head

Listový kel: superpotravina na ochranu očí a zlepšenie zraku

Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Plynutie času sa na väčšine ľudí odzrkadľuje aj zhoršovaním zraku, po veku nad 40 rokov sa očné problémy objavia takmer u každého. Existujú však také rastliny, ktoré vďaka svojmu zloženiu chránia zdravie očí a napravujú zrak. Takouto rastlinou je aj listový kel , ktorý zaujíma medzi superpotravinami popredné miesto a je bohatý na vlákninu .

Po dosiahnutí veku 40 rokov stratí očná šošovka na svojej pružnosti, jej adaptačná schopnosť klesá, čo je výsledkom pomalého, prirodzeného procesu. Okuliarmi je možné zlý zrak korigovať, a existujú aj také rastliny, ktoré tento proces spomaľujú.

Luteín a zeaxantín

Pomôcť môžu luteín a zeaxantín, ktoré vo veľkom množstve nájdeme v špenáte, kukurici, brokolici a v  listovom keli. Tieto dve zlúčeniny obsahuje aj žltá škvrna uprostred sietnice oka. Keď sa žltá škvrna poškodí, poškodí sa stred zorného poľa a videnie bude rozmazané, hmlisté. Ľudský organizmus luteín a zeaxantín nedokáže sám produkovať, preto ich musíme zaradiť do svojho jedálneho lístka.

Listový kel – priateľ očí

Zaradenie listového kelu do nášho jedálneho lístka zabráni vzniku chorôb očí súvisiacich s vekom, vrátane sivého zákalu a makulárnej degenerácie, podporuje zlepšenie zraku a chráni zdravie sietnice. Makulárna degenerácia je jednou z najčastejších príčin zhoršenia zraku v starobe, zhorší sa aj ostrosť zraku a citlivosť na kontrast, písmenká budú rozmazané. Ide o pomalé, postupné zhoršovanie zraku, avšak tento proces je možné spomaliť vhodnými doplnkami výživy, napríklad kapustou obyčajnou.

Nechráni iba oči

Listový kel je bohatý na antioxidanty , vďaka vitamínu C , karotenoidom, vitamínu A a E posilňuje imunitný systém , chráni pred voľnými radikálmi. Nakoľko má vysoký obsah vlákniny, podporuje trávenie, zvyšuje pohyby čriev , preto zabraňuje vzniku zápchy. Tým, že udržiava črevá čisté, chráni zdravie črevnej flóry , a táto jej vlastnosť prispieva k jej schopnosti posilňovať imunitný systém. Nakoľko táto superpotravina v sebe ukrýva aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, je liekom na problémy s kĺbmi, chráni kosti, podporuje krvný obeh, má preventívny účinok proti ateroskleróze a vysokému krvnému tlaku, ale dokáže robiť zázraky aj s pokožkou.

Použitá literatúra:

http://yoursightmatters.com/greens-such-as-kale-good-for-eyesight/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Brassica_oleracea/100

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

SuperDetox

SuperDetox

Rovnako ako prášok z jačmennej trávy, aj prášok z pšeničnej trávy má výnimočne alkalizujúce a detoxikačné účinky, čistí krv a hrubé črevo od toxínov, spevňuje pokožku a ošetruje vlasy.


Green Symbol

Green Symbol

Produkt je prírodný a plnohodnotnotný doplnok bez prídavku umelých prísad. Vďaka jeho zloženiu dokáže organizmus vzácne živiny plne využiť. Denné užívanie naplní organizmus energiou a životnou silou, a zároveň poskytuje príjemnú duševnú a telesnú pohodu.


Chia – šalvia španielska

Chia – šalvia španielska

V chia semienkach sú vo veľkých množstvách obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, kyselina kávová, bezvlákninové sacharidy, antioxidačné zložky(fenoly) a vláknina. Okrem toho obsahujú vápnik a omega-6 mastné kyseliny, ich veľkou prednosťou je, že sú bezlepkové.