head

Hojenie rán prirodzene: liečivé rastliny a serrapeptáza

Hojenie rán prirodzene: liečivé rastliny a serrapeptáza
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravie

Oškretá a popraskaná pokožka, vyrážky, zápal kŕčových žíl, nepekné jazvy a nehojace sa rany. Samé také kožné problémy, na ktorých riešenie nemusia byť dobré iba lieky dostupné na lekársky predpis. Hojenie rán je možné podporiť aj prírodnými metódami, v čom nám môžu pomôcť liečivé rastliny a serrapeptáza.

Keď ste aj Vy zvedaví na takú prírodnú metódu, ktorú je možné úspešne použiť na drobné porezania, odreniny a popáleniny, ktorá zmäkčuje stvrdnutú pokožku, zmierňuje príznaky ekzému a zápalu pokožky, lieči vredy, pomáha odstrániť vyrážky, potom sa obráťte na liečivé rastliny, alebo vyskúšajte enzým serrapetázu.


Nechtík lekársky
 

Do kozmetických prípravkov veľmi radi miešajú výrobcovia nechtík lekársky. Nie je to náhoda, lebo mastné kyseliny, ktoré sa v nechtíku lekárskom nachádzajú, regenerujú, ošetrujú a zmäkčujú suchú pokožku. Krém si môžeme urobiť aj my doma. Budeme k nemu potrebovať 25 dkg bravčovej masti. (Áno, bravčovú masť, lebo takto sa najviac uplatnia blahodarné účinky liečivej rastliny.) Vložme do misky 3-4 hrste sušeného nechtíka lekárskeho a bravčovú masť, zohrejme na nízkej teplote a povarme. Nechajme odstáť celú noc, alebo jeden celý deň, potom znova trocha zohrejme a preceďme. Potom krém naplňme do téglikov a skladujme v chladničke, kde dlho vydrží.


Pestrec maránsky
 

Olej pestreca mariánskeho je na hojenie rán tiež vynikajúci, ktorý po pridaní do prípravkov na ochranu pred slnečným žiarením poskytuje ochranu pred vznikom rakoviny kože. Vďaka antioxidačným polyfenolom výborne sťahuje pokožku, čím sa jeho účinok na hojenie rán zosilňuje, a tiež prispieva k zastaveniu krvácania. Môže nám pomôcť pri menších aj väčších  povrchových poraneniach, ale aj pri liečbe zlatej žily. Zmierňuje začervenanie pokožky a príznaky kožných infekcií. Táto rastlina zmierňuje ťažkosti spôsobené  psoriázou, jej antioxidačné zložky dokážu bojovať proti kožným infekciám. Tiež vďaka antioxidačnému účinku nám môže pomôcť aj v boji proti rakovinovým zmenám na pleti, preto aj v boji proti melanómu.


Štiavec tupolistý

 

Krém alebo zábal z listov štiavca tupolistého a z jeho koreňa zmierňuje príznaky popálenín, prispieva k liečbe psoriázy a ekzému, zabraňuje vzniku infekcií na otvorených ranách a abscesoch, zmierňuje nepríjemné fľaky. Je dobrý na popŕhlenie žihľavou, k tomu je potrebné natrieť postihnuté miesta listami. Z jeho listov si môžeme urobiť aj zábal, ktorý má upokojujúci účinok, ale je dobrý aj na liečbu vredov, žihľavku, svrbenie, uštipnutie hmyzom, svrabu, vyrážok a zapálenej pleti. Je dobré používať zábal s odvarom súčasne, lebo takto je ešte účinnejší. Má dezinfekčný účinok, zábal z odvaru účinne lieči rôzne zápaly pokožky. Zabraňuje vzniku infekcií otvorených rán a abscesov, odstraňuje nepríjemné fľaky.


Serrapeptáza
 

Pri hojení rán, po operáciách a nehodách, sa často vyskytujú ťažkosti v dôsledku ich nesprávneho hojenia, alebo nadmerného zjazvenia. V týchto prípadoch môže dobre poslúžiť enzým serrapeptáza, nakoľko zmierňuje tvorbu jaziev, ničí odumreté tkanivá, cysty a urýchľuje hojenie rán. V prípade antibiotickej liečby serrapeptáza urýchľuje proces liečenia, ale účinná je aj vtedy, keď je reč o zmiernení opuchov po operáciách. Táto jej vlastnosť sa uplatní aj pri zapálených vyrážkach, svoj účinok na ničenie odumretých buniek vyvinie bez toho, aby vplýval na okolité zdravé bunky, preto poskytuje podporu aj pri liečbe vredov spôsobených cukrovkou
Keď ste zvedaví na účinok serrapeptázy  na hojenie rán, prečítajte si príbeh Karola Halásza!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu