head

Duševné choroby a črevný systém l Neurogastroenterológia sa vydala na víťaznú cestu

Duševné choroby: ako ich ovplyvňuje stav črevnej flóry?
Duševné choroby: ako ich ovplyvňuje stav črevnej flóry?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Probiotika

V poslednej dobe vzniká čoraz viac štúdií, ktorých výsledky potvrdzujú, že existuje veľmi  úzka spojitosť medzi činnosťou tráviaceho systému a neurochemickým fungovaním mozgu. Pokiaľ sú tieto predpoklady správne, potom môže byť napravenie rovnováhy črevnej flóry probiotickými baktériami riešením, bez použitia liečiv, na rôzne duševné choroby.

Zamyslime sa nad tým, aké by bolo jednoduché, keby sme mohli na duševné choroby zabudnúť konzumáciou potravín, alebo výživových doplnkov, ktoré obsahujú probiotické baktérie, a nebola by potrebná medikamentózna liečba. Nie je to zlá myšlienka, veď sa zistilo, že mozog a črevný systém dokážu medzi sebou komunikovať.

Stačí si spomenúť na to, že v stresovej situácii nás zrazu napne na vracanie, alebo sa nám začne triasť žalúdok. Toto sú konkrétne príklady toho, že naozaj existuje reálny “dialóg” medzi mozgom a tráviacim traktom.

Máme až dva mozgy

 

via GIPHY

Ani Vy ste nevedeli, že bunky črevných stien produkujú viac ako 90 percent serotonínu, však? Serotonín je zodpovedný za reguláciu nálady a spolu s inými transportnými látkami podporuje posun jedla v črevnom trakte. Stav črevnej flóry má preto okrem trávenia aj vplyv na duševné zdravie, jej poškodenie vedie k vzniku mnohých ochorení.

Črevná flóra zohráva úlohu pri regulácii trávenia, v účinnej činnosti imunitného systému, jej narušenie však môže vyvolať také duševné choroby, akými sú depresia, kompulzívna porucha, úzkosť a záchvaty paniky.

Pomenovanie "druhý mozog"  pre nervový systém čriev zaviedol v polovici 90. rokov vedúci katedry Kolumbijskej univerzity a zakladateľ neurogastroenterológie Dr. Michael Gershon. Tento vedec potvrdil, že tráviaci trakt disponuje vlastnou nervovou sústavou, a iba v tenkom čreve sa nachádza približne sto miliónov nervových buniek. Nachádzajú sa tu také bielkoviny, ktoré podporujú komunikáciu medzi neurónmi a nervovými bunkami, a aké sa nachádzajú aj v mozgu. Nazýva sa nervový systém čriev.

Vysvitlo, že je schopný oveľa viac, ako len vyvolať pálenie záhy vplyvom stresu, či trávenie. Mnoho tráviacich ochorení, ako napríklad chronický zápal hrubého čreva, alebo Syndróm dráždivého čreva - IBS má pôvod v poruche činnosti nervového systému čriev. Z neurochemického hľadiska a svojím zložením je nervový systém čriev v podstate samostatným mozgom. Samozrejme, to neznamená, že nervový systém čriev dokáže aj rozmýšľať, avšak v každom prípade ovplyvňuje činnosť mozgu.

Liečivé probiotiká

Odstránením nedostatku probiotických baktérií možno zmierniť duševné choroby

V zmysle vyššie uvedených skutočností je možné odstránením nedostatku probiotických baktérií liečiť duševné choroby, k tomu však budeme musieť urobiť isté zmeny vo svojich stravovacích návykov. Musíme vylúčiť tie jedlá, ktoré slúžia ako potrava pre zlé baktérie, vrátane rýchlo sa vstrebávajúcich uhľohydrátov (cukor). Pokiaľ tak neurobíme, tie sa spolu s patogénnymi baktériami rozmnožia v našich črevách, čo vedie k narušeniu rovnováhy črevnej flóry a môže vzniknúť reflux, hnačka, alebo zápcha. Na druhej strane musíme zvýšiť konzumáciu vláknin, ktoré pôsobia ako prebiotiká, čiže konzumáciu semien, strukovín a mliečnych výrobkov, ktoré prekypujú probiotickými baktériami.

Nezabudnime ani na to, že zdravie črevnej flóry ovplyvňujú aj vonkajšie vplyvy, antibiotická liečba, ale jej rovnováhu narušuje aj alkohol, fajčenie, nadmerná konzumácia kofeínu a potravín obohatených o prídavné látky.

Na konto poškodenej črevnej flóry sa v mnohých prípadoch pripisuje aj vznik cukrovky, obezity, alergie, Crohnovej choroby, celiakie, zápalu hrubého čreva, alebo dokonca aj rakoviny hrubého čreva. Narušenie rovnováhy črevnej flóry môže viesť k mnohým ochoreniam spôsobených nedostatkom živín, môže sa prejaviť vypadávanie vlasov, zápal pokožky, chronická únava, poruchy spánku, ale aj gynekologické problémy.

Hlbšie pochopenie súvisu medzi mozgom a nervovou sústavou čriev môže podporiť vznik komplexných terapií. Podľa doteraz dostupných vedeckých výskumov môžeme právom predpokladať, že poškodenie črevnej flóry sa môže dávať do súvisu nielen s duševnými ochoreniami, ale aj s takými neurologickými zmenami, akými sú skleróza multiplex, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Platí to aj naopak: stav črevnej flóry závisí aj od duševného stavu.

Zdroj:
Dr. Michael Gershon - The Second Brain
https://www.najlacnejsie-knihy.sk/kniha/the-second-brain.html

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu