head

Neuveriteľná sila zázvora: koniec mučivým problémom

zázvor
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Dráždivo štipľavý zázvor sa oplatí zaradiť do nášho každodenného života nielen kvôli jeho chuti, ale aj kvôli jeho nespočetným zdraviu prospešným vlastnostiam. Môžeme ho užívať surový, môžeme popíjať odvar z neho, ale smelo vyskúšajme aj zázvorové obklady. Pozrime sa na to, prečo je tak mnohostranný!

Podporuje tráviaci systém

V prvom rade je dôležité spomenúť priaznivý účinok zázvora na trávenie, je vynikajúco aplikovateľný pri syndróme dráždivého čreva, črevných kŕčoch, ako aj pri zápale žalúdka, odstraňuje nadúvanie, nadmernú tvorbu plynov a zmierňuje hnačku. Možno ho použiť proti nutkaniu na vracanie, ale zmierňuje aj pocity nevoľnosti,  preto sa oplatí siahnuť po ňom aj po predchádzajúcom nadmernom užití alkoholu. Keďže zlepšuje chuť do jedla, je účinný pre rekonvalescentov po operácii, trpiacich nechutenstvom,  a pomáha dokonca aj pri liečbe anorexie. Vzhľadom na svoje účinné antibakteriálne pôsobiace látky ničí aj Helicobacter pylori, zodpovedný za vznik žalúdočného vredu.

Proti kŕčom a bolesti

Zázvor sa zaznamenal aj ako prostriedok proti kŕčom a analgetikum, zmierňuje migrénovité bolesti hlavy, bolesti zubov, menštruačné kŕče, svalovú horúčku, resp. pomôže, keď trpíme bolesťami svalov.

Proti choroboplodným zárodkom

Možno ním liečiť prechladnutie, a môže byť účinný aj v prípade chrípky. Zázvor vynikajúco rozpúšťa hlieny, dezinfikuje dýchacie cesty, zmierňuje zápal hrdla a kašeľ, ale aj horúčku. Týmto však ešte zoznam jeho liečivých účinkov nekončí. Verili by ste, že je vynikajúcim ochrancom srdca? Znižuje vysoký krvný tlak, priaznivo vplýva na krvný obeh, reguluje hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi a pomáha predchádzať kôrnateniu tepien.

Na uštipnutia a opuchy

Zvonka sa používa na obklady, jeho extrakt, odvar z neho, alebo strúhaný zázvor účinne zmierňuje reumatické bolesti a bolesti kĺbov z opotrebovania, znižuje opuchy, uvoľňuje stuhnutie kĺbov, ale použiť ho môžeme aj pri bodnutí hmyzom. Môžeme ho aplikovať na miesta postihnuté bodnutím hmyzom. V Ázii sa používa na uhryznutie hadom, proti cholere a malárii.

Prečo tak štípe?

Zázvor je bohatý na sacharidy, aminokyseliny, bielkoviny a rôzne minerálne látky, v prvom rade na zinok, fosfor, vápnik, draslík, horčík a železo. Je prvoradým zdrojom vitamínov, viacerých druhov vitamínov skupiny B, ako aj vitamínu E. Za svoju štipľavosť vďačí svojím esenciálnym olejom gingerolu a šogaolu.
Používanie zázvoru neprináša so sebou žiadne vedľajšie účinky, smelo ho môžu používať aj gravidné ženy, a dojčiacim matkám môže pomáhať pri produkcii mlieka.

Zdroj:

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-961-ginger.aspx?activeingredientid=961

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu