head

Potravinárske farbivá: prečo sú farby dúhy nebezpečné?

Potravinárske farbivá ǀ Aké škody spôsobujú?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravá strava pre črevo

Potravinárske farbivá v skutočnosti nemajú žiadny úžitok. Výrobcovia ich používajú na to, aby boli vďaka nim ich výrobky lákavejšie a ľahšie predateľné. Žiaľ, potravinársky priemysel s obľubou používa namiesto prírodných farbív chemicky vyrobené látky, ktorých konzumácia môže spôsobiť aj vážne poškodenie zdravia.

Farebné je lákavejšie

Potravinárske farbivá nemajú žiadnu výživovú hodnotu, ani chuť, a predsa sa nachádzajú takmer vo všetkých potravinách, nakoľko ich pomocou je možné opantať zákazníka omnoho ľahšie. Priznajme sa, aj vizuálny zážitok sa vo veľkej miere podpisuje pod to, čo si skôr zoberieme z poličiek obchodov: podľa výskumov si priemerný spotrebiteľ myslí, že „lepšie vyzerajúci“ tovar je zdravší. Neobetujme sa na oltári estetiky, buďme podozrievaví. Vo väčšine prípadov totiž nasadia potravinárske farbivá práve preto, aby odviedli pozornosť z nízkej kvality produktu.

Sú takmer všade

Pretože výrobcovia veľmi dobre poznajú naše slabé stránky, potravinárske farbivá dávajú najmä do produktov, ktoré si kupuje najširší okruh zákazníkov. Buďme opatrní so sýtenými osviežujúcimi nápojmi, zmrzlinou, zákuskami, cukríkmi. Veľa druhov potravinárskych farbív obsahujú aj rôzne vopred pripravené zálievky, omáčky, polotovary, konzervy, cestoviny, mäsové výrobky, dokonca, kto by si to bol pomyslel, aj väčšina výživových doplnkov. Ak si nechceme ublížiť, vyhýbajme sa týmto prípravkom, lebo vedľajším účinkom ich častého a dlhodobého užívania je, že časť toxických farbív, ktoré sa v nich nachádzajú, sa časom nahromadí v našom organizme, hlavne v našej pečeni.

Z čoho sa vyrábajú?

Prírodnými potravinárskymi farbivami sa nazývajú tie – napríklad E 150 karamel a E 153 rastlinné uhlie -, ktoré sa vyrábajú zo surovín rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, avšak vo forme farbiva v prírodnom prostredí neexistujú. Spomedzi prírodných potravinárskych farieb vyrobených extrakciou, spôsobujú E 160b (annatto), E 160c (kapsaicín), tiež E 120 (kyselina karmínová) alergickú reakciu. Tú poslednú mimochodom  vyrábajú zo sušených tiel červeca nopálového, ktorý patrí do rodu nopálovitých, kým anatto sa získava z kôry jadier plodov tropického stromu Bixia orellana. E 160 c sa získava z papriky, tento používa napríklad aj kozmetický priemysel. Pokojne môžeme konzumovať aj E 160-E 163, ktoré označujú farbivá cvikly, papriky a mrkvy, okrem nich je prírodným farbivom aj výťažok z kurkumy E 100 a z kyseliny mliečnej alebo droždia vyrobený E 101, taktiež väčšina farbív označených číslom vyšším ako E 139. Umelé farbivá sa na rozdiel od prírodných vyrábajú chemickými procesmi, ich chemické vlastnosti sú odlišné od tých, ktoré sa nachádzajú v prírodných farbivách, čo prispieva k tomu, že ich organizmus spracuje omnoho ťažšie.

Vyhýbajme sa farbám dúhy!

Keď máme sklon k alergii, potravinovej intolerancii, prípadne nás trápi astma alebo zápal sliznice, určite sa vyhnime farbivám E 110, E 122, E 123, E 124, E 129, E 151, E 154, E 155 a E 180, ktoré obsahujú azofarbivá, pretože tieto môžu zosilniť už existujúce príznaky, dokonca môžu náš zdravotný stav ešte zhoršiť. Azofarbivá môžu u menších vyvolať tráviace poruchy, nezdravú stolicu, poruchy koncentrácie alebo aj hyperaktivitu. Môžu vyvolať zápal kože, škodlivo vplývajú na pľúca, lymfatický systém, pankreas, nervový systém, môžu spôsobiť chromozómové abnormality, ale môžu byť zodpovedné aj za poruchy zraku a poškodenie pečene.

EU zakázala používanie farbív E 103, E 105, E 106, E 107, E 111, E 121, E 125, E 126, E 130, E 152, E 181, E 197, preto si vždy dobre prečítajme štítky na potravinách, ktoré pochádzajú zo vzdialenejších krajín!

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu