head

Flavonoidy: chránia nielen rastliny, ale aj nás

Flavonoidy chránia naše zdravie
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zaujímavosti

Rozpráva sa o nich veľa, napriek tomu, málokto vie, čo vlastne flavonoidy sú a ako pôsobia. Pritom sa oplatí sa s nimi zoznámiť, veď tieto, vo vode rozpustné rastlinné farbivá pomáhajú viazať škodlivé voľné radikály, a prispievajú k boju proti chorobám obehovej sústavy, a disponujú mnohými významnými vlastnosťami.

Dar rastlín

Flavonoidy sa nachádzajú najmä v zeleninových a ovocných šupkách a jadrách, túto zlúčeninu vyprodukovala rastlina vyslovene na svoju ochranu, takto sa bráni proti škodcom, vírusom a iným škodlivým vplyvom. V ľudskom organizme majú flavonoidy podobné priaznivé účinky.

Zachovávajú zdravie a mladosť

Užívanie flavonoidov posilňuje imunitný systém, chráni srdcovo-cievny systém, zabraňuje oxidácii mastných kyselín, znižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje kôrnateniu tepien. Flavonoidy redukujú zápaly, poskytujú ochraniu pred viróznymi a bakteriálnymi nákazami a disponujú aj antialergénnymi účinkami. Flavonoidy pomáhajú zabraňovať vzniku nádorových ochorení, keďže vďaka svojím antioxidačným vlastnostiam bojujú proti škodlivým voľným radikálom. Ich konzumácia zabezpečuje dlhotrvajúcu mladosť, ochraňujú bunky, a oplatí sa im venovať pozornosť aj z hľadiska prevencie. Niektoré flavonoidy možno odporúčať kvôli ich estrogénnym vlastnostiam aj pri niektorých menej závažných gynekologických chorobách.

Odkiaľ ich získame?

Momentálne je evidovaných takmer šesťtisíc flavonoidových zlúčenín s liečivými účinkami, ale tým zoznam zďaleka nie je ešte hotový.  Najviac flavonoidov sa nachádza v červenom a tmavom ovocí, ktoré je preto aj veľmi zdravé, nakoľko disponuje výdatným obsahom vitamínov a minerálnych látok. Najvýznamnejšími zdrojmi flavonoidov sú listová zelenina (špenát, kapustovité, brokolica, lucerna, petržlen ), cibuľoviny -  najviac cesnak a cibuľa, cvikla, červená fazuľa, paradajky, rôzne druhy šošovice, maliny, višne, čerešne, slivky, hrozno, čierne ríbezle, čučoriedky, bobuľky acai, citrusy, ale aj harmanček, šípky a sója. Z olejnatých semien disponujú vysokým obsahom flavonoidov orechy, okrem toho rôzne koreniny a liečivé byliny, napríklad  tymián, rozmarín a rasca.

Pre milovníkov sladkostí

Pre milovníkov sladkostí je dobrá správa, že v  čokoláde na varenie dobrej kvality sa vo veľkej miere vyskytujú protizápalové a antioxidantné flavonoidy, ktoré viažu voľné radikály, a v neposlednom rade stimulujú produkciu antidepresívne pôsobiaceho serotonínu, zodpovedného za dobrú náladu.

 

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu