head

Mastné kyseliny omega-6: nájdime rovnováhu

Szuren Báhidszky Szuren Báhidszky
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Hoci sú mastné kyseliny omega-6 pre náš organizmus nepostrádateľné, buďme pri ich dávkovaní opatrní.  Pokiaľ ich prijímame do nášho organizmu priveľa, môžeme si tým škodiť viac, než by sme si mysleli. Ich nedostatok môže spôsobiť aj choroby, preto sa musíme usilovať o zdravú rovnováhu.
Mastné kyseliny omega-6 potrebujeme, ide totiž o esenciálne mastné kyseliny, čo znamená, že náš organizmus si ich nedokáže sám vytvoriť.  Problém nastáva však, ak si z nich doprajeme priveľa.  Keď niekto trpí z ničoho nič bolesťami kĺbov, má neustále zlú náladu, depresiu, často ho trápia opakované infekty, možno predpokladať, že prijíma mastné kyseliny omega-6 v prehnanom množstve, čo môže spôsobovať aj vážne problémy.

Ako sa prejavuje nadbytok? 

V prípade nadbytku mastných kyselín omega-6 sa nám môže oslabiť imunitný systém, takže nás ľahšie zrazia z nôh rôzne nákazy, ľudom trpiacim bolesťami kĺbov sa problémy zhoršia, a tí, ktorí sú náchylnejší na zmeny nálad sa môžu sťažovať na silnejúcu depresiu. Mnohokrát je to práve nerovnováha mastných kyselín omega-3 a omega-6, ktorá spôsobuje nadváhu.  V závažnejších prípadoch nastáva nárast rizika zápalových procesov, srdcovo-cievnych ochorení, ako napríklad srdcového infarktu, mozgovej porážky, kôrnatenia žíl, dokonca sa zvýši aj pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení.

Čo sa deje, keď ich je málo?

Za normálnych okolností mastné kyseliny omega-6 významne zlepšujú celkový stav organizmu, prispievajú k predchádzaniu, respektíve aj k liečbe rôznych chorôb. Okrem iného zmierňujú vredy, osteoporózu, zápaly kĺbov, psoriázu, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia, príznaky psychických chorôb ako sú apatia, alebo hyperaktivita, urýchľujú hojenie vyrážok a zápalov kože. Navyše pomáhajú aj v predchádzaní nádorových ochorení prsníka, prostaty a  hrubého čreva.

V čom sa nachádzajú mastné kyseliny omega-6?

Väčšie množštvo mastných kyselín omega-6 sa nachádza v superpotravinách, v konope, mandliach, ľanových semienkach, tekvicových semienkach, v arašidoch a v ich olejoch, v olivách, olivovom oleji, kukurici, sóji, avokáde, ďalej vo vajíčku, olejnatých rybách, maku a v slnečnici.  Odporúča sa maximalizovať dennú dávku mastných kyselín omega-6 na 3 gramy. 

 

Inzercia

Diskusné príspevky

Súvisiace články

Najnovšie články

K inej téme

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu