head

Jadierka hrozna: liečia silou antioxidantov, predchádzajú rakovine

Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Superpotraviny

Radi si pochutnávame na šťavnatých bobuľách hrozna, neohrdneme ani z nich pripraveným vínom, ale máme informácie aj o tom, koľko hodnotných zložiek obsahujú jadierka hrozna a prečo sa ich oplatí každý deň konzumovať? Na hodnotné zdraviu prospešné vlastnosti jadierka hrozna upozornil už uprostred 30. rokov minulého storočia aj Dr. Albert Szentgyörgyi, ale obľúbenými sa stali  až oveľa neskôr a až potom si vyslúžili označenie superpotravina.
Bolo by chybou sa domnievať, že bobuľky hrozna sú oveľa hodnotnejšie ako jadierka. Jadierka hrozna sú totiž koncentrovanou bombou živín. Preto sa jadierka nevyhadzujú, ale pripravuje sa z nich olej, esencie, prášok a múka, všetky tieto prípravky zastávajú významnú úlohu v zachovaní nášho zdravia. Jadierka hrozna jsú plné antioxidantov, obsahujú výdatné množstvo draslíka, vápnika, horčíka, ale aj niektorých stopových prvkov, ako napr. molybdén, mangán, železo a meď.

Infekcie a rakovina

Jadierka hrozna disponujú významným obsahom vitamínu E, okrem toho obsahujú vitamíny C, B, beta-karotén, resveratrol, ďalej pofyfenoly, respektíve  oligomerické proantokyanidíny - všetko silné antioxidanty. Vďaka týmto svojím komponentom môžu jadierka hrozna znižovať riziko vzniku jednotlivých druhov rakoviny, chránia pred infekciami a zápalmi. Resveratrol zohráva úlohu pri predchádzaní rakoviny hrubého čreva, rakoviny pľúc, zabraňuje rastu melanómov, a spomaľuje starnutie. Základom mechanizmu pôsobenia resveratrolu je, že potláča príjem glukózy v rakovinových bunkách, takže hladujú, a to spôsobuje ich odumieranie. Užívaním resveratrolu možno predísť poruchám pamäte, súvisiacej s vekom, ale možno ňou znížiť aj riziko Alzheimerovej choroby. 

Kôrnatenie žíl a ochorenia srdca

V jadierkach hrozna sa skrývajú aj antioxidačne pôsobiace flavonoidy, ktoré posilňujú imunitný systém, chránia srdce a cievnu sústavu, zabraňujú oxidácii mastných kyselín, znižujú hladinu cholesterolu, čím pomáhajú predchádzať kôrnateniu ciev. Flavonoidy redukujú zápaly, poskytujú ochraniu pred viróznymi a bakteriálnymi nákazami a disponujú aj antialergénnymi účinkami. Ich konzumácia podporuje obnovu buniek a očisťuje krv od nahromadených toxínov. Účinok na ochranu srdca prášku z jadierok hrozna ešte graduje, že jeho zložky redukujú vysoký systolický a diastolický krvný tlak a hladinu LDL (zlého) cholesterolu.

Cukrovka a obezita

V jadierkach hrozna sa v pozoruhodnej miere vyskytujú zlúčeniny oligomerických proantokyanidínových bioflavonoidov, ktoré sú jedným z najsilnejších antioxidantov (silnejšie ako vitamín C).  Táto zlúčenina je schopná bojovať proti voľným radikálom a bunkám spôsobujúcim nádorové bujnenie, pomáha rýchlo a úplne spracovať potravou prijímané tuky, preto sa oplatí ju zahrnúť aj do diétneho jedálnička počas zoštíhľovacej kúry. Vzhľadom k tomu, že jadierka hrozna podporujú štiepenie glukózy, pomáhajú predchádzať aj cukrovke 2. typu. 

Ochorenia kože

Olej z jadierok hrozna obsahuje kyselinu linolovú, ktorá pomáha odstráňovať iritácie kože vzniknuté ekzémom, rôznymi zápalmi kože a alergickými reakciami, zmierňuje svrbenie a má antimykotické účinky. Vyživuje a hydratuje, napína pokožku a zbavuje vrások.  Môžeme ho natierať aj na pečeňové škvrny, obsahuje kyselinu vínnu, jablčnú a glykolovú so zosvetľujúcimi účinkamii na pleť.

Jadierka alebo prášok? 

Jadierka  hrozna prehltnuté v celku, alebo rozhryzené nie sú schopné prejaviť všetky svoje priaznivé účinky, preto ich melú. Touto technikou prispievajú k lepšiemu zužitkovaniu ich hodnotných zložiek, ktoré sa takouto formou v našom organizme ľahšie vstrebávajú. Z biologického hľadiska sú podľa kritérií účinnosti najlepšie modré hrozná, ako Pinot Norir a Cabernet Sauvignon.

Do pozornosti!

Kúru s jadierkami hrozna si zaraďme do jedálnička iba vtedy, keď netrpíme ochorením s poruchami zrážanlivosti krvi. Jadierka hrozna totiž skrývajú v sebe látky proti zrážaniu krvi.

Zdroj:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24221993
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419835
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4217504/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20623546
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568249

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

SuperDetox

SuperDetox

Rovnako ako prášok z jačmennej trávy, aj prášok z pšeničnej trávy má výnimočne alkalizujúce a detoxikačné účinky, čistí krv a hrubé črevo od toxínov, spevňuje pokožku a ošetruje vlasy.


Green Symbol

Green Symbol

Produkt je prírodný a plnohodnotnotný doplnok bez prídavku umelých prísad. Vďaka jeho zloženiu dokáže organizmus vzácne živiny plne využiť. Denné užívanie naplní organizmus energiou a životnou silou, a zároveň poskytuje príjemnú duševnú a telesnú pohodu.


Chia – šalvia španielska

Chia – šalvia španielska

V chia semienkach sú vo veľkých množstvách obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, kyselina kávová, bezvlákninové sacharidy, antioxidačné zložky(fenoly) a vláknina. Okrem toho obsahujú vápnik a omega-6 mastné kyseliny, ich veľkou prednosťou je, že sú bezlepkové.