head

Superpotraviny posilňujúce imunitu: chránia nielen pred choroboplodnými zárodkami

Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Trpíte opakovanými infektami, ste často chorí? Už vopred sa obávate príchodu sezónnych chorôb? Konzumáciou superpotravín posilňujúcich  imunitu môžete týmto ťažkostiam predísť a navyše pridať organizmu hodnotné živiny.
Nemožno dosť prízvukovať, že v dôsledku nezdravej výživy môže vzniknúť mnoho, aj závažných chorôb, medzi inými kardiovaskulárne choroby, vysoký krvný tlak, resp. mozgová porážka, a ľahšie sa môžeme stať obeťami viróz, bakteriálnych a hubových infektov.
Nie je preto jedno, čím živíme naše telo. Konzumáciou niektorých jedál však môžeme väčšinu zdravotných problémov odstrániť. Takýmito sú superpotraviny posilňujúce imunitu, ktoré sú mimoriadne bohaté na vitamíny, minerálne látky, antioxidanty, vlákninu a iné živiny a ochránia nás pred starnutím a rakovinou. Vybrali sme niektoré spomedzi najobľúbenejších superpotravín. Ich zoznam nie je úplný. Poukázali sme na to, čomu vďačí tá ktorá superpotravina za svoju schopnosť posilňovať imunitu. 

Acai bobule

Acai bobule podobné čučoriedkam vďaka svojmu obsahu antocianínu pôsobia proti baktériám, vírusom, a parazitom, navyše naštartuje programovanú smrť v rakovinových bunkách a tak bojuje proti nádorovým ochoreniam. Bobulky Acai si zasluhujú pomenovanie posilňovač imunity, lebo stimulujú obranyschopnosť organizmu takým spôsobom,  že stupňujú aktivitu T-lymfocytov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v regulácii činnosti imunobuniek. Aplikujúc zvonka upokojuje zapálenú, podráždenú pokožku, pôsobí dezinfekčne, napomáha hojeniu rán.

Aloe vera

Užívanie aloe vera, žiaľ, nie je časté, hoci táto rastlina posilňuje imunitu tak, že ju možno použiť na liečbu najrôznejších ťažkostí. Stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré likvidujú nádorové bunky, a zvyšuje efektivitu imunitného systému. Jeho protirakovinové pôsobenie účinné najmä proti rakovine hrubého čreva, rakovine prostaty a rakovine pľúc, posilňuje aloe-emodín, ktorý sa v ňom nachádza, ktorý účinkuje ako prirodzené preháňadlo, má antibakteriálne účinky, resp. pôsobí aj ako mierne analgetikum. 

Pšeničná tráva a pšeničné klíčky

Pšeničná tráva zaberá popredné miesto medzi superpotravinami posilňujúcimi imunitu Jej účinné antioxidačné látky viažu voľné radikály, spôsobujúce kardiovaskulárne ochorenia, rakovinu, rôzne zápaly, a predčasné starnutie. Pšeničná tráva okrem toho, že nás naplní energiou, napomáha rozmnožovaniu dobročinných črevných baktérií, preto zohráva dôležitú úlohu v náprave rovnováhy črevnej flóry, resp. v udržiavaní jej zdravého fungovania a tým pádom aj v efektívnom fungovaní imunitnej sústavy. Pšeničné klíčky sú tiež vynikajúcou superpotravinou posilňujúcou imunitu. Vďačia za to chlorofylu, ktorý sa v nich nachádza, ďalej selénu, mastným kyselinám omega-3, vitamínom A, D a E a v neposlednom rade aj kyseline listovej. Vďaka svojím zložkám bojuje proti nebezpečným baktériám, svojím obsahom kyseliny listovej zohráva úlohu aj v prevencii vrodených vývojových vád plodu. 

Semienko chia

Semienko chia podobné makovému semienku, je bohaté na antioxidanty, preto jeho konzumácia podobne ako konzumácia pšeničnej trávy spomaľuje proces starnutia, predchádza zápalom a tíši ich, a chráni proti rakovine. Chia zaznamenáva čestné miesto v zozname superpotravín posilňujúcich imunitný systém, lebo je vynikajúcim detoxikantom, vplyvom vody nadobudne  rôsolovitý charakter, a nalepí na seba všetky odpadové látky a toxíny, ktoré spôsobujú choroby, únavu, nedostatok živín.

Koreň žeruchy peruánskej (macy)

Keďže korene žeruchy peruánskej obsahujú veľké množstvo antioxidačne pôsobiaceho vitamínu C, navyše sú bohaté aj na flavonoidy, sú schopné kompenzovať pôsobenie škodlivých voľných radikálov a tak chrániť pred zápalmi a srdcovo-cievnymi ochoreniami. Spomaľujú starnutie, účinne posilňujú imunitný systém, bojujú proti choroboplodným zárodkom, čím zastávajú funkciu prirodzeného antibiotika.

Quinoa

Spomedzi svojich dobročinných vlastností nezabúdajme na jeho obsah flavonoidov, ako napríklad kvercetínu, ktorý je schopný neutralizovať voľné radikály, preto konzumácia jadierok quinoi chráni pred zápalmi, ochoreniami srca a ciev, znižuje riziko rakoviny a stimuluje obnovu buniek. Ľahko stráviteľná quinoa, vďaka obsahu vlákniny reguluje hladinu krvného cukru, a predstavuje potravu pre dobročinné baktérie črevnej flóry, čím podporuje rovnováhu črevnej flóry, a prostredníctvom nej aj imunitného systému.

 

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

SuperDetox

SuperDetox

Rovnako ako prášok z jačmennej trávy, aj prášok z pšeničnej trávy má výnimočne alkalizujúce a detoxikačné účinky, čistí krv a hrubé črevo od toxínov, spevňuje pokožku a ošetruje vlasy.


Green Symbol

Green Symbol

Produkt je prírodný a plnohodnotnotný doplnok bez prídavku umelých prísad. Vďaka jeho zloženiu dokáže organizmus vzácne živiny plne využiť. Denné užívanie naplní organizmus energiou a životnou silou, a zároveň poskytuje príjemnú duševnú a telesnú pohodu.


Chia – šalvia španielska

Chia – šalvia španielska

V chia semienkach sú vo veľkých množstvách obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, kyselina kávová, bezvlákninové sacharidy, antioxidačné zložky(fenoly) a vláknina. Okrem toho obsahujú vápnik a omega-6 mastné kyseliny, ich veľkou prednosťou je, že sú bezlepkové.