-quinoa.html

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu