head

Príprava ryže: takto môžeme zabrániť otravám

Pokiaľ s ryžou zaobchádzame správne, môžeme byť bez strachu, je neškodná
Pokiaľ s ryžou zaobchádzame správne, môžeme byť bez strachu, je neškodná
Magdaléna Koprivaneczová Magdaléna Koprivaneczová
Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
Téma: Zdravý životný štýl

Vedeli ste o tom, že spomedzi pravidelne konzumovaných jedál práve ryža obsahuje najviac anorganického arzénu? Môže obsahovať aj desaťkrát vyššie množstvo, ako ostatné potraviny. Netreba sa však naľakať: pokiaľ s ryžou zaobchádzame správne, môžeme byť bez strachu, je neškodná. Zistite viac  o tom, ako prebieha správna príprava ryže  

Ryža je jedna z potravín, ktoré sa na celom svete konzumujú najčastejšie a v najväčšom množstve. Má mnoho prospešných fyziologických účinkov a vlastností, avšak iba málo ľudí vie, že môže obsahovať väčšie množstvo arzénu. Preto je spôsob prípravy ryže veľmi dôležitý, od neho závisí, koľko jedovatých látok sa pri konzumácii ryže dostane do nášho organizmu.
Ryžu možno pripraviť na neskutočne veľa spôsobov, je lacná a výživná: práve vďaka týmto vlastnostiam sa ryža stala dostala medzi najpopulárnejšie potraviny. Vďaka jej účinku na chudnutie ju mnohí veľmi radi aplikujú v rámci moderných diét.

 

 

Lúpaná a nelúpaná

Z hľadiska využiteľnosti ryže ju spravidla rozdeľujeme na dva druhy, na nelúpanú a na lúpanú. Tá prvá je hnedá ryža, na ktorej sú ešte otruby, ktoré obsahujú mnoho blahodárnych účinných látok. Z lúpanej ryže otruby odstránia, čoho dôvodom je v prvom rade to, že takto má dlhšiu trvanlivosť. Keď sa lúpaná ryža pripraví ošetrením glukózou, získame leštenú ryžu, ktorá sa pri varení nelepí a lepšie udrží svoj tvar.

Prečo je zdravá

Síce ryža obsahuje obrovské množstvo uhľohydrátov (sacharidov), patrí medzi vyslovene diétne jedlá. 100 gramov bielej, varenej ryže obsahuje iba 100 kalórií, pretože väčšinu jej uhľohydrátov (sacharidov) organizmus nie je schopný odbúrať. Jej ďalšou výhodou je, že má nízky glykemický index, preto sa jej konzumácia diabetikom vyslovene odporúča. Nakoľko je bezgluténová, pokojne môžu ryžu a jedlá varené z ryže (ryžovej múky) konzumovať aj ľudia trpiaci intoleranciou lepku. Jej ďalšími dôležitými zložkami sú fosfor, horčík a železo, ale aj rastlinné vlákniny, ktoré podporujú trávenie a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Vzhľadom na nízky obsah sodíka je ryža dobrou voľbou aj pre pacientov trpiacich vysokým krvným tlakom, zadržiavaním vody, či srdcovými problémami.

Hnedá ryža a vitamíny skupiny B

Ryža je na vitamíny pomerne chudobná, výnimkou sú vitamíny B1 a B2. Avšak aj na tieto je bohatá iba hnedá ryža, ktorej šupka obsahuje aj vitamíny E a K. Na bielkoviny sú bohaté všetky druhy ryže, nelúpaná ryža navyše obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny (tieto organizmus nevie sám produkovať).

Môže byť aj jedovatá

Podľa prieskumov Európskeho úradu pre potravinové normy (European Food Standards Authority) môže ryža, predávaná po celom svete, ktorá sa pestuje na znečistenej pôde, obsahovať aj desaťkrát viac anorganického arzénu, silne rakovinotvorného, ako ostatné potraviny. V hnedej ryži sa hromadí vyššie množstvo arzénu, nakoľko toxická látka sa koncentruje v jej šupke.

Podľa prieskumu Channel 4 Dispatches a Institute for Global Food Security je približne u 58 % produktov z ryže a použitím ryže v Spojenom Kráľovstve preukázateľná vysoká hladina arzénu. Pre malé deti je to mimoriadne nebezpečné, nakoľko vzhľadom na ich hmotnosť jedia v priemere omnoho viac ryže – myslíme tým na ryžové keksy, ryžový chlieb, ako dospelí, navyše v ich prípade môže arzén spôsobiť aj poruchy vývinu. Viac ryže konzumujú aj ľudia s intoleranciou lepku, a taktiež obyvatelia Ázie. U tých, ktorí pravidelne konzumujú ryžu, s väčšou pravdepodobnosťou vznikne rakovina, cukrovka, poruchy obehovej sústavy a nervovej sústavy.

Správna príprava ryže

Jedna porcia, čiže 100 gramov sušenej európskej ryže, obsahuje toľko arzénu, ako 5 litrov vody. Pre zamedzenie predávkovania je dobré obmedziť príjem hotových jedál s obsahom ryže, pričom v prípade doma varenej ryže stačí použiť správny postup prípravy.
Andy Meharg, profesor univerzity Queen's v Belfaste (Queen's University Belfast) zistil, že sa môžeme zbaviť aspoň 80 percent arzénu, pokiaľ ryžu predošlý večer namočíme, potom pred varením dôkladne umyjeme, prepláchneme a pripravíme s piatimi dielmi vody. Bez namáčania sa pri varení ryže v rovnakom množstve vody odstráni približne polovica arzénu. Pokiaľ je pri varení pomer dva diely vody a jeden diel ryže, množstvo toxickej látky ostáva takmer nezmenené.  
Zdravou alternatívou ryže je superpotravina quinoa, o ktorej sa môžeme viac dočítať na stránke DrNaturaSupergreens.

Jednou z alternatív ryže je quinoa

Nezabúdajme na detoxikáciu

Nie iba problém nahromadeného arzénu v organizme, ale aj odstránenie všetkých ostatných toxických látok môžeme vyriešiť pomocou vhodného detoxikačného programu. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku si vyberme komplexný, minimálne 30-dňový program, ktorý je vhodný aj na očistu pečene a zároveň ponúka jedinečné doplnky výživy počas rôznych fáz detoxikácie.  

Zdroj:
http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/rice-cooking-arsenic-traces-poisonous-boil-water-away-drain-excess-danger-food-a7568436.html?cmpid=facebook-post
http://www.dailymail.co.uk/health/article-4203410/Expert-reveals-safest-way-cook-rice.html
http://theconversation.com/high-levels-of-cancer-causing-arsenic-in-rice-so-why-isnt-it-regulated-in-our-food-33691
https://plnielanu.zoznam.sk/c/953/tajomstvo-dobre-uvarenej-ryze-ako-sypka-priloha-aj-s-lahodnou-prichutou
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2009.1351/abstract
http://www.channel4.com/programmes/dispatches/articles/all/rice-how-safe-is-it
https://www.detoxikacia-organizmu.com/detoxikacny-program
https://www.supergreens.sk/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu