head

Biela múka a jej škodlivé účinky

Konzumácia bielej múky je nezdravá
Konzumácia bielej múky je nezdravá
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Jednu z alternatív obmedzenia cukru ponúkajú produkty pripravené z bielej múky. Biela múka má zlý vplyv nielen na naše srdce, ale mohli by sme menovať dlhý zoznam ochorení, ktorých prepuknutie s ňou súvisí.

Vedci zistili, že tých ľudí, ktorí radi a pravidelne konzumujú takéto jedlá, častejšie postihujú také očné ochorenia, ako degeneratívne ochorenie sietnice. Okrem iného má biela múka negatívny vplyv aj na naše srdce.

Bola výsadou bohatých

Preto teda nemôže byť súčasťou výživy, ktorá prospieva srdcu, upozorňuje nemecký lekár záchrannej služby Johannes Hinrich von Borstel vo svojej knihe Srdcové záležitosti. Autor opisuje, že biela múka bola už v starovekom Egypte súčasťou stravy, konzumovali ju v prvom rade zámožní obyvatelia počas hostín. V žilách ticícročných múmií kňazských hodnostárov a panovníkov našli vedci usadeniny poukazujúce na kôrnatenie ciev - arteriosklerózu.

Tento jav sa pokúšajú vysvetliť vymenovaním rôznych dôvodov. V tom období ešte fajčenie nebolo tak rozšírené, strava bola s nízkym obsahom tuku, ľudia sa oveľa viac hýbali. “Dôvodom kôrnatenia ciev u zámožných teda mohla byť konzumácia obľúbených jedál z bielej múky. Oproti jedlám z celozrnnej múky, tieto neobsahovali balastné látky, skoro výlučne pozostávali z uhľohydrátov, vlastne z cukru” - dokazuje autor knihy, ktorý poznamenal aj to, že cukor nielen zvyšuje riziko vzniku cukrovky - diabetes, ale je aj jedným z hlavných dôvodov usadenín, vytvárajúcich sa v žilách, v podstate aj ochorení srdca.

Namiesto bielej celozrnná múka

Ľudia, ktorí vylúčia zo svojej stravy bielu múku, zriedkavejšie trpia obličkovými kameňmi. Obsah uhľohydrátov v bielej múke je vysoký, pre náš organizmus však tieto uhľohydráty s krátkym uhlíkovým reťazcom nie sú hodnotné. V našich črevách sa veľmi rýchlo rozložia, dostanú do krvi a zvýšia hladinu cukru v krvi, ktorá však za krátky čas opäť klesne.

Uhľohydráty s dlhým uhlíkovým reťazcom, iným menom polysacharidy, sa naproti tomu rozkladajú oveľa pomalšie, dlhší čas a rovnomerne dodávajú energiu. Takéto polysacharidy nájdeme napríklad v chleboch z celozrnnej múky.

Johannes Hinrich von Borstel navrhuje, aby sme sa pokúsili bielu múku nahradiť celozrnnou

Johannes Hinrich von Borstel navrhuje, aby sme sa pokúsili bielu múku nahradiť celozrnnou, kedykoľvek sa len dá. V ideálnom prípade však energiu nezískavajme z jedál pripravených z múky, ale z ovocia a zeleniny. “Len získať môžeme: ovocie a zelenina majú celý rad pozitívnch účinkov na naše srdce, krvný obeh, ba čo viac, na celé telo” - upozorňuje autor knihy.

Náhradou bielej múky môže nahradiť quinoa, ktorá je bezgluténová, s nízkym obsahom kalórií, navyše je plnohodnotným zdrojom bielkovín. Múku zhotovenú z quinoi možno použiť pri príprave zákuskov, palaciniek, ale môže sa z nej pripraviť aj quinoa chlieb.

 

Zdroj:
Johannes Hinrich von Borstel: Srdcové záležitosti - všetko o najdôležitejšom orgáne v našom tele

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu