head

Tajomstvo dobrého trávenia: tipy proti tráviacim poruchám

 Tajomstvom dobrého trávenia je zdravá výživa
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Tráviace ťažkosti

Tajomstvo dobrého trávenia: tipy proti tráviacim poruchám

Mnohých trápia ťažkosti, ktoré sú spôsobné tráviacimi poruchami, avšak niektorým z nich je veľmi jednoduché predísť. Stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel, pomocou ktorých sa môžeme zbaviť nepríjemných príznakov a z dlhodobého hľadiska prispieť k zachovaniu dobrého trávenia. Dokonca sa pomocou nich môžeme s väčšou pravdepodobnosťou zbaviť aj nahromadených tukových vankúšikov.

Napriek tomu, že výskyt týchto ťažkostí nezávisí od ročného obdobia, tráviace poruchy sa na konci roka objavujú častejšie, nakoľko v tomto období zvykneme jesť„krížom-krážom” a hlavne oveľa viac, ako je to potrebné. Našťastie je možné dobré trávenie obnoviť, resp. si ho udržať, aj v tomto období, a to dodržaním niekoľkých jednoduchých pravidiel.

Jedzme pomaly

Jedným z tajomstiev dobrého trávenia je pomalé a pokojné jedenie. Je to preto dôležité, lebo pocit sýtosti sa zväčša objavuje s 20 minútovým oneskorením, preto sa môže vyskytnúť prejedanie sa, ktoré vedie ku vzniku tráviacich porúch. Znamená to, že ak budeme jesť pomaly, väčšinou zjeme menšiu porciu.

Dodržujme pravidlo „menej a častejšie“ a jedzme denne päťkrát. K zachovaniu dobrého trávenia prispieva aj to, ak jedlo dobre prežujeme, veď trávenie začína už v ústnej dutine. Rýchlo prehltnuté jedlo, navyše vo veľkom množstve, zbytočne zaťaží tráviaci systém, čo má potom za následok vznik nepríjemných príznakov: nadúvanie, pálenie záhy, bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka , ale môže sa objaviť aj chronická zápcha. 

Zdravá výživa

Okrem toho, že si doprajeme dosť času na jedenie a denne budeme jesť aspoň päťkrát a menšie porcie, majme na zreteli ajpravidlá zdravej výživy. Vyhýbajme sa rafinovaným potravinám, ktoré sú bohaté na prídavné látky, a preto sú nepriateľom dobrého trávenia. Svoje jedlá pripravujme bez tuku, najlepšie na pare, alebo v rúre. Nezabúdajme ani na to, aby sme pred jedlom vypili aspoň za veľký pohár vody: tá spôsobí pocit plnosti, vďaka čomu sa uspokojíme aj s menšou porciou lahôdok. Neuškodí ani to, ak si ku hlavnému jedlu doprajeme pohár–suchého –červeného vína, ktoré prispieva k správnemu tráveniu, pričom náš organizmus zásobí potrebnými antioxidantmi.

Konzumujme čo najviac surového ovocia a zeleniny, čím môžeme zabezpečiť príjem dostatočného množstva vlákniny. Vláknina  je základným pilierom dobrého trávenia, podobne ako očista čriev , aj vláknina pomáha odstrániť z hrubého čreva nahromadené usadeniny, očistiť tráviaci systém od toxických látok, ktoré bránia vstrebávaniu potrebných živín. Príjem veľkého množstva vlákniny prispieva k odstráneniu väčšiny tráviacich problémov (nadúvanie, zápcha, hnačka, reflux) a k udržaniu rovnováhy črevnej flóry. Je to dôležité preto, lebo probiotické baktérie, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou črevnej flóry,  prispievajú k látkovej výmene, a tiež k produkcii niektorých tráviacich enzýmov.

Pravidelný pohyb, základ zdravia

Pre zachovanie dobrého trávenia je pravidelný pohyb nevyhnutný. Samozrejme, nikdy sa nepúšťajme do športovania s plným žalúdkom, lebo by sme tým tráviace procesy iba brzdili, čiže by sme situáciu ešte zhoršili. Proti tráviacim problémom by mohla stačiť aj výdatná chôdza, dôležité je, aby sme sa každý deň pohybovali aspoň pol hodinu.

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu