head

Rozpoznanie potravinovej alergie - Čo je podstatou eliminačnej diéty?

Z čoho pozostáva eliminačná diéta?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

Eliminačnú diétu (vylučovacia diéta) je potrebné aplikovať vtedy, pokiaľ náš organizmus bojuje s nejakou potravinovou alergiou. Táto metóda pomáha eliminovať potraviny, ktoré vyvolávajú alergiu. Pokúsime sa v krátkosti a zrozumiteľne vysvetliť podstatu eliminačnej diéty.

V dnešnom - nezdravom - svete potraviny spôsobujúce alergiu nemajú konca - kraja. Samozrejme potravinovú alergiu nespôsobujú len jedlá s prídavnými látkami, môžu ju vyvolať okrem iného aj mliečne výrobky a obiloviny. Jedným spôsobom identifikácie alergénu je eliminačná diéta za účelom diagnostiky.

Ako funguje eliminačná diéta?

Počas eliminačnej diéty úplne vylúčime z jedálníčka tie potraviny, ktoré podľa nášho odhadu spôsobujú alergiu. Je dôležité, aby sme dodržiavali stravu doporučovanú lekárom a dohliadajme na skryté prísady (skryté alergény) v hotových jedlách, ktoré kupujeme. Toto všetko sa zdá byť relatívne jednoduché, avšak je náročné to uskutočniť. Počas eliminačnej diéty, trvajúcej aj niekoľko týždňov, môžeme totiž konzumovať len varenú ryžu, varené zemiaky, kuracie, alebo morčacie mäso, prípadne je dovolá konzumácia brokolice a karfiolu. Pokiaľ sme boli vytrvalí a dostali sme sa do štádia bez príznakov, začnime pomaly po troške zaraďovať do stravy podozrivé jedlá (tzv. provokačné obdobie, či živinová záťaž), a do stravovacieho denníka si zaznačme, kedy sa objavili príznaky alergie. K zaužívaným stravovacím návykom sa vracajme pomaly, po fáze vylúčenia totiž opätovná konzumácia jednotlivých jedál môže vyvolať prudkú alergickú reakciu. Pokiaľ odhalíme alergén, vylúčme ho navždy z jedálníčka.

Terapeutická eliminačná diéta

Potravinová alergia je čoraz viac rozšírená na celom svete. Dôvody je potrebné hľadať na jednej strane aj v spracovaných potravinách, ktoré v hojnom množstve obsahujú zložky s rôznymi alergénnymi účinkami. U mnohých spôsobujú potravinovú alergiu mliečne bielkoviny, vaječné bielka, horčicové semiačka, sezamové semienka, sója a arašidy, ale alergiu môžu spôsobiť aj šunka a klobásy, údené mäsá, ryby a mušle, ako aj niektoré ovocie (kiwi, jahody, banány) a zelenina (fazuľa, hrášok, šošovica, rajčiny). Eliminačná diéta sa môže aplikovať nielen v rámci diagnostiky, ale aj ako foma terapie (dietoterapia). Pokiaľ sa počas eliminačnej diéty preukáže nejaký alergén, vylúčme ho navždy z jedálníčka.

Aké príznaky má potravinová alergia?

Príznaky sa môžu prejaviť okamžite, niekoľko hodín po jedle, ale aj po 1 - 2 dňoch. Môže sa objaviť závrať, nevoľnosť, vracanie, hnačka, kŕče v bruchu a nadúvanie, ekzém, žihľavka a svrbenie, svrbivý pocit v hrtane a v hrdle, sťažené dýchanie, veľmi nízky krvný tlak a mdloby. Najťažšou formou príznakov je anafylaktický šok, ktorý môže mať aj smrteľné následky.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu