head

Prečo bude diétna strava účinná?

Pokiaľ diétna strava ie je vhodne zostavená, zabudnime na stratu hmotnosti
Pokiaľ diétna strava ie je vhodne zostavená, zabudnime na stratu hmotnosti
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Zdravý životný štýl

Mnohí sa sťažujú, že po úspešnej, ale zvyčajne krátkodobej diéte, sa im stratené kilogramy rýchlo vrátia. Práve takým môže pomôcť diétna strava, pomocou ktorej sa môžeme zbaviť nadváhy a vo veľkej miere zlepšiť celkový zdravotný stav.

Všetko robíte správne, zdravo sa stravujete, aj pohybu máte dosť, a predsa sa ručička na váhe nepohne? Môžete začať premýšľať nad tým, že niečo robíte zle! Detoxikačná diétna strava je nevyhnutná, pokiaľ sa chcete zbaviť nadbytočných kilogramov.

 

 

Prečo nechudneme?

Jedným z najčastejších dôvodov neúspešnej diéty je minimálny príjem živín, čo sa rovná v podstate hladovke. Človek posadnutý túžbou schudnúť v takomto prípade neprijíma takmer žiadnu výživu, neutíchajúci hlad zaháňa občas jablkom, prípadne ryžovým chlebíkom. Tento spôsob nevedie dlhodobo nikam. Organizmus totiž veľmi rýchlo prejde na úsporný režim, metabolizmus sa spomalí a chudnutie sa napriek minimálnemu príjmu kalórií zastaví. Z dôvodu nízkej hladiny krvného cukru sa človek stáva unaveným a dekoncentrovaným. Vplyvom nedostatočného príjmu živín sa pomaly vyprázdňujú zásoby vitamínov organizmu a časom prehrá aj boj proti hladovke. Strávne zostavenou diétnou stravouje možné vyhnúť sa inak veľmi nezdravej hladovke.

Kto trpí nadváhou?

O nadváhe môžeme hovoriť vtedy, ak je hodnota BMI nad 25 kg/m², kým hodnota BMI nad 30 sa už považuje za obezitu. Hodnotu BMI si môžeme vypočítať tak, že svoju hmotnosť (kg) vydelíme svojou výškou (v metroch) na druhú. BMI môže byť vplyvom väčšej svalovej hmoty vyššie

Hodnota BMI môže byť vyššia aj kvôli vyššiemu objemu svalovej hmoty, k presnému určeniu nadváhy je potrebné poznať obvod pásu, tiež pomer obvodu pásu a bokov. Podľa vyššie uvedených poznatkov hovoríme o nadváhe v prípade obvodu pásu u žien nad 80 cm a u mužov nad 102 cm,  zatiaľ čo hraničné hodnoty pomeru obvodu pása a bokov sú 0,85 resp. 0,9.

Diétna strava a kalórie

Pri zostavení diétnej stravy je potrebné si najviac dávať pozor na príjem kalórií a príjem uhľohydrátov - sacharidov. Priemerný človek, v závislosti od fyzickej aktivity, spáli denne v priemere 20-25 kalórií na každý kilogram svojej hmotnosti, pokiaľ prijímame viac kalórií, ako je tu uvedené, dochádza k zvyšovaniu hmotnosti, nadváhe. Práve preto počíta diétna strava na chudnutie v priemere s 15-20 kalóriami na kilogram telesnej hmotnosti, to znamená, že pokiaľ naša cieľová hmotnosť je 65 kilogramov, denný príjem by nemal presahovať 1000-1300 kalórií.

Ďalším dôležitým pravidlom diétnej stravy je zloženie množstva kalórií. Nakoľko 1g uhľohydrátov - sacharidov je 4,1 kcal, 1 g bielkovín je 4,1 kcal a 1g tuku je 9,3 kcal, správny pomer je vtedy, ak z celkového príjmu kalórií je (odporúčanie WHO):

  • 55 percent sacharidov,
  • 30 percent tukov,
  • 15 percent bielkovín.
 

Najlepšie je konzumovať čo najviac takých potravín, s vysokým obsahom vlákniny, ktoré pomalšie zvyšujú hladinu cukru v krvi, majú nízky glykemický index, čo zvyšuje účinok diéty. Jedlá s obsahom vlákniny spôsobujú okamžitý pocit sýtosti bez extra príjmu kalórií. Organizmus veľmi potrebuje vlákniny rastlinného pôvodu, ktoré sú nielenže zdravé, ale spúšťajú tráviace procesy, takto podporujúc stratu hmotnosti. Konzumácia vlákniny nie je však nejaká novinka, vláknina chráni črevá a žalúdok, a pomáha pri prevencii vzniku takých ochorení, ako napr. rakovina hrubého čreva, žalúdka, rakovina ústnej dutiny, rôzne črevné problémy, alebo zápcha. Je veľmi dôležité je aj to, že tieto pomaly vstrebávajúce sa uhľohydráty - sacharidy vo väčšine prípadov udržiavajú nízku hladinu inzulínu v krvi, čím zabraňujú ďalšiemu hromadeniu tukových vrstiev.

Koľko môžeme schudnúť?

Dodržiavaním takejto diéty môžeme mesačne schudnúť približne 1,5 kilogramu, a to tak, že sa značne zredukujú aj tukové tkanivá, čo znamená, že strata hmotnosti nebude znamenať iba stratu prebytočnej vody nahromadenej v organizme. Diétna strava tak môže pomôcť docieliť aj získanie plochého brucha, čo je pre zachovanie dobrého zdravia mimoriadne dôležité. Je totiž dokázané, že tuk v oblasti brucha, ktorý obklopuje orgány v tejto oblasti tela, prispieva okrem iného aj ku vzniku cukrovky, a tiež srdcovo – cievnych ochorení. Ploché brucho už nebude iba snom

Diétna strava môže okrem toho prispieť aj k prevencii vzniku iných ochorení, ktoré súvisia s nadváhou, k ich liečbe a zmierneniu príznakov. Patria sem tráviace poruchy, napr. zápcha, choroby pečene, vysoký krvný tlak, zápaly a opotrebenie kĺbov, choroby žlčníka a početné typy rakoviny, predovšetkým rakovina konečníka, rakovina hrubého čreva, rakovina maternice, rakovina prsníkov a rakovina prostaty.

Užitočné rady

Účinok diétnej stravy môže byť ešte efektívnejší, pokiaľ popri zmene stravovacích návykov podstúpime aj kvalitnú kúru na očistu čreva, detoxikačnú kúru, a napravíme si aj rovnováhu črevnej flóry  pomocou probiotík a prebiotík. Dôvodom je to, že odstránenie toxických látok a nahromadených usadenín, ale aj dobre fungujúca črevná flóra doslova „roztočia“ metabolizmus, zlepší sa zúžitkovanie živín a odbúravanie tukov, čo môže prispieť aj k odstráneniu nadváhy.

Ľahko sa môže stať, že dôvodom neúspešnej diéty je poškodená črevná flóra. Mnohí si neuvedomujú, že prospešné probiotické baktérie, ktoré tvoria základ črevnej flóry, ovplyvňujú nielen činnosť imunitného systému, ale aj metabolizmus, takže v ideálnom prípade podporujú aj chudnutie. Pokiaľ ich počet klesne, ľahšie sa ukladajú nadbytočné kilogramy, kým v opačnom prípade sa môžeme prebytočného tuku skôr zbaviť. V záujme predchádzaniu neúspešnej diéty je preto dôležitá konzumácia prípravkov obsahujúcich probiotické baktérie, ktoré obnovujú črevnú flóru.

Je dôležité uvedomiť si, aký cieľ sme si stanovili, pretože iba tak budeme vedieť, aké kroky je potrebné podniknúť pre jeho dosiahnutie. Pokiaľ sa teda pomocou diéty chceme zbaviť nielen 5 kilogramov, ale napríklad 10 - 15 kilogramov, tak si cestu vedúcu do cieľa rozdeľme na menšie úseky. Je to dôležité, pretože pokiaľ budeme mať pred očami iba cieľ jedného úseku, nebude nás trápiť nedosiahnuteľnosť konečného vysnívaného výsledku, a s väčšou pravdepodobnosťou to nevzdáme v polovici.Neklesajme na duchu, pokiaľ sa chudnutie zastaví

Pri každej diéte sa objaví obávaný strašiak, tzv. mŕtvy bod. Je to bod, kedy sa ručička na váhe ani len nepohne, v horšom prípade ukazuje viac o 1 - 2 kilogramy, darmo dodržiavame stravu svedomite, nedeje sa žiadna zmena. Pokiaľ naša váha stagnuje, nezúfajme, pokračujme v diéte a v žiadnom prípade nevyhoďme do koša doterajšie výsledky.

V každej oblasti nášho života je veľmi dôležité, aby sme si vážili svoj výkon a vytrvalosť. To isté platí aj v prípade diéty: pokiaľ vieme, že sme ukončili prvý úsek na ceste k vytúženému cieľu, odmeňme sa. Samozrejme, nemáme na mysli nejaké sladkosti a iné maškrty. Skôr si doprajme napríklad horúci voňavý kúpeľ, relaxujme, kúpme si zaujímavú knižku...podstatou je, aby sme našli ten najlepší a najpríjemnejší spôsob pre sebaodmeňovanie.

Zdroje:
http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471136/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222874/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278991/
https://www.vitalitas-magazin.sk/sezonne/jarna-strava-dietny-jedalnicek

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu