head

Osteoporóze sa možno vyhnúť | Venujme jej pozornosť

osteoporóza
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Rednutie kostí, iným slovom osteoporóza, je podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, hneď po srdcovo-cievnych a nádorových ochoreniach tretia najčastejšia choroba. Ročne utrpí zlomeniny asi jeden a pol milióna ľudí kvôli osteoporóze. Vhodným životným štýlom a pravidelnou kontrolou je však možné vo veľkej miere tieto poplašné údaje zmeniť.

Oprávnene ju nazývajú „nemou epidémiou“

Zhruba do 30. - 35. Roku možno nazvať proces, odohrávajúci sa v kostiach za konštruktívny, potom prichádza asi 2 desaťročia trvajúci stav vyrovnanosti. V treťom cykle života nastáva žiaľ deštrukcia kostnej hmoty, u okolo 50 ročných žien nastáva úbytok medzi 0,5 - 1 %, ale môže byť aj väčší. Čo je príčinou? V prechode klesá hladina ženských hormónov, preto je v tomto období viac deštruktívnych ako konštruktívnych buniek.  Oproti tomu možno u mužov rátať so zdĺhavejším, neustálym klesaním. Takto sa aj prejavy osteoporózy u mužov ukazujú až neskôr.  Nie náhodou nazývajú osteoporózu „nemou epidémiou.“, veď často sa diagnostizuje až vtedy, keď v dôsledku menšieho pádu, alebo fyzickým účinkom niečoho dochádza ku zlomenine.  Osteoporóza závisí v 60-80 % prípadov od genetických faktorov, ale maximálnu hustotu kostí (BMD) si ovplyvňujeme sami. 

Rizikové faktory

Čím nižší je BMD (bone mineral density), tým je pravdepodobnejšie, že zníženie hustoty kostí nastane v závažnejšej miere. Mnohí ani netušia, že dlhodobo užívajúc určité lieky, ako napríklad steroidy, alebo uvoľňovače svalov, lieky proti epilepsii, alebo lieky na ukľudnenie alebo antidepresíva, resp. lieky na zníženie krvného tlaku môžu zvyšovať riziko rednutia kostí.  Anorexia nervosa, inaktívny spôsob života, alebo dlhodobo trvajúci pokoj na lôžku tiež oslabuje kosti, navyše fajčenie obmedzuje vstrebávanie vápnika, a tým napomáha deštrukcii kostí.  Alkohol zabraňuje tvorbe kostí, a okrem toho znižuje aktivitu vitamínu D, ktorý takto vie ťažšie napomáhať vstrebávaniu vápnika.

Osteoporóze sa dá predchádzať

Asi polovica chorých na osteoporózu sa vylieči, jedna tretina sa stane invalidom, asi 20-30 % umiera na komplikácie, napríklad na pľúcnu embóliu, preležaniny. Práve preto je dôležitá včasná prevencia. Prevencia pozostáva z viacerých elementov. Najužitočnejšie je stravovanie v detstve, bohaté na vápnik, a veľa pohybu. Treba dbať na optimálny príjem vápnika, na príjem mliečnych výrobkov, mandlí, maku, rýb, banánu, fíg, pomarančov, kivi, ražného a hnedého chleba, ktoré sú dobrým zdrojom vápnika. Oplatí sa vedieť, že vegetariáni vnášajú do svojho organizmu maximálne 40 % potrebného vápnika. Ďalším elementom prevencie je predchádzať prvej zlomenine, a keď sa predsa len prihodí, potom zabrániť druhej.  K tomuto je nutné zistiť mieru straty hustoty kostí. Na prevenciu symptómov pomáha aj každý deň vykonávané výdatné cvičenie proti osteoporóze. Vápnik síce prospieva kostiam, predsa treba dbať aj na to, aby ho nebol prebytok, pretože aj ten môže byť zodpovedný za vytvorenie zlomeniny. Odporúča sa nosiť nohavice, ktoré chránia bedrá, ktoré sú účinné proti vzniku zlomeniny.

Na prevenciu slúžia aj rôzne lieky na zamedzenie deštrukcie kostí a na stavbu kostí.

V liečbe osteoporózy môže zohrávať dôležitú úlohu aj soľná terapia podľa Schüsslera. Obmeny Calcia fluorátu a Calcia phosporica spolu s Magnésiom phosphoricom napomáhajú vstrebávaniu vápnika cez bunkové steny, takže takto bezprostredne nastáva tvorba kostí.  Terapia: 2-3 krát ročne 2-3 mesačná kúra. Procesu napomáha denný príjem 4000 MJ(medzinárodná jednotka) vitamínu D.

Zdroj:

http://www.webmd.com/osteoporosis/guide/what-is-osteoporosis-osteopenia#1

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu