head

Zápcha: časté príčiny a komplikácie

Zápcha: aké príčiny a komplikácie môže mať?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Zápcha a jej príčiny

Zápcha – hlavne keď je chronická – môže so sebou prinášať viac zdravotných problémov, preto je dobré zbaviť sa jej čo najskôr. K tomu však musíme poznať možné príčiny jej vzniku, lebo nie je jedno, či je v jej úzadí nevhodná životospráva, alebo  porucha orgánov.

 

Vedieme sedavý spôsob života, nekonzumujeme dostatok vlákniny , pijeme veľmi málo tekutín, neustále sme v strese. Samé také faktory, ktoré môžu spôsobiť zápchu. Dlhšie pretrvávajúca zápcha však môže so sebou prinášať mnoho komplikácií, niektoré z nich je možné liečiť iba chirurgickým zákrokom.

 

Dôsledky zápchy

Tvrdá stolica môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť vznik zlatej žily, avšak toto nie je jediný dôsledok zápchy. V prípade zápchy toxické látky uviaznu v črevnom systéme a vstrebávajú sa, namiesto toho, aby sme sa ich zbavili. Od silného tlačenia sa nám zvýši krvný tlak, konečník sa môže natrhnúť, čoho následkom môže aj byť krvácanie. Medzi komplikácie spôsobené zápchou patrí aj divertikulitída . Divertikul je vlastne útvar podobný vrecúšku, ktorý sa vytvára na stene hrubého čreva. V týchto malých vrecúškach sa môže zaseknúť stolica, čo môže viesť ku vzniku zápalov a infekcií.

 

Orgánové príčiny na pozadí

Zistenie príčiny zápchy je dôležité nielen preto, aby sme predišli komplikáciám, ale aj preto, lebo v jej pozadí môžu byť aj vážnejšie ochorenia. Často nájdeme nejakú disfunkciu, alebo choroby, sem patria cukrovka, nedostatočná funkcia štítnej žľazy, nízka hladina draslíka v krvi, Parkinsonova choroba, problémy s pankreasom a nadobličkami. Zápcha môže byť aj výsledkom slabej funkcie čriev a syndrómu dráždivého čreva . Zápcha je však často aj výsledkom zúženia hrubého čreva, čo môže byť spôsobené nahromadením usadenín v črevách, ale vo vážnejších prípadoch ju môže spôsobovať aj rakovina hrubého čreva , alebo polypy na hrubom čreve. Síce zriedka, ale stáva sa, že zápcha je dôsledkom nejakej vrodenej chyby. Pri zisťovaní príčiny zápchy nemôžeme nechať bez povšimnutia ani mentálne príčiny, stres a depresiu.  

 

Čo urobiť proti zápche?

Proti zápche môžeme najviac urobiť zdravou výživou , očistou hrubého čreva a pravidelným pohybom. Odstránenie zápchy podporujú aj probiotické baktérie, ktoré môžeme telu najjednoduchšie dodať probiotikami. Dôsledkom očisty čriev sa z hrubého čreva odstránia toxíny, ktoré negatívne ovplyvňujú činnosť organizmu, a tiež na stenách čriev usadené odpadové látky, dokonca sa môže napraviť aj rovnováha črevnej flóry , ktorá podporuje imunitný systém . Príčinou je to, že odstránením usadenín sa dobré baktérie črevnej flóry ľahšie dostanú k živinám, preto sa môžu znova začať rozmnožovať, čím sa počet zlých baktérií zníži. Vláknina je v boji proti zápche tiež nepostrádateľná. Počas jej putovania črevným systémom zo sebou zmetie aj usadené odpadové látky a odstráni spomalené pohyby čriev.

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

Program Clean Inside očista čriev

Program Clean Inside očista čriev

Program Clean Inside pozostáva z troch produktov, ktoré sme vyvinuli vyslovene pre najdôkladnejší a najprirodzenejší spôsob očisty hrubého čreva.


Antiparazitný doplnok výživy

Antiparazitný doplnok výživy

Parasic je protiparazitný doplnok výživy, ktorý pomáha odstrániť škodlivé črevné parazity a ich vajíčka z hrubého čreva a iných častí organizmu.


Detoxikačný bylinkový čaj

Detoxikačný bylinkový čaj

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.