head

Závrat: „Prečo sa krúti so mnou celý svet?“

Závrat môže mať rôzne príčiny
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Závrat je sám o sebe veľmi nepríjemný, najmä, keď je sprevádzaný nutkaním na vracanie, zvracaním, bolesťami hlavy a potením. U niektorých sa objavuje ruka v ruke s malátnosťou, alebo dunením v ušiach, alebo zo zníženou intenzitou sluchu.

Môže mať nespočetné množstvo príčin

Závratom môžeme trpieť v priebehu života kedykoľvek, ale v prípade ľudí nad 80 rokov je prítomný u 30-40 %. Môže nastať kvôli zápalu nervových ganglií vo vnútornom zvukovode, ale často je spôsobený poškodením periférnej vestibulárnej funkcie.   Ďalšou príčinou môže byť aj centrálne poškodenie mozgu. Do tejto kategórie spadá migréna, epilepsia, skleróza multiplex, nádory mozgového kmeňa, ďalej úrazy hlavy a krku, resp. mozgová príhoda. Medzi vyvolávajúce príčiny patria aj silné menštruačné krvácanie, nízky krvný tlak, alergia, prehnaná konzumácia kofeínu, fajčenie, alkohol, užívanie drog, stres a úzkosť, dokonca aj infekcia Candidou.  Zodpovedné môžu byť aj nízka hladina krvného cukru, cukrovka, málo kyslíka v krvi, ako aj choroby psychického pôvodu a neznáme choroby.

Dôležité je dôkladné vyšetrenie

Príčiny závratu možno najúspešnejšie objasniť v prvom rade neurologickým, psychiatrickým, ušno-nosno-krčným, interným, resp. očným a fyzickým vyšetrením.  Stanoveniu diagnózy napomáha CT lebky, v určitých prípadoch MRI (magnetickou rezonanciou), sonografickým vyšetrením krku, EKG, ako aj vyšetrenie sluchu a otoneurologické vyšetrenie. Počas otoneurologického vyšetrenia sa sleduje vestibulárna funkcia a zmena držania tela v závislosti od rôznych pohybov, kým reakcie na dráždenie tepelnými výkyvmi sa dejú prostredníctvom vstreknutia studenej a teplej vody do uší, resp. prostredníctvom vzduchu. 

Ako sa toho zbaviť?

Liečba chorôb súvisiacich so závratmi je rôznorodá. Stav chorého možno zlepšiť liekmi, v prípade zápalov antibiotikami, psychoterapiou, užívaním liekov proti zvracaniu, v určitých prípadoch aj chirurgickým zákrokom. Veľa môže pomôcť aj liečebné rehabilitačné cvičenie, ktorých cieľom je prejsť postupne od jednoduchých typov pohybov po pohyby komplexné.  Keďže pády v dôsledku straty rovnováhy vedú často k zlomeninám, odporúča sa palica pri chôdzi, poslúžia aj držiaky upevnené na stenu. Dôležité je pripevnenie kobercov k dlážke, a oplatí sa v kúpeľni vymeniť vaňu za sprchu, ako aj umiestniť protišmykové koberce.

Neberme na ľahkú váhu

Je nutné bezpodmienečne vyhľadať lekára, keď sa závrat zjaví nečakane, prípadne sa vráti s akútnou nevoľnosťou, ťažkosťami pri chôdzi, silnými bolesťami hlavy, zahmleným videním, stratou sluchu alebo poruchami reči. Lekárska pomoc je nevyhnutná aj v prípade, keď je závrat sprevádzaný slabosťou končatín, tŕpnutím, prípadne bolesťami v hrudi, veď v pozadí závratu môžu byť vážne ochorenia.

Zdroj:

http://www.webmd.com/brain/tc/dizziness-lightheadedness-and-vertigo-topic-overview#1

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu