head

Športová výživa na zvýšenie výkonu: čo jedia športovci?

Športová výživa: na zvýšenie výkonu a ochranu zdravia
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Mnohí sa prekvapili, keď sa zistilo, že jedálny lístok vrcholových športovcov zďaleka nie je taký zdravý ako si to mysleli, dokonca znižuje výkon. Experti v oblasti výživy zistili, že zmenou stravovacích návykov je možné značne zvýšiť výkon a výdrž, preto urobili radikálnu reformu športovej výživy.

Kým v minulosti tvorilo väčšiu časť jedálneho lístka vrcholových športovcov mäso, biela ryža a rýchlo sa vstrebávajúce sacharidy, dnes pozostáva z rastlinných bielkovín, superpotravín a potravín rastlinného pôvodu bohatých na antioxidanty a flavonoidy. Vďaka novým jedlám sa výkon a vitalita športovcov zvýšila, navyše pozitívne vplývali aj na ich duševný stav.

Nesprávny prístup

Dlhé desaťročia si mysleli, že mäso, mliečne výrobky a v nich obsiahnuté bielkoviny zabezpečujú silu a energiu, ktorú športovci potrebujú. Okrem nich tvorili časť športovej výživy aj také pekárenské výrobky s obsahom bielej múky a cukru, ktoré rýchlo zvýšili hladinu cukru v krvi. Na to však nikto nemyslel, že tieto jedlá sú nielenže nezdravé, ale zároveň znižujú športový výkon.

Mäso

Živočíšne bielkoviny neobsahujú tie fytonutrienty - vlákninu , vitamíny, dôležité minerálne látky, tiež enzýmy a črevné baktérie – ktoré sú pre účinné trávenie nevyhnutné. Rôzne štúdie potvrdili, že konzumácia živočíšnych bielkovín je úzko spojená s rakovinou, so srdcovo – cievnymi chorobami, cukrovkou a obezitou. Bielkoviny živočíšneho pôvodu v porovnaní s rastlinnými bielkovinami značne znižujú účinnosť trávenia. V dôsledku toho sa v organizme nahromadia usadeniny, vstrebávanie živín nebude dostatočné, poškodí sa črevná flóra , oslabí sa imunitný systém , budeme sa cítiť byť vyčerpaní a unavení.

Mliečne výrobky

Kravské mlieko obsahuje antibiotiká, ktoré poškodzujú zdravie, tiež hormóny, ktoré podávajú kravám, ale aj kazeín, ktorý tvorí 87 % bielkovín kravského mlieka a dokáže posunúť rakovinu vpred v ktorejkoľvek jej fáze. Bezpečné proteíny nepochádzajú z mliečnych výrobkov, ale z rastlín. Napríklad zo sóje, konopných semien, prosa, chia semienok, hrášku, ale vynikajúcim zdrojom bielkovín je aj quinoa, mandle, oriešky a slnečnicové jadierka. Tieto obsahujú tie fytonutrienty, ktoré sa v mäse nenachádzajú. Vďaka nim bude naše trávenie omnoho ľahšie a okamžite nás naplnia energiou. Zo semienok môžeme vyrobiť aj rastlinné mlieko, ktorého veľkou výhodou je, že neobsahuje laktózu a je bez cholesterolu, je bohaté na prírodné živiny, je ľahko stráviteľné a je bohaté na vlákninu.

Jedlá na zvýšenie výkonu

Reformovanie športovej výživy v sebe nezahŕňa iba zavedenie bielkovín rastlinného pôvodu, ale podporuje aj konzumáciu tých pomaly vstrebávajúcich sa sacharidov na raňajky, ako sú ovsená kaša, kaša z prosa, tekvica na pečenie, gaštany a pyré z mrkvy. Športovcom podávajú pred tréningom ananás na čistenie pečene alebo grapefruitovú šťavu, kým po tréningu cviklovú alebo paradajkovú šťavu, ktoré sú bohaté na flavonoidy a antioxidanty. Červené mäso vylúčili úplne, namiesto neho dostávajú športovci biele mäso a ryby. Do športovej výživy zaradili aj a rastlinné oleje, ktoré vďaka obsahu jednoduchých mastných kyselín prispievajú k zníženiu hladiny cholesterolu, uľahčia prácu srdca a majú protizápalový účinok, čo je obrovskou pomocou po športových zraneniach. O vajciach sa dlho tvrdilo, že zvyšujú hladinu cholesterolu, preto zahusťujú krv, avšak pri konzumácii s olejom z ľanových semienok vyvolávajú presne opačný účinok, čiže podporujú krvný obeh.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu