head

Vedľajšie účinky rádioterapie: čo môžeme očakávať?

Vedľajšie účinky rádioterapie – Čo sú najčastejšie ťažkosti?
’Dr Barbora Márkusová ’Dr Barbora Márkusová
Som liečiteľka, psychoterapeutka, inštruktorka
Téma: Liečivé huby

Dôležitým nástrojom na liečbu rakoviny je rádioterapia, ktorá sa aplikuje približne u polovice pacientov. Síce je metóda bezbolestná, treba rátať s tým, že vedľajšie účinky rádioterapie môžu byť nepríjemné. Čo sú najčastejšie ťažkosti a ako sa dajú zmierniť?

Vplyvom rádioterapie sa v bunkách tvoria ióny, ktoré poškodzujú delenie buniek, ktoré riadia DNA. Nakoľko sa rakovinové bunky rozmnožujú rýchlejšie, ožarovanie sa ich týka viac, preto sa veľkosť nádoru zmenší, riziko vzniku metastáz sa zníži. Používa sa nielen na zničenie rakoviny, ale v pokročilom štádiu choroby aj na zmiernenie jej príznakov a bolestí. Terapia sa však týka aj zdravých buniek, ale je pravda, že zdravé tkanivá sa poškodzujú o niečo menej. Vedľajšie účinky rádioterapie sú v prvom rade následky práve tohto.   

Zvýšené riziko

Aj samotné ožarovanie môže spôsobiť ťažkosti, ak sa však používa spolu s chemoterapiou, vedľajšie účinky rádioterapie môžu byť ešte intenzívnejšie. Okrem toho príznaky rádioterapie závisia aj od miesta postihnutej oblasti, od dávky žiarenia, od dĺžky terapie. Ťažkosti sa môžu objaviť už počas rádioterapie, v tomto prípade sa ku koncu terapie zosilnia, potom sa v priebehu 2-4 týždňov značne zmiernia. Môže dôjsť aj k pomalšej regenerácii, dokonca sa vedľajšie účinky rádioterapie môžu objaviť aj po niekoľkých mesiacoch, alebo sa môžu vrátiť.

Všeobecné príznaky

Terapia zaťaží beztak oslabený organizmus. Ako vedľajší účinok rádioterapie pacienti často referujú o únave, nechutenstve, chudnutí a všeobecne zlom stave.  

Kožné problémy

Nakoľko ožarovanie preniká pokožkou, vedľajšie účinky terapie sú tu najviditeľnejšie. Typickým príznakom na dotknutom mieste je začervenanie pokožky, jej vysušenie, svrbenie, ale aj strata ochlpenia a vlasov. V záujme zmiernenia kožných problémov sa v tomto období neodporúča používanie mydiel s umelými prísadami, parfumov a iných kozmetických prípravkov. Na umývanie sú najlepšie neutrálne prípravky z prírodných zložiek, napríklad organické mydlá. Na zmiernenie podráždenia a pálenia môžu pomôcť obklady so studenou vodou a chladenie pokožky. Je veľmi dôležité, že sa po rádioterapii treba vyhýbať slnečnému žiareniu, ani po uplynutí jedného roka sa nesmie citlivá pokožka opaľovať. Vypadávanie vlasov je len prechodné, avšak opätovný rast začne pomaly.

Suchosť sliznice

Ak sa lúče ožarovania dotýkajú aj sliznice, ktorá obklopuje duté orgány, v týchto oblastiach môže vzniknúť vyschnutie. Medzi časté vedľajšie účinky ožarovania hlavy alebo krku patria poruchy tvorby slín, tiež (dočasná) strata chuti a čuchu. Typickým príznakom sú aj ťažkosti s prehĺtaním, čo spolu s nechutenstvom môže viesť k výraznej strate hmotnosti. Preto v týchto prípadoch lekár predpisuje lieky, ktoré podporujú chuť do jedla, a je potrebné zvýšiť aj príjem vitamínov a živín. Ožarovanie zvyšuje riziko dehydratácie, preto sa odporúča zvýšený príjem tekutín. Vedľajším účinkom rádioterapie je aj zápal sliznice, ktorý sa týka pažeráka, ústnej dutiny, žalúdka a čriev.  

Tráviace poruchy

Nie iba pri ožarovaní hlavy a krku, ale aj po rádioterapii, ktorá sa týka tráviaceho systému, sa môže objaviť dehydratácia. Príčinou je hnačka, ktorú je potrebné v každom prípade liečiť. Riešením môže byť užívanie probiotík, ešte lepšie synbiotík, ktoré obsahujú probiotické baktérie aj prebiotiká. Talianski vedci zistili, že podávaním mliečnych baktérií sa hnačka, ako dôsledok ožarovania, objavuje zriedkavejšie. V jednom thajskom výskume zase našli dôkaz na to, že tento istý účinok je možné dosiahnuť podávaním baktérií Laktobacillus acidophilus a Bifidobacterium bifidum. Dobrou voľbou je aj zvýšený príjem vo vode rozpustnej vlákniny (pektín, inulín, beta - glukán), ktoré sa nachádzajú najmä v banánoch, jablkách, artičokách, hruškách, cvikle, ovsy, tekvici na pečenie. Samozrejme, v prípade hnačky sa vyhýbajme mliečnym výrobkom a kofeínu. Vedľajšie účinky ožarovania v oblasti panvy sú časté nutkanie na močenie, zníženie sexuálnej potencie a plodnosti, u mužov aj jej celková strata.

Pomôcť môže posilnenie imunitného systému

V záujme toho, aby vedľajšie účinky rádioterapie zmizli skôr, je potrebné zlepšiť činnosť imunitného systému. Jednou z možností je už spomínané užívanie probiotík, ale pomôcť nám môžu aj liečivé rastliny na posilnenie imunity, liečivé huby.

Dajme si však pozor na to, že vysoké dávky antioxidantov môžu znížiť pozitívne účinky rádioterapie.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4065928

https://ro-journal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1748-717X-5-31

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/treatment/radiotherapy/side-effects

https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/radiation-therapy/side-effects-radiation-therapy

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu