head

V čom tkvie tajomstvo dlhého života? Japonci to vedia!

Čo je tajomstvom dlhého života Japoncov?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Je všeobecne známe, že Japonci sa dožívajú vysokého veku, vyššieho, než kdekoľvek inde na svete. Čo je dôvodom toho, že sa dožívajú aj 100 rokov, a prečo sa v ich kruhoch nachádza najmenej chorôb súvisiacich s vekom? Možno sa tajomstvo dlhého života skrýva v japonskej diéte.
Japonskú Okinawu nazývajú „zemou nesmrteľných“. Nejde o náhodné pomenovanie, tu žijúci ľudia sa dožívajú legendárne dlhého veku, žijú dlhšie ako 100 rokov. Výskumníci okinawského centra Longevitas (longevitas znamená dlhý život) už dlho skúmajú zvyky tunajších ľudí, a zistili, že zdravý jedálniček tamojších obyvateľov súvisí s tým, aby sa vo svojej starobe tešili všeobecne dobrému zdravotnému stavu. Okrem toho je súčasťou ich každodenného života aj pohyb, udržiavanie priateľských vzťahov a uprednostňujú udržiavanie svojho pokoja v duši, preto je im doprianý aj dlhý život.

„Hara hachi bu”

Jedným z tajomstiev dlhého života obyvateľov ostrova je „hara hachi bu“, čo znamená, jedz toľko, kým necítiš, že si takmer celkom sýty. V praxi to znamená asi toľko, že v jedení treba pokračovať, kým nie sme do 80 % sýti, keďže pocit hladu v mozgu sa utíši až oveľa neskôr ako sa naplní žalúdok, tento časový posun je zhruba 20-25 minút.

Nezjedia hocičo

Ďalším tajomstvom dlhého života Japoncov je, že si starostlivo vyberajú jedlá, ktoré jedia, preferujú konzumáciu kvasenej a fermentovanej zeleniny (fermentovanie - kvasenie bez prístupu vzduchu), vrátane rias, húževnatca jedlého (Shitake), jedia veľa tofu syru, respektíve sóju natto - t. j. surová sójová fazuľa.  Jej zvláštnosťou je, že sa na nej špeciálne pestuje jeden druh baktérie, Bacillus natto. Je bohatá na vitamíny B, C, E a K2, na bielkoviny a nie náhodou je jedným z japonských národných jedál. Pričinením svojích oligosacharidov pomáha natto zachovať rovnováhu črevnej flóry, čo vo veľkom ovplyvňuje zdravé fungovanie imunitnej sústavy. Ryža je tiež základnou zložkou japonskej kuchyne, nepoužívajú ju iba kvôli jej chuti, ale pretože je plnohodnotná živina, obsahujúca dôležité vitamíny, minerály, esenciálne aminokyseliny a bielkoviny.

Dbajú o zdravie svojho srdca

Japonci konzumujú iba zanedbateľné množstvo červeného mäsa a mliečnych výrobkov, ale jedia veľa rýb, bohatých na mastné kyseliny omega-3, resp. plody mora, ktoré významne znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Vyhýbajú sa cukru, soli, preto u nich sotva nájsť obézneho človeka, alebo človeka trpiaceho vysokým krvným tlakom, či cukrovkou. Mnohí si myslia, že tajomstvo dlhého života spočíva v častom popíjaní zeleného čaju, ktorý je silným antioxidantom, pôsobí protizápalovo, je dobrou protilátkou proti chorobám ciev, kĺbov ako aj zhubných nádorov. (Vedci si všimli aj to, že v tejto ostrovnej krajine, i napriek tomu, že tam žijúci ľudia fajčia, je nízky výskyt rakoviny pľúc,. Pijú však pravidelne, viackrát denne zelený čaj.)

Starajú sa o dušu

Japonci veria v to, že tajomstvo dlhého života sa neskrýva iba vo fyzickom zdraví, ale je potrebné sa starať aj o dušu. Od detstva videli a učili sa, ako dať zmysel svojmu každodennému životu, ako sa starať o svojich blízkych, o starších ľudí, o svojích rodičov. Veľmi dbajú o pokoj v duši, doprajú si čas na meditáciu, resp. do svojej staroby pravidelne praktizujú Tai Chi, ktoré je jedným z najlepších spôsobov zachovania zdravia.

Zdroj:

http://www.bbc.com/travel/story/20170807-living-in-places-where-people-live-the-longest

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu