head

Peľová alergia - toto sú najlepšie prírodné metódy proti nej

Peľová alergia patrí - rovnako ako ostatné alergie - do kategórie autoimunitných ochorení
Peľová alergia patrí - rovnako ako ostatné alergie - do kategórie autoimunitných ochorení
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia

Google+
Téma: Alergie

V týchto dňoch sa peľová alergia, ktorú samozrejme možno liečiť, vyskytuje pomerne často. Teraz by sme však radi pomohli tým, ktorí preferujú prírodné metódy liečby. Preto sme zozbierali niekoľko možných protiliekov bez medikamntózneho základu.

Peľová alergia znepríjemňuje život mnohým od jari do jesene, svoj vrchol dosahuje v mesiacoch máj a jún, pretože za príznaky je zodpovedný trávovinový porast (za čo vďačí peľová alergia inému všeobecnému pomenovaniu - senná nádcha).    

Alergickú reakciu môže vyvolať aj burina pozdĺž ciest a chodníkov, v parkoch, ale aj predierajúca sa z asfaltového povrchu. Nezaškodí vedieť, že sennú nádchu môže vyvolať nielen kvetový peľ, ale aj dlhotrvajúce stresové situácie, prehnaná konzumácia alkoholu a kofeínu, ako aj srsť zvierat a roztoče.

Ako predchádzať peľovej alergii?

Smutnou správou je, že pred peľom sa prakticky ukryť nedá, priľnutím na mikroskopické čiastočky prachu sa vplyvom vetra, či dažďov dostane všade. Čo ale môžeme urobiť, je to, že ešte pred sezónou vypuknutia alergie posilníme svoj imunitný systém.

Najčastejšie príznaky

Ani tu nemáme ľahkú úlohu, pretože príznaky peľovej alergie sú ľahko zameniteľné s príznakmi iných sezonálnych ochorení. Typické príznaky:

  • kvapkajúci nos sprevádzajúci svrbením ( resp. upchatý nos)
  • pálivý pocit v začervenalých očiach, slzenie
  • očný výtok.

Môže sa stať, že spôsobuje zápaly horných dýchacích ciest, resp. môže dôjsť k prepuknutiu astmatických záchvatov. Peľová alergia môže v niektorých prípadoch napadnúť aj zvukovody, na čo nás upozorní silné svrbenie a zvýšená produkcia ušného mazu.

Ako bojovať proti peľovej alergii?

Ako sme už spomenuli “chápadlá” peľovej alergie sa dostanú takmer všade. Práve preto je potrebné dôkladné dodržiavanie osobnej hygieny: po príchode domov z práce, z ulice sa prezlečme a dôkladne sa osprchujme, vrátane vlasov, pretože čiastočky peľu sa priľnú všade. Oblečenie perme častejšie. V “nebezpečných” mesiacoch obmedzujme vetranie, namiesto toho použime klimatizačné zariadenia, ktorých filter samozrejme čistime pravidelne. Na ulici môžeme používať jednorázové masky, ktoré sú dostupné v každej lekárni, vyhnime sa priamemu kontaktu s prírodou.

Veľkou pomocou môže byť návšteva odborníka, ktorý nám presne vie určiť, ktorý druh peľu spôsobuje u nás alergiu. Rovnako dobre poslúži aj peľový kalendár, v ktorom si môžeme značiť, kedy a na ktorú rastlinu reagujeme citlivo.

Preto je posilnenie imunity dôležité

Peľová alergia patrí - rovnako ako ostatné alergie - do kategórie autoimunitných ochorení. To znamená, že organizmus sa chce vyhnúť vniknutiu cudzích látok, preto produkuje protilátky. Toto spôsobuje problémy v takom prípade, kedy je množstvo protilátok príliš veľké. Ako sa tomu môžeme vyhnúť? Tak, že budeme dohliadať na zdravie svojho imunitného systému. Jedným z najlepších spôsobov na to je udržiavanie krehkej rovnováhy našej črevnej flóry.

V záujme toho pokladáme za prioritu zdravú výživu, hlavne zvýšený príjem živín s obsahom antioxidantov. Nezabúdajme ani na probiotiká, chrániace črevnú flóru a ich výživu - prebiotiká (vlákniny).

Najlepšou voľbou je užívanie symbiotík, pretože obsahuje vyvážené množstvo probiotických baktérií, ako aj prebiotiká. I napriek tomu, že zdravý životný štýl a pravidelný pohyb je “polovina úspechu”, podľa možnosti s tým nezačnime v rýchlosti vtedy, keď nám život už znepríjemňuje peľová alergia. Buďme predvídaví a už niekoľko mesiacov pred peľovou sezónou začnime dopingom organizmu. Pokiaľ by sme sa náhodou neskoro spamätali, v prvom rade detoxikujme, vykonajme kúru na očistu čriev, následkom čoho sa prijaté hodnotné živiny rýchlejšie a účinnejšie zúžitkujú. Udržiavanie imunitného systému je teda veľmi dôležitý krok k tomu, aby bola liečba peľovej alergie po domácky úspešná.

Takto pomáha príroda

I napriek tomu, že dnes už existuje mnoho druhov lekárenských chemikálií na liečbu príznakov peľovej alergie, ich užívanie sa doporučuje len na krátky čas. Preto sa oplatí, v rámci doplnkovej terapie, siahnuť po prírodných metódach, nakoľko lieky meniť týždenne nemôžeme. Pozrime sa na to zblízka, akými rastlinami môžeme svoj imunitný systém posilniť,  a/alebo zmierniť , resp. odstrániť nepríjemné príznaky peľovej alergie.

Hoci sladké drievko neobľubuje každý, nakoľko má výraznú chuť a sfarbuje zuby, táto rastlina výrazne znižuje zvýšenú hladinu histamínu, čím zmierňuje príznaky peľovej alergie.

Zvýšme príjem potravín bohatých na polyfenoly - napríklad jablká, hroznové jadierka, koncentrát z púčikov borovice - nakoľko ich pomocou je možné odstrániť zvýšenú produkciu hlienu v nose počas sennej nádchy.

Zaraďme do jedálnička viac antioxidantov, živiny s obsahom vitamínu C: kiwi, šípky, citrusové plody, lesné ovocie (pozor na jahody, ktoré samotné môžu spôsobiť alergiu!), “zobkanie” čiernych ríbezlí niekoľkokrát denne robí priam zázraky.

Dobrým riešením je aj konzumácia perilly, redukuje dráždenie dýchacích ciest, ako aj príznaky astmy.

Čoraz väčšej obľube sa teší noni (disponuje silným detoxikačným účinkom a upravuje funkciu pečene), avšak účinná nie je len šťava z tohto ovocia. Vývar z listov znižuje ťažkosti s dýchacími cestami, urýchľule liečbu rinitídy.

Najdôležitejšou účinnou látkou stromu so zaujímavým menom boswelia (kadidlovník) je kyselina boswellová. Táto kyselina zabraňuje tým chemickým reakciám, ktoré prispievajú ku vzniku zápalových procesov (napr. zápal spojiviek).

V súvislosti so serrapeptázou je tiež dokázané, že zmierňuje zápal, opuchy, úspešne ju možno aplikovať pri odstránení alergie, ktorej príznakmi sú zvýšená produkcia hlienu, upchatý nos.

 

Zdroj:   
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072672/
https://acaai.org/allergies/types/pollen-allergy

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu