head

Pre toto je lepší prírodný protizápalový prostriedok serrapeptáza

Serrapeptáza, prírodný protizápalový prostriedok | Ako funguje?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zdravie

Upchatý nos, usadený hlien v dýchacích cestách, zapálená pokožka, opuchy, chronický zápal čreva: toto je len niekoľko ťažkostí, ktorá sa dajú s veľkou pravdepodobnosťou odstrániť pomocou enzýmu serrapeptáza, ktorý je považovaný za jeden z najúčinnejších prírodných protizápalových prostriedkov.

Ak to chceme zhrnúť v krátkosti, enzým serrapeptáza je schopný rozložiť tie nestrávené bielkoviny, ktoré sa dostali do organizmu alebo sú produkované organizmom a po nahromadení sa spôsobujú rôzne ochorenia. Tieto bielkoviny sú prítomné v hlienoch, krvnej zrazenine, tkanive rán, v opuchoch a v iných, škodlivých usadeninách, odumretých tkanivách. Serrapeptáza, ktorá je produkovaná enterobaktériou Serratia E-15, a preto je v plnej miere prírodného pôvodu, je preto schopná tieto nielen odbúrať, ale aj odstrániť zápaly. Odstraňuje výlučne abnormálne proteíny, vstrebáva sa v tenkom čreve, odkiaľ sa dokáže dostať do ktorejkoľvek časti tela.

Prírodný protizápalový prostriedok

Protizápalový účinok serrapeptázy môžeme pokojne titulovať ako okúzľujúci, pretože je schopný liečiť rôzne druhy zápalových stavov. V prvom rade za to vďačí tomu, že svoj priaznivý účinok vyvíja na viacerých úrovniach. V prvom rade je to to, že zabraňuje tvorbe bradykinínu, ktorý bráni vzniku zápalových reakcií a opuchov, a tiež bolestí, ktoré sa s týmito stavmi spájajú. Tieto peptidy sa dávajú do súvisu aj s anafylaktickými príznakmi. Problémom sú vtedy, ak sa premnožia, lebo potom sa zápal lieči ťažšie a môže stať chronickým. Serrapeptáza preto okrem regulácie bradykinínov, zmiernenia a odstránenia zápalov, prispieva aj k tlmeniu bolesti. Ale serrapeptáza je výborným prírodným protizápalovým prostriedkom nie len pre toto. Enzým zriedi zápalovú tekutinu, ktorá sa takto ľahšie vylúči z organizmu, čím sa urýchli liečba tkanív.

Konkrétne oblasti použitia

Ako sme spomínali, ako serrapeptáza vyvíja svoj protizápalový účinok, teraz sa pozrime na to – bez toho, aby sme mohli vymenovať úplne všetko -, v ktorých konkrétnych prípadoch nám môže pomôcť. Podľa skúseností môže výborne poslúžiť v prípade opuchov na celom tele spôsobených zápalom kĺbov a poraneniami. Úspešne ho môžeme použiť aj proti ochoreniach dýchacích ciest a zápalových ochoreniach, zriedením hlienov vyčistí upchaté dýchacie cesty, riedi hlien, aj usadený v hrdle. Obzvlášť sa odporúča na liečbu zápalu prínosových dutín, sinusotídy. Jeden japonský výskum tvrdí, že pomocou serrapeptázy je možné riediť aj hlieny súvisiace prechladnutím. Svoj prírodný protizápalový účinok vyvinie aj v črevách, môže zmierniť príznaky zápalu hrubého čreva, alebo dokonca aj  Crohnovej choroby. V prípade, že by sme ho použili na tieto choroby, kvôli už prebiehajúcej liečbe si vyžiadajme názor svojho ošetrujúceho lekára!

Toto však ešte nie je všetko, pretože serrapeptáza môže urýchliť liečbu zápalov, astmatických ťažkostí a hojenie rán, ktoré vznikli v dôsledku chronických zápalov kože, alergie. Jeho účinok môže byť mimoriadne viditeľný po operáciách.

Môže nám pomôcť pri odstránení zápalových tkanív po nehodách (napr. natrhnutie svalu), alebo kvôli nesprávnemu hojeniu rán. Podľa štúdie Univerzity Jordan je serrapeptáza účinným riešením na opuchy a bolesti spôsobené vytrhnutím zubov.

Mierne vedľajšie účinky

Takmer neexistuje žiadny taký účinný tradičný protizápalový liek, ktorý by nemal nejaký škodlivý vedľajší účinok. Steroidové protizápalové lieky väčšinou oslabia imunitný systém a spôsobia poruchy látkovej výmeny, kým nesteriodivé protizápalové lieky môžu poškodiť obličky, resp. sliznicu žalúdka. Zápaly sa často liečia antibiotikami, tie však môžu narušiť rovnováhu črevnej flóry, kvôli čomu sa zníži obranyschopnosť organizmu, alebo sa objavia tráviace poruchy. Pri užívaní serrapeptázy sa tohto obávať nemusíte, avšak, nakoľko riedi krv, je zakázané užívať ho pred operáciami, a tiež spolu s liekmi proti zrážanlivosti krvi.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824
https://examine.com/supplements/serrapeptase/
https://www.researchgate.net/publication/5580458_Effect_of_the_proteolytic_enzyme_serrapeptase_on_swelling_pain_and_trismus_after_surgical_extraction_of_mandibular_third_molars

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu