head

Chia semienko: superpotravina na očistu čriev

Chia semienko: očisťuje črevá, detoxikuje
Eva MacPherson Eva MacPherson
Prírodný liečiteľ a výživový poradca
Téma: Očista čriev

Existuje málo takých potravín, ktoré dôkladne prečistia tráviacu sústavu, pritom sú chutné, výživné a ľahko pripraviteľné. Chia semienko patrí medzi nich, a okrem jeho čistiaceho účinku na črevá, je jedným z najzdravších superpotravín.

Chia semienko sa stáva čoraz populárnejšou potravou, je obľúbený nielen medzi nadšencami veganského životného štýlu, ale aj tými, ktorí si chcú spestriť svoj jedálníček. Toto drobné semienko je schopné absorbovať desaťkrát toľko vody ako jeho vlastná hmotnosť, vďaka čomu nadobudne gélovú konzistenciu, takže sa môže z neho pripraviť vynikajúci puding, koktejl alebo iné sladkosti. Konzumácia týchto lahôdok samozrejme nikoho nezaťažuje a počas jedenia nikoho nenapadne, že dané jedlo vykonáva aj očistu čriev.

Čistí a regeneruje

Chia semienko, ako čistič čriev, vynikajúco detoxikuje. Dôvodom je, že semená, ktoré vplyvom kvapaliny nadobudnú huspeninovú konzistenciu, odplavia so sebou škodlivé látky a toxíny, ktoré sa následne samé vyprázdnia z tela prirodzenou cestou. Táto gélová látka, podobne ako pektín, chráni citlivé črevá, eliminuje zápchu, čím sa znižuje riziko rakoviny hrubého čreva. Okrem toho v kombinácii s ovocím, bohatým na flavonoidy a antioxidanty, nasýti za krátky čas, navyše zvyšuje výkonnosť a podporuje aj imunitný systém. Pretože jeho glykemický index je nízky, t.j. počas trávenia dochádza k uvoľneniu malého množstva glukózy, chia semienka môžu konzumovať aj diabetici.

Čo a ako z neho pripraviť?

Chia semienko, ktoré sa považuje za zásobník omega-3, má rozmanité a pestré použitie. Spolu s rastlinným mliekom sa môže z  neho pripraviť shake s chia semienkom, smoothie, alebo energetický nápoj. Ak túžime po výdatných, ale zdravých raňajkách, môžeme ho zmiešať do ovsenej kaše, jogurtu, a podobne ako u pektínu, lekvár nadobudne vďaka nemu gélovú konzistenciu. Ak radi pečieme doma, smelo ho zamiešajme do cesta pre chleba, koláče a palacinky, v týchto prípadoch sa oplatí zaobstarať si nadrobno pomleté chia semienka, alebo zomlieť ich doma pomocou mlynčeka na kávu. Chia semienko, ako čistič čriev môže byť použitý aj do avokádového krému, baklažánového krému a šalátového dressingu, ale najlepšie je vytvoriť si vlastné recepty.

Mysleli ste si to?

Bezgluténové chia semienko je vhodné tiež ako náhrada vajec. V prípade cesta na palacinky sa ním môže nahradiť vajíčko, alebo môže byť použité aj pri obalovaní. K tomu treba pomiešať 1 polievkovú lyžicu mletého chia semienka s trochou vody, nechajte trocha stáť a pracujte s ním vtedy, keď sa jeho konzistencia podobá vyšlahanému vajcu.

Inzercia

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu