head

90 dňová diéta: Môže spôsobiť viac škody, ako by ste si mohli myslieť!

90 dňová diéta | Prečo môže byť neúspešná?
Suren Báhidszká Suren Báhidszká
žurnalistka, poradkyňa zdravia
Téma: Dieta-Chudnutie

Je obľúbená 90 dňová diéta naozaj účinná a zdravá? Prečo je z dlhodobého hľadiska neúčinná a preto je detoxikácia lepším riešením ?

90 dňová diéta sa zakladá na delení potravín s obsahom bielkovín, škrobov a sacharidov a ovocia, pričom je táto diéta z viacerých dôvodov protichodná. Ovocie pri nej musíme každé ráno jesť povinne nezávisle od toho, aký deň práve nasleduje. Keď máme “škrobový deň”, môžeme jesť aj biely chlieb, v “sacharidový deň” sa zase musia dostať na stôl také jedlá - pizza, zákusky, čokoláda -, ktoré sa ani s najlepším úmyslom nedajú nazvať diétnymi, zdravými.

Nebezpečenstvá 90 dňovej diéty: kvôli tomuto po diéte znova priberiete!

Počas diéty si už raňajkami zabezpečíme silný pocit hladu. Je to spôsobené komzumáciou kyslého ovocia nalačno, ktoré môže zároveň spôsobiť aj tráviace poruchy. Aj množstvo jedla je vopred dané. To znamená, že 90 dňová diéta nezohľadňuje naše BMI – index telesnej hmotnosti, či vedieme sedavý spôsob života, alebo sme aktívni, ale ani náš zdravotný stav, pričom tieto skutočnosti sú pre úspešné, zdravé a trvalé chudnutie  nevyhnutné. Počas diéty môžeme stratiť nielen tuky, ale aj časť svalovej hmoty, navyše sa jojo efektu nevyhnú ani tí, ktorí absolvujú 90 dňovú diétu: keď sa po diéte vrátime ku svojim starým, zlým zvykom a nevenujeme dostatočnú pozornosť zdravému stravovaniu, potom sa zhodené kilogramy veľmi rýchlo navrátia, spolu s ďalšími zbytočnými tukovými vankúšikmi.

Namiesto 90 dňovej diéty detoxikácia

Môžeme skonštatovať, že ani jedna z diet, ktoré sľubujú rýchle chudnutie, nie sú zdravé. Základným pravidlom je, že ak prijmeme viac kalórií, než ako koľko spotrebujeme, začneme priberať a musíme prijať fakt, že keď sa chceme zbaviť nadváhy, môžeme to dosiahnuť iba správnou výživou, pohybom a detoxikáciou, čiže zmenou životného štýlu.

Musíme si dať pozor na vhodný pomer bilkovín, sacharidov, tukov, tiež stopových prvkov, minerálnych látok a vitamínov, čo 90 dňová diéta nezabezpečuje. Pri stravované si dajme pozor na to, aby sme sa vyhýbali nasýteným tukom, a namiesto nich uprednostnime nenasýtené tuky, napríklad vo forme rýb, fazule, šošovice a kuracieho mäsa. Jedzme odtučnené mliečne výrobky, obilniny s vysokým obsahom vlákniny, vyhýbajme sa aj nedmernému používaniu oleja.

Po déte, ktorá sľubuje rýchle chudnutie, sa vrátia nielen tukové vankúšiky, ale kvôli nadváhe sa vystavíme aj riziku vzniku vysokého krvného tlaku a ťažkostí s kĺbmi. Vhodne zostavenú diétu môžeme urobiť ešte účinnejšou, keď budeme aj detoxikovať, nakoľko detoxikácia prinúri k vylúčeniu aj v organizme nahromadené a usadené toxické látky, čo môže zmienriť celulitídu, znížiť riziko vzniku bolestí kĺbov, vplýva na trávenie, a taktiež na duševný stav: keď sme vyrovnaní, zníži sa aj riziko toho, že siahneme po takých jedlách, ktoré ohrozujú našu konfekčnú veľkosť.

Správne vykonaná detoxikácia môže pomôcť navrátiť zdravú životosprávu, vrátiť sa do dobrej formy a posilniť náš imunitný systém. Je však veľmi dôležité, aby sme zdôraznili, že ak si budeme robiť detoxikáciu doma, vyberme si spoľahlivý detoxikačný program!

Zdroj:

http://www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/healthyliving/dietrisk.shtml

Súvisiace články

oblak štítkov

Komunita

NOVINKY Z BLOGU

phone

Tipy pre zdravie priamo do Vášho e-mailu: pre uvedomelejší a zdravší životný štýl sa prihláste na odber noviniek z blogu