head

Jablčný ocot: liek zvonka a zvnútra

Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Keď je reč o zdravom stravovaní, neopodstatnene dostáva málo pozornosti jablčný ocot. Pritom vynikajúco podporuje trávenie, prispieva k detoxikácii, zmierňuje bolesť hlavy, pri vonkajšom použití podporuje pevnosť pokožky.

Často sa hovorí, že čo prospieva nášmu organizmu, je drahé. Tento omyl vyvracia jablčný ocot, lebo okrem toho, že má veľa zdraviu prospešných vlastností, je dostupný pre každého.

Zlepšuje trávenie

Zo zdraviu prospešných vlastností jablčného octu je najdôležitejšia tá, že priaznivo ovplyvňuje trávenie. Napraví látkovú výmenu, pomáha odstrániť zápchu  a nadúvanie, dokonca odbúravaním tukových buniek prispieva aj navráteniu našej ideálnej hmotnosti. Navyše, okrem toho, že prispieva k strate hmotnosti, môžeme sa na jeho pomoc spoľahnúť aj pri spaľovaní brušného tuku, ktorý je veľmi nepríjemný a ťažko odstrániteľný.

Nakoľko normalizuje hladinu cukru v krvi po jedle, spomaľuje jeho zvyšovanie, pre diabetikov – po konzultácii so svojim lekárom – môže byť jablčný ocot vyslovene odporúčaný. Odborníci Arizona State University preukázali, že pred spaním skonzumované dve čajové lyžičky jablčného octu znížia na ráno hladinu cukru v krvi  nalačno o 4 percentá.

Výborne detoxikuje

Keď chcete posilniť prirodzené detoxikačné procesy organizmu, smelo siahnite po jablčnom octe. A nie iba preto, aby jeho vlákniny vyhnali toxíny z črevného systému: jablčný ocot totiž dokáže zefektívniť aj činnosť obličiek, tiež čistí krv a pečeň.

Prospieva črevnej flóre

Je menej známe, ale vďaka obsahu pektínu jablčný ocot podporuje aj rozmnožovanie probiotických (dobrých) baktérií, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou črevnej flóry, preto ho v podstate môžeme považovať za probiotikum. O to viac, lebo jablčný ocot, hlavne hustejšia verzia, obsahuje aj probiotické baktérie. To všetko tiež prispieva k jeho schopnosti podporiť trávenie, nakoľko tieto baktérie okrem iného produkujú aj tráviace enzýmy.

Posilňuje imunitný systém

Zvýšením množstva probiotických baktérií je možné udržať, prípadne napraviť, rovnováhu črevnej flóry, čo značne zlepší obranyschopnosť organizmu. Príčinou je, že stav črevnej flóry priamo ovplyvňuje činnosť imunitného systému, pretože takmer 80 percent buniek imunitného systému sa nachádza v črevnom systéme. Väčšie množstvo  vitamínu C, a tiež antioxidačné vitamíny skupiny B, ktoré sa v jablčnom octe nachádzajú, tiež posilňujú imunitný systém.

Na zmiernenie bolesti

Jablčný ocot je možné úspešne použiť na bolesť hrdla a hlavy, astmatické ťažkosti, taktiež proti bolestiam spôsobeným infekciou. Jeho príjem zvýšme aj v prípade, keď nás trápia zápaly Prispieva k liečbe zápalov črevného systému, pričom pektín, ktorý sa v ňom nachádza, vytvára na stenách hrubého čreva ochrannú vrstvu.

Chráni srdce

Jablčný ocot je ochrancom srdca a obehovej sústavy, za čo vďačíme predovšetkým v ňom obsiahnutým antioxidantom, draslíku a vláknine. Jeho pravidelnou konzumáciou sa môže znížiť hladina LDL (zlého) cholesterolu. Podľa jedného tureckého výskumu je možné vonkajšou aplikáciou jablčného octu zlepšiť výsledok konzervatívnej liečby krčových žíl.

Skrášľuje pokožku

Či zvonka alebo zvnútra, jablčný ocot dokáže s našou pokožkou urobiť zázraky. Optimalizáciou krvného obehu zlepšuje výživu pleti, zvyšuje efektivitu vylúčenia toxínov, kým nanesením na pleť odstráni vyrážky, alebo dokonca aj bradavice. Je možné použiť ho aj proti lupinám. K tomu stačí jednu – dve lyžice octu vmasírovať do pokožky hlavy.

Dávkovanie

Najlepšie je, keď zmiešame jednu polievkovú lyžicu jablčného octu v približne dvoch pohároch vody a vypijeme po hlavných jedlách denne dvakrát. Ešte lepší účinok dosiahneme, keď toto isté množstvo skonzumujeme po naliatí na svoj šalát.

Odvolávky:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
https://bodynutrition.org/apple-cider-vinegar/
http://care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.full

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

Detoxikačný Program ToxiClean

Detoxikačný Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.


Vlákninový doplnok na očistu čriev

Vlákninový doplnok na očistu čriev

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.


Detoxikačný bylinkový čaj

Detoxikačný bylinkový čaj

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.