head

Úprimne o klimaktériu| O čom sa nehovorí

Úprimne o klimaktériu| O čom sa nehovorí
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Klimaktérium sa týka nielen žien, ktoré ním trpia, ale aj ich členov rodiny.  Keďže je reč o veľmi mnohotvárnej a zložitej záležitosti, pomôže nám, keď si dôkladne vyjasníme pojem klimaktérium

Čo zahrňuje pojem klimax?

Klimax znamená ukončenie mesačného menštruačného krvácania, ale nie je to záležitosť okamihu, ale istej doby.  Klimaxu predcháda perimenopauzálna doba, ktorá začína nepravidelnosťou menštruáciou a končí konečným ukončením menštruácie.  Po ukončení menštruácie nastupuje postmenopauza: tá sa ráta od tej doby, keď žena už rok nemala menštruáciu. 

Ako vznikajú tieto zmeny?

Za procesy vo vaječníkoch sú zodpovedné dva hormóny: folikulostimulačný hormón (FH) a luteinizačný hormón (LH), ktoré sa tvoria v hypofýze a odtiaľ sa aj uvoľňujú.  V prvej polovici cyklu sa začína dvíhať hladina FSH, ktorý zvyšuje tvorbu estrogénu, a spustí proces dozrievania vajíčka. Uprostred cyklu sa zdvihne hladina LH, ktorý spôsobí ovuláciu, a v dôsledku nej sa uvoľní vajíčko. V druhej polovici cyklu sa vytvára hormón progesteron. Samozrejme, tento cyklus podlieha zmenám, podľa toho, ktoré obdobie klimaxu práve prežívame. V prvom klesá hladina progesterónu, pretože začínajú starnúť vajíčka, už nedozrievajú, vytvorí sa jednofázový cyklus, v dôsledku ktorého prichádzajú problémy s krvácaním. Potom, ako LH zvýši hladinu progesterónu, sa darmo ten postupne vytvára, už nemôže dosiahnúť svoju úlohu, pretože nedochádza k ovulácii.  V nasledujúcej perióde dozrievanie vajíčka celkom zastane kvôli zníženému obehu a zmenšovania sa vaječníkov. Od tejto chvíle sa znižuje aj hladina estrogénu, prakticky dosiahne nulovú hodnotu, ale vaječník predsa zaujímavým spôsobom predsa len neprestáva fungovať, a v medziobdobí, sa zastaví v stave androgénu, čo je chemická látka, ktorá tvorí základ mužských pohlavných hormónov.

Aké má príznaky?

V prvom období klimaxu sa objavia návaly tepla, potom poruchy spánku a správania, a psychické poruchy. V druhom období klimaxu nastáva atrofia pošvy a svrbenie, epitel pošvy sa stenšuje, vytvorí sa sucho. Po tomto sa môže vyskytnúť močová inkontinencia a objavia sa aj infekcie močových ciest, a atrofia kože v oblasti pohlavných orgánov. Žiaľ, často sa vyskytne osteoporóza, ďalej ochorenia srdca a ciev, teda zmeny malých a veľkých ciev a narastanie hmotnosti. Zmení sa aj flóra pošvy, preto sú častejšie chronické výtoky, zápal močového mechúra a pokles steny pošvy.

Aké riešenie existujú na problémy klimaktéria?

V prípade klimaktéria je dôležité užívať náhradné hormonálne prípravky a fytoestrogény, ďalej vápnik, pravidelne sa pohybovať, užívať vitamín D a K, zdravá a vyrovnaná výživa, ako aj udržiavanie hustoty kostí, to všetko doplnené s liečbou nepríjemných príznakov. Odporúča sa užívať dostatok vlákniny a venovať pozornosť svojej hmotnosti.  Nezabúdať na pravidelné gynekologické prehliadky, vrátanie mamografie!

Príznaky klimaktéria môžeme zmierniť užívaním progesterónu, a prechod môžeme urobiť aj bezpríznakovým a viac znesiteľným. Najľahšie sa vnáša progesterón cez pokožku vo forme krému, u nás už takéto prípravky možno dostať. Vo forme krému do pošvy (Ovestin- v lekárni dostať bez lekárskeho predpisu), estriol, teda môžeme pridať aj dobrý estrogén, aj ten napomáha prestupu organizmu a zmierňuje príznaky suchosti pošvy. Tak Ovestin ako aj liečba progesterónom napomáha bezproblémovému fungovaniu pošvovej flóry, a chráni ju pred infekciami.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu