head

Nechutenstvo: ťažkosti s trávením na pozadí

nechutenstvo
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Tráviace ťažkosti

V prípade nechutenstva nemusíme mať hneď podozrenie, že by išlo o nejakú chorobu, môže ho vyvolať stresová situácia, napr. skúškové obdobie. Pokiaľ sa však situácia nezmení ani po dlhšej dobe, v záujme zabránenia ďalšieho chudnutia sa oplatí zistiť príčiny. Ľahko sa totiž môže stať, že je spôsobené zažívacími ťažkosťami.

Takto signalizuje duša

Nechutenstvo však môže mať aj relatívne jednoduché príčiny. Každý z nás pozná situáciu, keď sa nám počas prekonávania ťažšieho prechladnutia, alebo chrípky nedarí prehltnúť ani sústo. Ide o prirodzený proces, veď organizmus sa koncentruje na liečenie, takže jedenie ustupuje do úzadia. Nechutenstvom môžeme trpieť aj vtedy, keď nás čaká nejaká udalosť, ktorá nás napĺňa úzkosťou, nech je to už skúška, prípadne nejaké súdne pojednávanie. Odpor k jedlu sa môže vytvoriť aj následkom vedľajších účinkov liekov, u ľudí trpiacich mentálnou anorexiou sa stáva tento odpor každodenným.

Závislosť od veku

V  staršom veku sa stravovanie často zásadne mení. Vtedy dochádza k atrofii chuťových pohárikov, a kvôli strate zubov sa príjem potravy stáva doslova ťažkým, čo môže viesť k chorobám z nedostatku živín. U penzistov, obzvlášť u tých, ktorí žijú sami, sa nechutenstvo vytvorí oveľa častejšie ako u tých, ktorí majú partnera. V detstve môže byť dôvodom výmena zubov, alebo súrodenecká žiarlivosť, ale nechutenstvo nie je zriedkavé ani v čase privykania si do materskej školy.

Keď je problém vážnejší

Nechutenstvo však môže mať aj vážnejšie príčiny, často ide o nejaké zmeny v tráviacom ústrojenstve, napríklad syndróm dráždivého čreva alebo Crohnova choroba.  Takto sa ako sprievodný jav ukázala hnačka, zápcha, nadúvanie, brušné kŕče, prípadne krvavá stolica, nezriedka s nutkaním na vracanie, zvýšenou teplotou, horúčkou. Tieto príznaky sa nesmú brať na ľahkú váhu, a oplatí sa vyhľadať gastroenterológa, ktorý vylúči reflux, možnosť žalúdočného alebo dvanástornikového vredu, ako aj nádorové ochorenie. Počas vyšetrenia môže vyjsť najavo, že trpíte žlčníkovými kameňmi, alebo zápalom pankreasu. Pokiaľ by boli všetky výsledky negatívne, je načase obrátiť sa na internistu. Odborný lekár bude pravdepodobne predpokladať funkčné problémy štítnej žľazy, začínajúci diabetes, nedostatočnosť obličiek, v závažnejšom prípade nádorové ochorenie. Je dôležité vedieť, že znížená činnosť nadobličiek môže tiež spôsobovať nechutenstvo, ako aj depresia, alebo nedostatok vitamínu B1.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu