head

Stredomorská diéta: chutná a liečivá

Stredomorská diéta: chutná a liečivá
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dobré jedlo-Dobrý život

Stredomorskou, t. j. mediteránskou diétou sa zbavíme bez hladovania nielen nadbytočných kíl, ale môžeme ňou predchádzať aj mnohým chorobám. Vďaka nej sa môžeme vyvarovať srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú poprednou príčinou úmrtí, ďalej vysokého krvného tlaku a zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi.

Jeme až kým neochorieme

Stredomorská diéta ani náhodou nie je o hladovaní. Možno ju pomerne ľahko dodržať, a v neposlednom rade nemusíme rátať ani kalórie, keď chceme zoštíhlieť. Túto diétu možno aplikovať aj s preventívnym charakterom proti chorobám. Napríklad vysoký krvný tlak sa pripisuje na účet nezdravej výživy a vedie potom k závažným komplikáciám, nedostatočnosti obličiek, krvácaniu do mozgu, alebo srdcovému infarktu. Stredomorská diéta účinne bojuje aj proti zmenám vyvolanými vysokou hladinou cholesterolu v krvi, ako aj proti kĺbovým zápalom- dne, vyvolanými konzumáciou červeného mäsa a vnútorností.  Týmto však zoznam ešte zďaleka nekončí. Výživa potravinami živočíšneho pôvodu, bohatá na nasýtené mastné kyseliny vedie k inzulínovej rezistencii a k tvorbe niektorých foriem rakoviny, o nadváhe a problémoch s pokožkou ani nehovoriac.

Zakázané jedlá

Pri riadení sa stredomorskou (mediteránskou) diétou sa na zakázanú listinu dostávajú jedlá, vedúce k prekysleniu organizmu: jedlá s cukrom, pečivo a cukrovinky z bielej múky, konzervované nárezy, klobásy a salámy, ale aj margarín. Je potrebné zanechať maškrtenie, pretože spolu s lupienkami prijímame aj veľa soli, vedúcej k vysokému krvnému tlaku. Vyhýbať sa treba potravinám pečeným v oleji, ktoré prispievajú k zvýšenej hladine cholesterolu, živočíšnym tukom, napr. oškvarkom alebo slanine, ako aj červeným mäsám, mlieku a syrom s vysokým obsahom tuku, šľahačke. Stredomorská diéta nedoporučuje ani prílišný konzum vajíčok.

Bohatý výber

Keď si niekto prečíta horeuvedený zoznam, načrtne sa mu otázka: a čo vlastne možno jesť?  Mediteránska diéta obsahuje vo veľkej miere čerstvé ovocie a zeleninu, orechoviny, ryby, ako aj olivový olej. Smelo sa do nej pustime. Vyslovene sa odporúča 30-40 deka zeleniny denne, minimálne dvakrát týždenne konzumovať losos, , sardinky, sleď, makrela, resp. treska a tuniak, obsahujúce mastné kyseliny omega 3. Časť stredomorskej diéty zahŕňa mandle, orechy, arašidy, kešu orechy, nažky slnečníc, tekvicové jadierka, ktoré sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny. Zo strukovín konzumujme cícer, fazuľu, hrach a šošovicu. Ak má niekto sklony k nadúvaniu - nech konzumuje striedmo. Jednoducho pripravená červstvá alebo sparená zelenina a strukoviny, ako aj cestoviny durum, a konzumácia celozrnného chleba robia stredomorskú diétu pestrou. Je  bohatá na vlákninu a urýchľuje látkovú výmenu. Navyše ňou zabraňujeme vzniku zápchy a jedlá bohaté na antioxidanty pôsobia priaznivo aj na náš imunitný systém.

Zdroj:

https://authoritynutrition.com/mediterranean-diet-meal-plan/

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu