head

7 príznakov kyslého refluxu

Kyslý reflux – Ktorý je jeho najbadateľnejší príznak?
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Reflux – čo ho spôsobuje?

Kyslý reflux  je častý problém, o ktorom by sme si mohli myslieť, že je ľahké rozpoznať ho, avšak môže sa stať, že príznaky kyslého refluxu nie sú až tak jednoznačné. Tu je niekoľko príznakov, ktoré naznačujú reflux.

Timothy Pfanner, profesor vysokej školy medicíny Texas A & M University tvrdí, že ak sa nelieči správne, pálenie záhy môže viesť aj ku vzniku Barrettov pažeráku, čo môže byť predzvesťou rakoviny.

Bolesť v oblasti hrudníka

Bolesť v oblasti hrudníka, ktorá vzniká preto, lebo sa žalúdočné kyseliny dostanú do pažeráka, je klasickým príznakom kyslého refluxu. Nakoľko bolesť môže trvať dlhšie a môže byť intenzívnejšia, mnohí si mýlia pálenie záhy  s príznakmi srdcového infarktu. Keď máte bolesť v oblasti hrudníka, urýchlene vyhľadajte lekára, aby ste sa uistili o jej príčine!

Stupňujúca sa bolesť

Kyselina sa zo žalúdka dostane do pažeráka s väčšou pravdepodobnosťou keď si ľahneme – to je ďalší dôvod na to, prečo si nemáme večer ľahnúť tesne po najedení sa. Tým, ktorých trápi chronické pálenie záhy, sa oplatí zdvihnúť posteľ v oblasti hlavy, čím sa zníži riziko, že sa žalúdočné kyseliny dostanú do pažeráka.

Horká chuť

Niekedy sa môže kyselina, ktorá unikne zo žalúdka, dostať do zadnej časti hrdla, ktorá potom v ústach zanechá nepríjemnú, horkú chuť, čo môže v extrémnych prípadoch viesť k zaduseniu. Keď v ústach často pociťujeme kyslú chuť, obráťme sa na svojho lekára!

Zachrípnutosť

Keď stratíme hlas, alebo ho máme zachrípnutý, možno si myslíme, že sme v začiatočnej fáze prechladnutia, pričom môže byť zachrípnutosť aj príznakom pálenia záhy. Keď sa žalúdočná kyselina dostane do pažeráka, dráždi hlasivky, práve preto si všímajte, kedy sa u Vás zachrípnutosť objaví: keď to nastane po jedení, potom je možné, že máte reflux.

Bolesť po jedení

Bolesť, ktorá sa objaví tesne po jedení, znamená, že je žalúdok preťažený a jeho obsah nedokáže spracovať, preto sa ten pohne smerom nahor. Aby sme znížili riziko prejavenia sa príznakov kyslého refluxu, zmenšime si porcie jedál, stravujeme sa zdravo, vyhýbajme sa mastným jedlám, alkoholu a cigaretám.

Bolesť hrdla

Keď nás bolí hrdlo iba po jedení, potom to môže naznačovať pálenie záhy. Keď okrem bolesti hrdla po čase nespozorujeme žiadne iné príznaky, ako napríklad nádchu, kýchanie, môže sa stať, že máme kyslý rflux.

Zdroj:

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/acid-reflux-symptoms#1

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu

Detoxikačný Program ToxiClean

Detoxikačný Program ToxiClean

Širokospektrálny detoxikačný program ToxiClean bol vyvinutý tak, aby spolu s programom Clean Inside ešte účinnejšie čistil a detoxikoval vnútorné orgány.


Vlákninový doplnok na očistu čriev

Vlákninový doplnok na očistu čriev

Vlákninový doplnok na očistu čriev pomocou vláknin očistí hrubé črevo od nahromadených toxických usadenín a zabraňuje tvorbe nových usadenín.


Detoxikačný bylinkový čaj

Detoxikačný bylinkový čaj

Kombinácia 13 špeciálne vybraných rastlín. Podporuje optimálne fungovanie čriev a pravidelnú stolicu. Neobsahuje kofeín.