head

Obličkové kamene: môžu byť následkom konzumácie spracovaných potravín

Riziko vzniku obličkových kameňov zvyšuje alkohol, ako aj konzumácia nápojov obsahujúcich kofeín a teín.
Riziko vzniku obličkových kameňov zvyšuje alkohol, ako aj konzumácia nápojov obsahujúcich kofeín a teín.
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Mali ste už obličkové kamene? Už vás zložili bolesť a úzkosť naraz? Pokiaľ áno, tak vám naisto netreba opisovať, aké nepríjemné bolesti dokážu spôsobiť obličkové kamene a piesok.

Bohužiaľ, v dnešnej dobe sú obličkové kamene a obličkové kŕče, ktoré ich sprevádzajú, stále častejšie. Na vytvorení týchto nepríjemných krištálikov zohráva genetika iba malú úlohu, oveľa rozhodujúcejšie sú naše stravovacie návyky.

Čo ich spôsobuje?

Za vytvorenie obličkových kameňov sme v mnohých prípadoch zodpovední my sami, nakoľko zanedbávame primeraný príjem tekutín, čo pre človeka priemernej postavy predstavuje denne 2 litre. Pod týmto pojmom netreba rozumieť ochutené, prípadne sýtené nápoje, ale čistú, podľa možnosti filtrovanú vodu, ktorá zriedi moč a zabráni krištalizácii látok, ktoré sa v ňom nachádzajú (kyselina močová, vápnik, fosfát, ako aj soli z nápojov) - rozmery skryštalizovaných látok priebežne narastajú, následkom čoho sa vytvárajú väčšie či menšie obličkové kamene.

Nadmerná konzumácia soli, repného, alebo trstinového cukru, potravín plných umelých prísad a sýtených osviežujúcich nápojov nielenže preťaží moč toxickými látkami, ktoré je potrebné vyprázdniť, ale zároveň silno prekysľuje organizmus. Vzhľadom na to, že organizmus sa neustále snaží nadobudnúť a udržať rovnováhu, z kostí sa odbúrava mnoho minerálnych látok, ďalej zaťažúc moč.
Riziko vzniku obličkových kameňov zvyšuje
alkohol, ako aj konzumácia nápojov obsahujúcich kofeín a teín.

Príznaky obličkových kameňov

V prípade väčších obličkových kameňov sa často stáva, že sa zaseknú v močovode, čo spôsobuje kŕčovité bolesti priam neznesiteľnej intenzity. Tieto bolesti sa objavujú najmä v noci, alebo nadránom, spôsobujúc tak človeku poriadny strach. Postupne silnejúce kŕče prevezmú moc nad naším telom, bolesť sa objavuje v oblasti podbruška až po stehná.

Bolesť môže byť sprevádzaná silným búšením srdca, nutkaním na vracanie, vracaním, zimnicou, potením, bledosťou, horúčkou, ako aj nedostatočným vyprázdnením moču, alebo jeho úplnou absenciou. V mnohých prípadoch býva moč krvavý, a jeho vyprázdnenie sprevádza bodavá, pálivá bolesť.

Odstránenie obličkových kameňov

Vzniknutý obličkový kameň je v lepšom prípade len menších rozmerov, takže dokáže pomerne ľahko prejsť obličkovým systémom a močovodom, odkiaľ je vyplavený močom. (Pomôže, pokiaľ v krátkej dobe prijmeme veľké množstvo vody - približne 1 liter, ktorá dokáže vyplaviť obličkové kamene menšie ako 4 milimetre.)

Pokiaľ je ale kameň príliš veľký - takže nedochádza k jeho vyplaveniu, alebo zabraňuje močeniu - v každom prípade vyhľadajme lekára.

Odstrániť môže obličkové kamene rozbíjanie - rozdrvenie pomocou ultrazvuku, alebo sondy, kryštáliky je možné takto rozdrviť na takú veľkosť, aby sa poľahky dostali cez močovod a vyprázdnili sa, prípadne sa tieto dajú odstrániť pomocou operácie.

Predchádzanie obličkovým kameňom

Existujú dva spôsoby predchádzania: žime uvedomelo a konzumujme menej spracovaných potravín s umelými prísadami. Buďme si vedomí toho, že v súčasnosti sa ľahko predáva produkt, pokiaľ má lákavú vôňu a chuť sa hodí k pohľadu na produkt. Preto sa pridávajú k baleným potravinám arómy, prísady na zlepšenie konzistencie, stupňovanie chuti a vône. Tieto však môžu spôsobiť nielen obličkové kamene, ale aj vážne alergické reakcie, ochorenia tráviaceho traktu, a v neposlednom rade naplnia organizmus toxickými látkami.

Podporme činnosť obličiek diuretickými a prečisťujúcimi čajmi, takým môže byť napr. žihľavový čaj, čaj z púpavy, mäty, ktoré okrem prečisťujúceho účinku zmierňuje aj kŕče, avšak v prvom rade vypime denne 2-3 litre čistej vody.

Koľko druhov obličkových kameňov poznáme?

Existujú kamene pozostávajúce z vápenatých solí, z vápnika a fosfátov a oxalátu vápenatého.
Struvitné obličkové kamene obsahujú horčík, alebo amoniak /čpavok), ich tvar je najčastejšie ostrý, pripomínajúci parožie. Môžu sa vytvoriť kamene z kyseliny močovej s homogénnym povrcho, hnedastej farby, resp. kamene s obsahom cystínu.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu