head

Účinky hormónov na pleť | Ťažkosti môžeme zmierniť

Účinky hormónov na pleť: na čo si treba dať pozor?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zmiernenie akné, zlepšenie kože a vlasov

Účinky hormónov na pleť môžu byť naozaj rôzne. Môžu nás skrášliť, ale omnoho častejšie je, že spôsobujú nepríjemné príznaky: kvôli nim sú na našej pleti vyrážky, je mastná, alebo práve naopak, suchá.

Nevhodná strava, infekcie, narušenie rovnováhy črevnej flóry môžu všetky spôsobiť kožné problémy. Tieto príčiny však môžeme spravidla veľmi ľahko odstrániť, naproti nim však účinky hormónov na pleť sú omnoho ťažšie ovplyvniteľné. Nemusíme však zúfať: ak vieme, čo je na pozadí hormonálnych ťažkostí, je šanca na ich odstránenie, aby mohla byť naša pleť znova krásna a zdravá.

Pomôcť môže aktívne uhlie

U žien je časté nielen v puberte, že sa im na pleti vytvoria vyrážky,  ale aj kvôli hormonálnym zmenám ich môže vznik akné sprevádzať počas celého života. Reč môže byť o menštruácii, alebo období pred klimaktériom, alebo aj o strese. Tieto výkyvy hormonálnej hladiny môžu zvýšiť tvorbu kožného mazu, čomu je možné zabrániť zčasti užívaním liekov, avšak neprináša to rýchle riešenie, naoko neupravený vzhľad veru ostane ešte dlho. Nehovoriac o tom, že na mastnej pleti sa make-up udrží ťažšie, pokožka svrbí, dokonca môže spôsobiť aj bolesť. Krémy a kozmetické prípravky s obsahom syntetických, alebo prídavných látok, často situáciu ešte viac zhoršia, rovnako ako aj „vytláčanie” spôsobuje opačný výsledok než ako sme chceli: ťažkosti sa zhoršia. V týchto prípadoch môže pomôcť aktívne uhlie, ktoré do seba doslova nasiakne prebytočnú vlhkosť, maz, ktorý upcháva póry a toxické látky. Nakoľko má antibakteriálny účinok, dokáže odstrániť, alebo zabrániť, aj infekcii, upokojuje podráždenú pokožku.

Nedostatočná činnosť štítnej žľazy a výživa

Nedostatočná činnosť štítnej žľazy sa netýka iba žien. Jedným z jej následkov je zvýšenie hladiny hormónu TSH. Medzi mnoho nepríjemných príznakov ochorenia patrí suchosť pokožky, narušenie povrchu pokožky a jej zhrubnutie. Pokiaľ je chybná činnosť spôsobená nedostatkom jódu, postačí doplnenie jódu. Najjednoduchšou formou je zvýšená konzumácia jódovanej soli, ale aj riasy (spirulina, chlorella), a tiež paradajok a špenátu. Situácia je iná vtedy, ak je na pozadí ochorenia zápal. V tomto prípade sa zvýšený príjem jódu neodporúča. Kozmetické problémy spôsobuje aj zvýšená činnosť štítnej žľazy, ktorá je sprevádzaná stenčením pokožky a jej zvýšenou citlivosťou. Pomôcť môžu jedlá s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré regulujú tvorbu hormónov, zinku, vitamínov C a B, železa, medi a antioxidantov. Do tejto kategórie patrí okrem iného hovädzie mäso, pečeň, huba shiitake, púpava (čaj), hrušky, olivový olej, konopné semená a ľanové semená. Je dôležité, aby sa ľudia trpiaci hormonálnymi problémami, v záujme peknej pokožky radšej vyhýbali alkoholu, teínu, kofeínu a mastným údeným mäsám.

Probiotiká vždy poruke

Mnoho vedeckých výskumov potvrdzuje, že ekzém, rosaceu a vyrážky spôsobené hormonálnymi zmenami a je možné liečiť pomocou probiotík. Tieto probiotické baktérie napravia rovnováhu črevnej flóry, detoxikujú organizmus, urýchlia prirodzené očistné procesy kože. Proti vyrážkam sa odporúča užívanie najmä baktérie Lactobacillus Acidophilus, na liečbu rosacey a ekzému je dobré vybrať si spomedzi komplexných probiotických prípravkov. Pri vonkajšom použití môže dobre poslúžiť probiotický jogurt, z ktorého je najjednoduchšie, ak si urobíme zábal. Pri užívaní probiotík nezabudnime ani na príjem prebiotík (potravinárska vláknina). Tieto sú potrebné k tomu, aby sa mohli prospešné baktérie rozmnožiť.

Ešte zopár tipov

Pre napravenie a udržanie rovnováhy hormonálnej hladiny, sa môžeme spoľahnúť aj na pomoc liečivých čajov. Vynikajúcou základnou surovinou je púpava, koreň yam a konope, rebríček (myší chvost) alebo šalvia primiešané do zeleného čaju. Na vonkajšie opláchnutie je dobré vyskúšať čaj z lepkavca, čajovníkový olej a Aloe vera. Vyrážky môžeme držať pod kontrolou aj užívaným doplnkov výživy s obsahom komplexu vitamínu B,  tiež pomocou škorice, lebo tieto regulujú hladinu testosterónu. Pri ekzéme môže poskytnúť účinnú pomoc Aloe vera, odvar z nechtíka, zeleného čaju, echinacey a kurkumy. Účinnou metódou je aj relaxácia, uvoľnime sa, odožeňme z mysle negatívne myšlienky, rozlúčme sa so stresom a naša hormonálna hladina sa napraví omnoho ľahšie.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931201/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3219173/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/313084.php
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hormonal-acne#natural-treatments

 

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu