head

Diéta GI: chráni pred cukrovkou a nadváhou

Diéta GI: chráni pred cukrovkou a nadváhou
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

Jedlá s nízkym glykemickým indexom (GI) obsahujú sacharidy s pomalým vstrebávaním, preto sa cítime byť dlhšie sýti, a v neposlednom rade ani hladinu krvného cukru nedvíhajú tak drasticky.  Vďaka tomu diéta GI napomáha chudnutiu, chráni pred cukrovkou, ale má aj ďalšie výhody.
Diéta GI sa zakladá na tom, že čím nižší je glykemický index potraviny, tým menej glukózy sa dostane do krvného obehu, teda aj pankreas musí vylučovať menej inzulínu k tomu, aby sa glukóza dostala k bunkám. Čím menej inzulínu sa tvorí, tým menej tukov si organizmus ukladá, takže diéta GI prispieva aj k chudnutiu.

Čo je GI? 

Glykemický index, v skratke GI triedi potraviny od 1 do 100 podľa toho, aký majú vplyv na hladinu krvného cukru, ako ho zvyšujú. Jeho pôvodným cieľom bolo pomôcť chorým s diabetom, ktorí si týmto spôsobom mohli viac sledovať hladinu krvného cukru a spoznať potraviny, ktorých by sa mali zriecť. Za vysoké hodnoty sa považuje glykemický index medzi 70-100, preto je vhodné vyhnúť sa týmto potravinám, do prostrednej skupiny možno rátať hodnoty od 56 do 69. Potraviny, ktoré sú sem zaradené sa odporúča konzumovať v obmedzenom množstve.  Ideálne jedlá majú GI pod 50, sem patria napríklad mäsá, ryby, hríby, syry, strukoviny, mliečne produkty, a zelenina. V prípade ovocia sa oplatí si preštudovať tabuľku, niektoré ovocie obsahuje veľmi veľa fruktózy (datle, banány, vodový melón atď.), takže existuje priberanie z ovocia.

Ako sa riadiť diétou GI?

Diéta GI vznikla preto, aby udržala hladinu krvného cukru v ideálnom a zdravom rozmedzí.  Počas nej sa treby vystríhať pred bielou múkou (pečivom, cestovinami), s vysokým glykemickým indexom, jedlám  a nápojom s prídavkom cukru, vrátane sýtených osviežujúcich nápojov a ovocných štiav s pridaným cukrom. Do týchto výrobcovia často pridávajú také potravinové prísady, vďaka ktorým sa lepšie predávajú, sú farebnejšie, aromatickejšie, majú dlhšiu dlbu trvanlivosti. Medzi potraviny s rýchlo sa vstrebávajúcimi surovinami patria sladkosti, jedlá z ryže, zemiaky, ďalej obilninové vločky obľúbené u milovníkov raňajok, kukuričné vločky a müsli. V protiklade s nimi diéta GI podporuje konzumáciu jedál z hnedej múky, strukovín, zeleniny, a mäso, mliečne výrobky, olejnaté semená, napríklad konopné semeno, ďalej sacharidy bohaté na vlákninu ako napríklad ovsenú kašu. Keď potrava obsahuje dostatočné množstvo vlákniny, poskytuje nám to pocit sýtosti, a tým zabraňuje vzniku nadváhy, predchádza zápche, a znižuje pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl, alebo zlatej žily. Vláknina obsiahnutá v strave obmedzuje zvyšovanie hladinu cukru v krvi po jedle, čo je veľmi dôležité najmä pre ľudí trpiacich cukrovkou. Tým, že stimuluje prechod potravín cez črevo, znižuje riziko vzniku jedovatých látok, vylučujú sa žlčové kyseliny a cholesterol.

Pred začiatkom diéty GI si dôkladne preštudujme tabuľku GI, a spýtajme sa na názor dietetika.

Súvisiace články

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu